Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

To tu ešte nebolo! Kalifornia zakáže motorové kosačky, fukáre či krovinorezy

To tu ešte nebolo! Kalifornia zakáže motorové kosačky, fukáre či krovinorezy
Zdroj | AL-KO
Števo Porubský
To tu ešte nebolo! Kalifornia zakáže motorové kosačky, fukáre či krovinorezy
Zdroj | AL-KO
Zdroj | AL-KO

Americký štát Kalifornia má zákon, ktorý zakáže predaj motorovej záhradnej techniky na fosílne palivá. Zákon je jedným z ďalších krokov ako chce tento západoamerický štát bojovať s klimatickou zmenou. To čo začal Arnold Schwarzenegger pred rokmi, pokračuje v tom aktuálna administratíva na čele s guvernérom Gevinom Newsom.

Zdroj | AL-KO

Arnold Schwarzenegger pred rokmi výrazne podporoval boj s klimatickou zmenou, sám si zaobstaral, resp. nechal prerobiť veľké G-čko na elektrický pohon a napokon aj kritizoval Trumpovo rozhodnutie vycúvať z Parížskej dohody.

Novo podpísaný zákon AB-1346 bude zakazovať predaj akýchkoľvek SORE (small off-road engines) zariadení na území štátu Kalifornia. Týka sa to hlavne záhradnej techniky, ale aj drobných stavebných strojov či dokonca generátorov na benzín či naftu! Do tejto kategórie zariadení sa má počítať prakticky všetko s výkonom nižším ako 19 kW.

Zaujímavé je, že tamojšia administratíva prepočítala využívanie motorovej kosačky či fukára. Hodina používania kosačky má predstavovať rovnaké znečistenie (NOx a ROG) ako vyprodukuje automobil (Toyota Camry) po prejdení vyše 480 km! Ešte väčší extrém je využívanie benzínového fukára na lístie. Ekvivalentom toho je prejsť až 1 770 km!

Zdroj | arb.ca.gov

V Kalifornii je takmer 13 miliónov domácej záhradnej a inej drobnej techniky (SORE) na fosílne palivá. K tomu treba pripočítať aj milióny profesionálnej techniky a dostaneme sa na číslo vyše 16,7 milióna strojov. Na druhej strane má po cestách Kalifornie jazdiť „iba“ 13,7 milióna automobilov.

Nový zákon má vstúpiť do platnosti od 1. januára 2024.

Samozrejme, ľudom stačí ísť do akéhokoľvek susedného štátu a kúpiť si čo budú potrebovať, no len ťažko sa bude niekomu v blízkosti mora chcieť absolvovať stovky kilometrov pre niečo do záhrady na benzín, keď dnes už existujú stovky záhradných strojov na elektrinu, resp. batérie.

Zdroj | Husqvarna