Reklama

TEST DOD LS460W – kamera do auta, ktorá nás milo prekvapila

Marek Šimunek

Ani sami neviete ako, a môžete sa stať svedkom, alebo v horšom prípade aj účastníkom dopravnej nehody. Kamera v aute vám však môže aj v takejto nepríjemnej situácii pomôcť minimálne určiť, kto bol vinný. My sme jednu takú otestovali a musíme uznať, že nás milo prekvapila.

DOD LS560W

Na test sa nám dostala nová kamera DOD LS460W, ktorá sa na našom trhu predáva za odvážnych 279 eur. Hneď na začiatok musíme však povedať, že v prípade kúpy podobnej kamery do auta sa naozaj neoplatí šetriť. Kvalitné video je totiž základom toho, aby ste vôbec mali čo, ako dôkazový materiál použiť.

DOD LS560W

Novinka vás zaujme svojimi kompaktnými rozmermi, ktoré činia 112,5 x 59,5 x 37,4 mm, takže ju pohodlne môžete umiestniť za zrkadlo svojho auta. V balení dostanete priamo držiak s prísavkou, ktorý ju na mieste udrží dostatočne pevne. Nevýhodou tohto umiestnenia je, že nebudete môcť kameru ovládať, to však ani nie je potreba. Po počiatočnom nastavení ju totiž môžete nechať na mieste a viac sa o ňu nestarať. Ak ju však potrebujete vybrať, nie je to žiadny problém. Samotný držiak je na to prispôsobený, aj keď stlačenie poistky, ktorá kameru drží na mieste, je niekedy pomerne ťažké.

DOD LS560W

O napájanie kamery sa môže starať batéria s kapacitou 240 mAh. Tá ju však pri nahrávaní dokáže napájať len pol hodinu, takže je skôr určená na to, aby ste si videá mohli skontrolovať aj mimo auta. O hlavný prívod energie sa postará extrémne dlhý USB kábel s koncovkou do zapaľovača. Dĺžku kábla oceníte v momente keď sa ho budete snažiť zabudovať za tapacíre auta, čo vám však môže prekážať je jeho hrúbka. Tiež by sa namiesto miniUSB konektoru skôr hodil microUSB. Ak totiž budete chcieť kameru nabiť doma, určite skôr nájdete univerzálnejší microUSB kábel, ako miniUSB. Okrem neho na kamere ešte nájdete AV výstup a mini HDMI port. Samotné videá sú nahrávané na microSD kartu, pričom maximálna podporovaná kapacita je 32 GB, čo je pri využití slučky nahrávania posledných piatich minút viac než dostatočná hodnota.

DOD LS560W

Podstatnou vecou v prípade podobnej kamery je jej oko, teda snímač. Ten nás v prípade kamery DOD LS460W skutočne prekvapil a to rovnako ako počas dňa, tak aj v noci. DOD si pochvalu zaslúži za použitie BSI senzory Sony Exmor, ktorý je schopný automaticky zvoliť citlivosť až do ISO 3 200. Ak si k tomu pripočítame aj technológiu WDR, ktorá eliminuje podexponované a naopak preexponované zábery a objektív s clonou f/1,6 je jasné, že DOD LS460W sa nezľakne ani nahrávania v tme. Skutočne Full HD video (30 fps), ktoré kamera produkuje nás milo prekvapilo. V úplnej tme keď si na cestu svietite iba svetlami auta je vďaka vyššej hodnote ISO viditeľný šum, ale všetky objekty na ceste hravo rozoznáte.

video natočené kamerou DOD LS460W

Nastavenie ako aj ovládanie kamery má na starosti šestica tlačidiel, pomocou ktorých hravo zvládnete pohyb v menu a nastavenie jednotlivých položiek. Na jeho zobrazenie slúži 2,7“ displej, ktorému chýba už iba dotykové ovládanie. Nastavenia však pohodlne zvládnete meniť aj pomocou spomínanej šestice tlačidiel. Aj keď menu nie je v našej rodnej slovenčine, veríme, že ani čeština nebude pre nikoho problémom. Nastavenia pritom ponúkajú bohaté možnosti. Je teda na vás či chcete nahrávať iba obraz, alebo aj zvuk, prípadne akú kvalitu záznamu si zvolíte. Ak chcete extrémne šetriť miestom môžete využiť aj timelapse video, ale vhodnejšie je nastaviť si cyklický záznam, ktorý môže byť dvoj až päť minútový.

DOD LS560W

Veľkou výhodou je integrovaný GPS modul, ktorý automaticky môže vo videu zobrazovať aktuálne súradnice, alebo gyroskop, ktorý reaguje na náhlu zmenu sklonu. To môže predstavovať náraz, alebo prudké brzdenie. Kamera v taktom prípade automaticky zamkne dané video, aby nedošlo k jeho premazaniu v slučke. Ďalšou vychytávkou je aj možnosť automatického spustenia záznamu pri zistení pohybu. Ak do vášho auta niekto na parkovisku „ťukne“, kamera ho prichytí pri čine vďaka automatickému natočeniu 10 sekundového videa. Chybičkou krásy však je, že kamera musí byť v tomto prípade zapnutá. To je trošku problém s tak malou kapacitou batérie. Navyše ak auto zamknete, odpojí sa aj napájanie zásuvky zapaľovača (teda vo väčšine prípadov).

DOD LS560W

Už iba pomyselnou čerešničkou na torte sú doplnkové funkcie, ktoré kamera DOD LS460W ponúka. Tou najužitočnejšou je istotne šetrič obrazovky, ktorý zobrazuje aktuálnu rýchlosť veľkými digitálnymi číslicami, ako aj smer a upozornenie na prekročenie vami nastavenej maximálnej rýchlosti. Ak cestujete dlho, môžete si napríklad nastaviť automatické upozornenie na prestávku.

DOD LS560W

Priznávame sa, že pred testom kamery DOD LS460W sme od nej veľa nečakali, ale počas testu nás prekvapila. Pochvalu si zaslúži jej kvalitný výstup a to ako cez deň, tak aj v noci, ako aj kompaktné rozmery. Sklamaním je slabšia batéria a najmä nutnosť mať kameru zapnutú pre správne fungovanie funkcie spustenie automatického záznamu pri zistení pohybu. Kameru DOD LS460W si môžete zakúpiť v obchode oficiálneho distribúrora dod-tec.sk, ktorému ďakujeme za zapožičanie kamery.

kvalitný záznam Full HD videa so zvukom cez deň aj v noci, kompaktné rozmery

malá batéria, miniUSB konektor

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.