Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

The Batman - podarilo sa prekonať Nolana?

The Batman - podarilo sa prekonať Nolana?
Zdroj | The Batman
Michal Biznár
The Batman - podarilo sa prekonať Nolana?
Zdroj | The Batman
Zdroj | The Batman
90 %
Toto je Batman, ktorý je povinnosťou vidieť v kine. Dostane vás svojou atmosférou a scenárom. Napriek takmer trojhodinovej stopáži vás bude baviť.

Výhody

  • Výborná neonoir atmosféra
  • Vydarený soundtrack
  • Herecké obsadenie

Nevýhody

  • Hlavný záporák mohol dostať viac priestoru

Myslel som si, že ma v žánri akčných superhrdinských filmov už nemôže nič prekvapiť. Najnovšie spracovanie Batmana mi dokázalo, ako veľmi som sa mýlil.

Pozrite si

The King’s Man: Prvá misia vám ukáže tvorivé stvárnenie prvej svetovej vojny

Temná detektívka

V roku 2017 ukázal James Mangold s filmom Logan: Wolverine, že filmy o superhrdinoch sa dajú robiť aj inak a miesto epickej akcie s farebnými kostýmami a trikovými zábermi, sme dostali temnú drámu s výborným scenárom. V roku 2019 nám Todd Phillips priniesol film Joker, ktorý miesto bláznivého šaša ukázal temný zrod hlavného záporáka série Batman depresívnou cestou úpadku spoločnosti.

Teraz máme rok 2022 a režisér Matt Reeves dokázal priniesť na strieborné plátno nové spracovanie Batmana, ktorý sa napriek prvotnej nedôvere vydaril na výbornú. Vďačiť za to môže v prvom rade atmosfére, ktorá vo veľkej miere vychádza zo spomínaných dvoch filmov.

Noir štýl novému Batmanovi sekne a scény upršaného mesta Gotham si budete vychutnávať. V spojení s rozloženou spoločnosťou, ktorej vládnu drogy, organizovaný zločin, násilie či korupcia dostanete obraz mesta, kde slovo právny štát je iba zbožným prianím ako realitou. Prokurátori, polícia, politici či mafiáni – idú v tom všetci a túto chobotnicu nedokáže poraziť ani Batman, ktorý sa venuje bežným zločinom a kriminalite v uliciach jeho rodného mesta.

To všetko zmení nový záporák, ktorý začne vraždiť kľúčových predstaviteľov mesta a zanecháva za sebou hádanky – Riddler. Napriek štedrej dĺžke filmu (176 minút) sa pri odkrývaní motivácii záporáka a detektívnej práci pri naháňaní sa za Riddlerom nebudete nudiť ani sekundu. Film má výborne nastavený spád a aj keď v ňom nie je na každom kroku veľkolepá akcia, dobre napísané dialógy a originálny scenár vás pohltí.

Okrem Riddlera sa bude musieť Batman popasovať aj s ďalšími známymi postavami ako napríklad gangster Penguin či mafián Carmine Falcone. Každá jedna postava dostala dostatočný priestor a vôbec nepôsobia šablónovito či čierno-bielo. To je veľkou devízou najmä v žánri filmoch o superhrdinoch, kde máte väčšinou buď vyslovene kladné a záporné postavy.

Hlavný záporák Riddler sa schováva za maskou a jeho finálne odhalenie prebehne rýchlo, čo je škoda. Paul Dano by si ako Riddler zaslúžil určite viac priestoru.

Pozrite si

Uncharted – ďalší nevydarený pokus o filmové spracovanie hernej série

Kamera, svetelné efekty, hudba aj skvelé herecké obsadenie

Okrem výborného príbehového spracovania, sa môžete tešiť na skutočne vydarenú prácu s kamerou a svetelnými efektmi. Nočné zábery exteriérov vás dostanú najmä kvôli dažďu a interiérové scény si budete užívať najmä v momentoch z podzemného klubu. Naposledy som mal takýto vizuálny zážitok pri sledovaní Blade Runnera.

Akčné scény vás zas prekvapia svojou neopozeranosťou. Bitka spojená s prestrelkou v tme stojí za to, rovnako ako naháňanie Penguina po cestách Gothamu. Miesto rôznych technologických hračiek známych z predchádzajúcich Batmanov, dostala priestor najmä tvrdá sila známa aj z populárnej Arkham hernej trilógie.

To celé je doplnené vynikajúcim soundtrackom skladateľa Michaela Giacchino, ktorý je kombinovaný s Nirvanou. Čo viac si priať. A to som si myslel, že Hansovi Zimmerovi a sérii Dark Knight sa nič nevyrovná.

Robert Pattinson novým Batmanom dokázal, že všetky obavy z jeho obsadenia boli zbytočné. Role sa chopil výborne a ukázal nám opäť novú tvár Brucea Wayna. Dopĺňajú ho ďalší skvelí herci v podobe Zoë Kravitz ako Catwoman, Jeffrey Wright ako komisár Gordon či Andy Serkis ako Alfred. Za zmienku stoja určite aj Paul Dano či Colin Farrell, ktorého vo filme ani nespoznáte.

Pozrite si

The Matrix Resurrections – romantické sci-fi, ktoré sa vykráda

Verdikt

Prvoplánová akcia nie je všetko a platí to aj pri filmoch o superhdinoch. Novému Batmanovi sa podarilo vytvoriť vynikajúcu temnú atmosféru, čím dosiahol úrovne Nolanovej oceňovanej trilógie. Zároveň si zachoval komornosť a pocit stiesnenosti aj vďaka výbornej kamere.

The Batman ukázal, že sa dá na plátna komerčných kín priniesť originálny neonoirový film, ktorý vyniká scenárom, hereckým obsadením, hudbou a pri ktorom sa napriek masívnej stopáži nudiť rozhodne nebudete. Už teraz sa neviem dočkať pokračovania, ktoré bolo naznačené aj v závere.