Tesla tlačí na solárny biznis, uvádza Solar X-Large

ZDROJ | Tesla

Na úkor rozbiehania výroby kľúčového elektromobilu Tesla Model 3, ktoré spočiatku sprevádzalo množstvo problémov, Tesla zanedbala, ba dalo by sa povedať, že až kanibalizovala, inú časť svojho sortimentu – solárne panely.

S tým je však už koniec, azda aj preto, že produkcia Modelu 3 utešene napreduje a v roku 2019 ide celosvetovo jednoznačne o najpredávanejší model elektromobilu.

Už na jeseň Tesla ohlásila ofenzívu v oblasti solárnej strešnej krytiny 3. generácie. Solárne strechy pri svojom uvedení síce získali veľkú pozornosť, ich nasadzovanie však pripomínalo skôr fiasko. Dôvodom bolo aj sústredenie sa na spomínaný nový model elektromobilu.

Pozrite siLacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Elon Musk však uviedol, že produkcia Tesla Energy sa stáva distribuovaným globálnym nástrojom a mohla by dokonca prekonať segment automobilovej výroby spoločnosti Tesla. Do značnej miery môžeme takéto vyjadrenie chápať ako pokus o spustenie samonaplňujúceho sa proroctva.

Tesla Solar X-Large sa objavila aj v objednávkovom formulári.ZDROJ | Tesla

Na druhej strane, v oblasti energetiky má Tesla na konte aj úspešnejšie projekty, ako sú solárne strechy. Spomeňme len záložné batérie Powerwall, alebo budovanie veľkých energetických úložísk pre solárne a veterné elektrárne.

Teraz však Tesla akceleruje aj solárny biznis a uvádza na trh novú maxi-verziu svojho najnovšieho domáceho solárneho systému s výkonom 15,4 kW. Ide o systém na báze bežných fotovoltaických panelov, nie o solárne škridle používané pri solárnych strechách, ktoré sa takisto montujú na strechu.

Tesla Solar SmallZDROJ | Tesla

Systém s označením Solar X-Large (extra veľký) dopĺňa trojicu doterajších verzií Solar Small, Medium a Large s výkonom 3,8 kW (malý), 7,6 kW (stredný) a 11,4 kW (veľký).

Tesla Solar Medium

Solar X-Large je podľa Tesly určený pre domy s plochou nad 4000 štvorcových stôp (asi 372 m2), ktoré zaplatia za odber elektriny 340 – 460 US$ / mesačne. Takáto domáca solárna elektráreň vyprodukuje vo vhodných podmienkach 58 až 77 kWh elektriny za deň.

Tesla Solar LargeZDROJ | Tesla

Údaje sú pravdepodobne kalkulované pre nasadenie v Kalifornii, pre ktorú je uvádzaná aj cena po zarátaní dotácie.

V Kalifornii stojí nová solárna sústava Tesla Solar X-Large 39 093 dolárov v plnej cene, respektíve môže klesnúť na 27 365 dolárov po zarátaní stimulov. Náklady na 1 kW inštalovaného výkonu potom vychádzajú na 1 777 US$ bez započítania záložných batérií.

Pozrite siTesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Pokiaľ by takýto systém dokázal pre domácnosť s nákladmi na elektrinu 460 US$ / mesačne pokryť celú spotrebu energie, návratnosť investície by bola 4,9 roku. So záložnou batériou (pretože potrebujete fungovať aj v noci) sa táto návratnosť síce predĺži, v každom prípade však ide o zaujímavé a efektívne riešenie.

Tesla okrem toho ponúka solárny systém – tak ako u menších verzií – aj na prenájom. V tomto prípade mesačné nájomné činí 195 dolárov. Oproti poplatkom za odber elektriny zo siete by takýmto spôsobom mohli americké domácnosti znížiť svoje náklady viac ako o polovicu bez nutnosti väčšej investície.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku