Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Top Gun stíhačky, Vampire the Masquerade a odlišná japonská história v hrách

Top Gun stíhačky, Vampire the Masquerade a odlišná japonská história v hrách
Zdroj | Steam
Michal Korec
Top Gun stíhačky, Vampire the Masquerade a odlišná japonská história v hrách
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam
75 %
Tri odlišné hry, ktoré vám prinesú upírsky triler, akčný zážitok z Top Gun alebo japonskú sekačku.

Ak si chcete vyskúšať iné dobrodružstvo s upírmi, sadnúť do stíhačky z Top Gun: Maverick alebo meniť japonskú históriu, toto sú jarné hry pre vás.

Zdroj | Nacon

Vampire the Masquerade: Swansong (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)

Hry s tematikou upírov často skĺznu do žánru akcií – je lákavé využiť upírov ako hrdinov prahnúcich po krvi a prípadne im dať špeciálne schopnosti alebo naopak, urobiť z nich krvilačných nepriateľov. Tento titul však putuje do kategórie adventúry a to vyvoláva hneď iné očakávania. Jednak ohľadom deja (či bude dostatočne prepracovaný) a aj hrateľnosti (čo tam budeme robiť, okrem klikania a počúvania dialógov).

Autori vyriešili túto dilemu umne – a už v prvej hodine nastolia veľkú udalosť, o ktorej síce veľa nevieme, ale znie dramaticky. Niečo sa deje na pozadí, čo môže viesť k úteku upírov preč z mesta. Predstavíme si aj troch odlišných hrdinov, postupne dostanete pod palec mladú upírku, ktorá vlastní niekoľko klubov, druhá sa stará o dcérku a tretí je pokojný chlapík. Všetci sú povolaní na ústredie v Bostone tesne po vytvorení aliancie s istou skupinou. Ale párty, ktorá mala alianciu potvrdiť, končí neslávne a vy sa pokúsite zistiť, čo sa stalo.

Zdroj | Nacon

Už predtým ako začnete hrať naplno sa môžete ponoriť do menu s kódexom, kde vás čaká bohatá história postáv či vybraných hesiel. Funguje to ľahko – postupne ako hráte, sa jednotlivé mená zapisujú, takže až keď sa objavia na scéne alebo mihnú v deji, dajú sa preskúmať. A pri niektorých protagonistoch sú to kvantá textu, ktoré vám môžu pomôcť pochopiť ich životnú situáciu či odhalia aj vek (majiteľka klubov má viac ako 110 rokov, ale vyzerá na 25).

Striedanie postáv pridáva na napätí najmä v prvej polovici, kde si vyberáte vlastné poradie podľa sympatií a potom si skladáte mozaiku deja. Ku koncu sa už hra ženie k finále, na výber nie je toľko možností a chce vás doviesť do konca. Štruktúra umožní otvárať aj viaceré perspektívy či šance vidieť udalosť z iných uhlov. Hra je pomerne napínavá a úmyselne nevyzradí všetky veci napriamo – niektorí hráči to môžu brať ako isté negatívum, ale vďaka tomu vás drží stále v strehu.

Budete prekvapení, hra nemá tradičné súboje, väčšinu tvoria dialógy a interaktívne výmeny názorov, kde sa dajú nasadiť rozličné techniky psychológie, presviedčania či konfrontácie. Keď si vyberáte jednu z odpovedí, vtedy sa ukáže mechanizmus a vaše schopnosti predurčujú, či máte k dispozícii celú paletu replík alebo iba časť. Resp. či použitie istej odpovede vedie k úspechu alebo vás ten druhý dokáže prebiť a nepresvedčíte ho. Každá postava má štyri vlastnosti v dialógu: rétorickú, psychologickú, presvedčovaciu a zastrašujúcu. Ak do nejakej investujete body, otvorí vám istú odpoveď a ak ste dostatočne silní, vďaka nej máte v dialógu navrch. Časom zistíte, že každá postava sa špecializuje v inej rovine a takto sa odkrýva cesta pre ich kapitoly.

Zdroj | Nacon

Ale každá postava sa ešte vyvíja aj v istej disciplíne, napríklad v odolnosti či kopírovaní vzhľadu iných ľudí. Tie vám pomôžu skôr v priestore alebo na riešení puzzle, ktoré nájdete v hre. Galeb vydrží veľa bolesti, ale Leysha vás dostane na neprebádané či strážené miesta. Hra využíva veľa prvkov detektívky, pri vyšetrovaní hľadáte predmety, snoríte v budovách či archívoch. Alebo chcete odblokovať zámky, získať kľúč, niekam sa dostať a pod. Solídna adventúra, hoci niekedy riešite triviálne úlohy ako výmena tonera v tlačiarni, aby ste si mohli vytlačiť nejaký dokument.

