Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 3 min.
  • 16.10.2014

Tesla spustí „prepriahacie“ stanice do konca roka

Tesla spustí „prepriahacie“ stanice do konca roka
Juraj Procházka
Tesla spustí „prepriahacie“ stanice do konca roka

Už v polovici roku 2013 predstavil šéf Tesly Motors Elon Musk zaujímavý koncept „rýchleho občerstvenia“ elektromobilov Tesla Model S. Ak plné nabitie výkonnej 85 kWh batérie v domácich podmienkach trvá celú noc a rýchlonabíjacia stanica Supercharger „natiahne“ 80% energie za pol hodiny, výmena vybitej batérie za novú, naplno nabitú, trvá kratšie ako natankovanie plnej nádrže benzínu.

tesla-swap-elon

Keďže plochá Li-ion batéria Tesla Model S je uložená v podvozku a tento elektromobil bol od začiatku konštruovaný tak, aby výmenu batérií umožňoval, cesta pre tento typ energetického „tankovania“ je otvorená.

Pozrite si: Rozhodnuté: Tesla Motors postaví gigatováreň na batérie v Nevade

Zaujímavé je, že z historického hľadiska nejde o novinku. V časoch kočiarov a dostavníkov existovali prepriahacie stanice, kde sa vymenili unavené kone za čerstvo oddýchnuté, čo výrazne znižovalo prestoje. Oddych a kŕmenie koní zodpovedal nabíjaniu, kým prepriahanie je analógiou výmeny batérií.

Myšlienka vyzerá logicky a atraktívne, ale v praxi sa zatiaľ nikde neuchytila. Takýto koncept ponúkala iizraelsko-americká spoločnosť Better Place, ale nedopadla najlepšie – skrachovala. Ani Tesla sa od vlaňajšej prezentácie k službe nazvanej „swap battery“ nevyjadrovala, ale zdá sa, že myšlienka stále žije.

tesla-swap-princip

Princíp výmeny batérií v Tesla Model S. Obr.: Car and Driver

Tip: Tesla dáva na motor Model S osemročnú záruku

Elon Musk sa pre magazín Automotive News vyjadril, že prvú stanicu na výmenu batérií otvorí Tesla do dvoch mesiacov. Znamená to, že do konca roka by mala prvá takáto stanica Tesla stáť niekde na ceste medzi San Franciscom a Los Angeles. Táto služba však na rozdiel od nabíjania na staniciach Supercharger nebude zadarmo. Okrem elektriny budú musieť vodiči zaplatiť aj za novú batériu, alebo si ju cestou späť opäť vyzdvihnúť. Cena za výmenu by sa mala pohybovať zhruba na úrovni ceny tankovania plnej nádrže, čo je v USA okolo 50 dolárov, mala by však trvať len polovicu času, oproti tankovaniu.

Napriek tomu je úspech koncepcie výmeny batérií otázny. Pokiaľ si posádka automobilu na trase dlhej niekoľko sto kilometrov potrebuje urobiť prestávku na občerstvenie, nie je problém za 20-30 minút dobiť potrebnú energiu na dojazd ďalších 200-300 km. Pre majiteľov Model S je toto nabíjanie na staniciach Supercharger navyše zadarmo. Sieť takýchto staníc sa výrazne zahusťuje. Už dnes ich je v USA viac ako 100 a podobný počet sa nachádza aj v Európe. Už na budúci rok má niekoľko Superchargerov vyrásť aj na Slovensku.

Zdroj: Engadget