Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla vraj plánuje využívať čínske Li-ion batérie bez kobaltu

Tesla vraj plánuje využívať čínske Li-ion batérie bez kobaltu
Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Tesla vraj plánuje využívať čínske Li-ion batérie bez kobaltu
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Kontroverzná ťažba kobaltu v Demokratickej republike Kongo (bývalý Zair), pri ktorej sú v otrockej práci zneužívaní baníci, ba aj deti, je často kritizovaná. Rovnakú kritiku vzniesla Amnesty International na túto africkú krajinu aj kvôli ťažbe coltánu, rudy, z ktorej sa vyrába niób a tantal pre kondenzátory v našich mobiloch a ďalšej elektronike.

Pozrite si

Kobalt v mobiloch živí detských otrokov

Podľa UNICEF je v Kongu zamestnaných v baniach vyše 40-tisíc detí (údaj z roku 2016).

Demokratická  republika Kongo je svetovým lídrom z hľadiska ťažby kobaltu so zhruba 50-percentným podielom a dopyt je veľký. Kobalt sa totiž využíva v Li-ion batériách typu NCM (Lithium Nickel Cobalt Manganese) s najvyššou energetickou hustotou, aj v Li-ion batériách typu NCA (Nickel Cobalt Aluminium), ktoré používa Tesla.

Zdroj | Synergy Files

Popri cene aj kvôli kritike ľudskoprávnych a ďalších organizácií hľadajú vývojári a výrobcovia batérií cestu ako sa zaobísť bez kobaltu.

Tesla už v minulosti hovorila o postupnom vyraďovaní kobaltu zo svojich batérií a aj jej NCA Li-ion batérie už používajú menej kobaltu ako väčšina ostatných článkov s podobnou chémiou.

Pozrite si

Tesla vie o batériach všetko, na zázraky neverí

Potom, čo Tesla spustila svoju čínsku Gigafabriku (Gigafactory 3) v Šanghaji, sa objavila správa, že firma hľadá pre svoje produkty lacnejšie čínske lítium-železo-fosfátové batérie LFP (Lithium Ferro Phosphate) bez obsahu kobaltu.

Tesla uzavrela zmluvu so spoločnosťami LG Chem a CATL na výrobu batérií pre vozidlá, ktoré sa stavajú v novej čínskej továrni. Elektromobily Tesla Model 3, ktoré vychádzajú z fabriky v Šanghaji majú byť ako prvé vybavená batériami NCM, namiesto NCA článkov, ktoré pre Teslu vyrába Panasonic.

Zdroj | Tesla

Väčšina automobiliek používa v elektromobiloch práve články Li-ion NCM kvôli vysokej energetickej hustote a mernému výkonu. Tesla so svojimi preferenciami pre články NCA vlastnej konštrukcie bola skôr výnimkou.

Ak by však Tesla nasadila lítium-železo-fosfátové batérie, patrila by medzi výrobcami elektromobilov k exotom. LFP články nie sú kvôli nízkej hustote energie medzi výrobcami vozidiel populárne a používajú sa zatiaľ len v niektorých čínskych modeloch. Na druhej strane k ich výhodám patrí nižšia cena, vysoká bezpečnosť a schopnosť rýchleho nabíjania pri vyššom napätí.

Aj preto sa používajú napríklad v elektrobusoch.

Pozrite si

Číňania akcelerujú výrobu batérií pre elektromobily

Podľa agentúry Reuters Tesla vedie „pokročilé rozhovory“ so spoločnosťou Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL) o používaní batérií LFP v niektorých produktoch. Rokovania údajne trvajú už viac ako rok a cieľom majú byť dodávky batérie LFP, ktoré budú o „dvojciferné číslo v percentách“ lacnejšie oproti súčasne používaným batériám.

Zdroj | electrek.co

Tesla ani CATL sa k správe nechceli vyjadriť. Nie je ani isté, či Tesla plánuje LFP batérie využívať práve v elektromobiloch. CATL síce tvrdí, že pracuje na ich zdokonalení za účelom zvýšenia energetickej hustoty, ale podľa skorších vyjadrení Tesly o predlžovaní dojazdu jej nových modelov áut sa dá odhadovať, že minimálne pre osobné vozidlá nebudú určené.

Dobre by sa však mohli uplatniť v batériových úložiskách Tesla a možno aj v pripravovanom nákladiaku Tesla Semi.

Zdroj