Vampire: The Masquerade – Swansong nie je dokonalá adventúra, má slabší engine či niektoré chybičky, ale jej dej je väčšinu času zaujímavý a môže vás držať v pozornosti. A užijete si aj netradičné mechanizmy a triky.

Prečo áno?

Pútavý námet od začiatku, tri odlišné postavy, napínavé línie, výber misií podľa vás, fajn hádanky, dobré obmeny dialógov

Prečo nie?

Niektoré fádne puzzle nepasujú do hry, vizuálne bugy

Distribútor: Nacon
Cena: 40-45 EUR

Zdroj | Steam

Ace Combat 7 – Top Gun: Maverick DLC (PS4, Xbox One, PC)

Špecialitka pre fanúšikov najnovšieho hitu s Tomom Cruiseom. K filmu síce nevyšla samostatná hra ako v minulých časoch, ale skôr sa objavuje v podobe tematických doplnkov k iným titulom.

Akčná letecká hra Ace Combat 7 vyšla v januári 2019 a autori ju postupne rozšírili o rozličné, aj príbehové prídavky. V zásade ide o akčnú hru s modernými stíhačkami vo vzduchu. Má skôr arkádový letecký i akčný model, čo je plus pre fanúšikov, ktorí nepotrebujú reálny manuál k ovládaniu stíhačky, ale zvládnu ho aj na svojom gamepade. Pár tlačidiel pre ovládanie výšky, motorov, pár iných tlačidiel pre zbrane – stačí vám čosi nalietať, skúsiť niekoľko misií a hra vám rýchlo prejde do krvi. Silnou devízou bol príbeh a motivácia ničiť ciele, sadať do kokpitu a bojovať. Nehovoriac o veľkej zostave lietadiel, ktoré ste si mohli vyskúšať. Pritom hra slušne kombinovala vzdušné boje a aj útoky na pozemné ciele, to všetko v dobrom tempe.

Zdroj | Steam

Najnovší dodatočný obsah pre film Top Gun: Maverick obsahuje najmä nové lietadlá, emblémy a mená pilotov (tzv. callsigns, ktoré majú piloti namiesto civilných mien) a dva zaujímavé kúsky zo soundtracku. Ak sa tešíte na veľkú porciu príbehu alebo nebodaj reprízu filmových misií, príde mierne sklamanie, lebo skvelé filmové finále a misiu na hrane fyzických možnosti so smrtonosnými preletmi si na vlastnej koži neskúsite.

Na druhej strane si určite budete chcieť vyskúšať štyri filmové stíhačky – a v tomto smere ponúkne každá čosi iné. Je tu moderný kúsok F/A-18E Super Hornet, v ktorom odlietajú hrdinovia väčšinu filmu. Moderná chuťovka s dobrým arzenálom. Nasleduje F-14A Tomcat, čo je dekádami overená klasika – starší model, ktorý hral prím v prvom filme – je to 50-ročná mašina, ktorá má už trošku retro nádych a cítiť ju na grafike.

Zdroj | Steam

Z futuristickej skupiny sa hlási dvojica iných letúnov. Prvým je 5th Gen Fighter, ktorý sa objavuje v roli nepriateľských stíhačiek vo filme Top Gun: Maverick a autori mu dávajú možnosti rýchleho boja či dobrú kapacitu. Je to sčasti sci-fi mašina schopná rýchlych bojov a zostrelov. Napokon je tu parádička v podobe Dark Star, čo je testovacie lietadlo, na ktorom Tom Cruise skúša vo filme 10-machovú rýchlosť. A vskutku šanca preletieť sa v tejto mašine je asi to najlepšie, čo DLC ponúka a chcete si vyskúšať. Pocit z rýchlosti je úžasný a ovládanie zaujímavé.

Okrem štyroch stíhačiek má DLC 10 Emblemov, kde nechýba Maverick, Hangman, Paybac, Rooster, Bob, takže všetko už známi z nového filmu. A 12 callsigns, t.j. mená pilotov do akcie, takže sa môžete volať ako vaši obľúbenci vrátane dvoch klasík Goose a Cougar. Ak ste fanúšikovia hudby, v multiplayeri vám zaznejú aj dve povedomé melódie inšpirované kúskami Danger Zone a Top Gun Anthem.

A to je všetko – ak hru máte a ste obrovskí fanúšikovia filmu, za dvacku si môžete dopriať ikonické mená, hrdinov a štyri nové lietadlá. Ak nie, môžete si kúpiť hru rovno s dodatkom alebo si nakombinovať pôvodnú hru v akcii za 12 eur a doplnok.

