Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Teslu je možné nabíjať automaticky, nemusíte sa jej ani dotknúť

Teslu je možné nabíjať automaticky, nemusíte sa jej ani dotknúť
Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Teslu je možné nabíjať automaticky, nemusíte sa jej ani dotknúť
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Elektromobily majú jednu navýhodu a tou je (okrem ceny) nabíjanie. Na to, aby ste mohli na druhý deň pohodlne jazdiť je takmer každý deň nutné, aby ste elektromobil nabíjali, ideálne doma, kde je to najlacnejšie. Každý raz ale musíte otvoriť nabíjací port, vytiahnuť nabíjačku a dať vozidlo nabíjať. Teraz je s tým koniec, istý majiteľ Tesly vymyslel spôsob automatického nabíjania!

Predstavte si, že zaparkujete do garáže svoj elektromobil a on sa sám nabije. Nejde pritom o žiadne sci-fi s bezdrôtovým nabíjaním pod vozidlom či nebodaj domácou výmenou batérie, akú ponúka Nio vo svojich špeciálnych nabíjacích stánkoch. Nič také.

Stačí um, trochu inžinierstva, programovania a automatický nabíjač je na svete. Presne niečo také vymyslel istý majiteľ Tesla Model 3, ktorý vytvoril automatický systém nabíjania s použitím Raspberry Pi 4, ktorý slúži ako mozog, niekoľkých elektromotorov, kamery a senzoru priblíženia. Keďže v garáži býva často tma, nechýba ani LED svietidlo so ZigBee štandardom, ktoré vie Raspberry zapnúť či vypnúť na diaľku podľa potreby.

Všetko, čo stačí spraviť je, zaparkovať elektromobil a spustiť proces nabíjania. Systém najskôr vyhodnotí kde v priestore sa nachádza nabíjací port, cez API od Tesly na diaľku otvorí port, aby ho následne ešte detailnejšie systém identifikoval.

Zaujímavé je, že sa riadi malým svietiacim logom Tesly vľavo od portu. Ten totiž kamery dokážu rozpoznávať lepšie ako inak pomerne tmavý konektor. Následne motorčeky nastavia presnú polohu a nabíjací konektor zasunú do portu, aby sa po chvíli spustilo plánované nabíjanie.

Celý proces trvá niekoľko minút, samotný autor priznáva, že musí vychytať ešte nejaké muchy, no základ je hotový. A aj keď by celý proces stále trval takto dlho, o nič by ste ako majiteľ elektromobilu neprišli. Veď rovnako (často) neriešime ani dĺžku vysávania robotických vysávačov, kosenie robotickými kosačkami apod. Všetky procesy by sme ako ľudia spravili podstatne rýchlejšie, no zabralo by nám to čas, ktorý chceme práve robotizáciou ušetriť.

Zaujímavé je, že autor systému nabíjania dokázal všetko vytvoriť doslova „na kolene“. Samozrejme, bez inžinierskych a programovacích vedomostí by to možné nebolo, no automobilky majú tisícky ešte zručnejších zamestnancov, no doteraz nič podobné nepredstavili.

Hoci… Volkswagen koncom minulého roka predstavil autonómnu nabíjačku pre elektromobily. Tá je však určená do komerčných priestorov parkovacích domov alebo parkovísk nákupných centier.