Prečo áno?

Štyri odlišné lietadlá, licencované mená a logá, dobré zasadenie do pôvodnej hry

Prečo nie?

Nemá nový príbeh, aj vyššia cena

Distribútor: Bandai Namco
Cena: 20 EUR (Top Gun doplnok) + pôvodná hra

Zdroj | Steam

Touken Ranbu Warriors (Switch, PC)

Nová exkluzívna sekačka na Switch vychádza z japonskej predlohy s pútavou premisou. Zákerná partia History Revisionists je odhodlaná trápiť svet tak, že budú útočiť na udalosti v minulosti, aby zmenili históriu a prepísali sled v čase. Takže jadro hry sa začne odohrávať azda niekedy okolo roku 2205, aby ste sa rýchlo presunuli do stredovekých či iných reálií a mohli sa presekávať mečmi či katanami. Aby sa podarilo partiu zastaviť, vytvára Government of the Time (vláda času) bojovníkov „saniwa“. Ich schopnosťou je vyvolávať Touken Danshi, mýtických pomocníkov. Proti sebe teda stoja dve odhodlané skupiny.

Hra funguje tak, že hrdinovia sa snažia cestovať časom a hľadať členov HRA (History Retrograde armády), ktorí sa tu a tam snažia alternovať vybrané momenty. Vy sa stávate súčasťou jednotlivých bitiek a postavíte presile mnohých jednotiek – okolnosti chcú, že na vás budú útočiť stovky vojakov, nielen z radov HRA, ale často aj v kontexte historických bojov.

Zdroj | Steam

Touken Ranbu Warriors má popri svojej premise klasickú hernú náplň série Warriors. T.j. vyberáte si istého mocného bojovníka a s ním sa chcete presekať veľkými armádami a doraziť do cieľa. Výhodou je, že hra sa nesústredí iba na jednu konkrétnu vetvu či kultúru (Dynasty sa sústredili na Čínu, Samurai na Japonsko), ale mieša si viaceré udalosti podľa potreby. Samozrejme, gro ostáva v japonských kontúrach, ale výhodou je voľnosť, s ktorou môžu autori cestovať v čase.

Séria tutoriálov vás rýchlo naučí, čo kde je. Ak ste iné tituly hrali, zoznámite sa veľmi rýchlo. Nováčikovia majú na výber dva štýly: buď klasický, kedy v niekoľkých lekciách naberiete skúsenosti alebo zjednodušený, kde sa ovládanie zníži o polovicu prvkov a na údery vám stačí pomaly jedno tlačidlo (plus nejaké špeciality). Osobne by som odporúčal štandardné ovládanie, ale mladším hráčom môže imponovať jednoduché sekanie.

Na rozdiel od iných hier v sérii je Touken Ranbu skutočne odľahčená verzia sekačky. Striedate ľahké a ťažké údery, do toho aj tri-štyri špeciálne, ale väčšinou sa sústredíte len na boj. Dynasty Warriors často vkladali aj strategickú časť s generálmi, vysunutými základňami či paralelné boje na mape, ale Touken Ranbu sa ešte viac sústredí na akciu a sekanie. Vďaka tomu vám stačia aj kratšie časové limity či menšie mapy.

Zdroj | Steam

Výhoda pre našinca či európskeho hráča je paradoxne v neznalosti predlohy. Tým, že dielo nepoznáme, tak môžeme postupne odhaľovať jednotlivé postavy (kto aký je), miesta či časové línie. Hutné animácie vás radi držia niekoľko minút v strehu a navodia výbornú atmosféru. Mapy nie sú najväčšie, ale majú dobrý dizajn a striedajú sa v dobrom tempe. Hrateľnosť je trochu jednoduchšia, ale pred štartom boja si môžete vybrať jedného z viacerých bojovníkov. A každý má inú paletu úderov: keď ich budete striedať, objavíte veľkú ponuku a dá sa s ňou vyhrať.

Touken Ranbu Warriors je jedna z najmenej známych hier tohto roka. Ale zároveň ju vnímam ako jednu z najchytľavejších, ak máte radi žáner rýchlych sekačiek, kde jedna útla postava porazí aj tisíc protivníkov. Navyše v pútavom japonskom príbehu s krásnymi animáciami.

Prečo áno?

Dobrý námet, solídny dej, pekné animácie, veľa bojovníkov, rýchle tempo, slušné možnosti boja

Prečo nie?

Zjednodušená sekačka, po čase opakovaná hrateľnosť

Distribútor: Koei Tecmo
Cena: 60 EUR