Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla rozšíri svoju Gigafabriku na dvojnásobok

Tesla rozšíri svoju Gigafabriku na dvojnásobok
Juraj Procházka
Tesla rozšíri svoju Gigafabriku na dvojnásobok

Tesla Motors už v púšti v Nevade intenzívne stavia prvý (pilotný) blok novej gigantickej továrne na batérie. Fabrika s príznačným názvom Gigafactory bude najväčšia na svete a produkciou sa vyrovná dnešnej spoločnej výrobe všetkých svetových výrobcov batérií.

tesla-gigafactory

Motiváciou pre takýto projekt nie sú len plány na zvýšenie výroby elektromobilov Tesla, ale aj výroba záložných batérií pre domácnosti a firmy, ktoré nedávno výborne marketingovo predal šéf Tesly Elon Musk. Produkcia gigatovárne Tesla v objeme 50 GWh batérií ročne pokryje ročnú výrobu 500 000 elektromobilov.

POZRITE SI: Rozhodnuté: Tesla Motors postaví gigatováreň na batérie v Nevade

Pre porovnanie, najväčšia európska fabrika na batérie, ktorú v nemeckom Karlsteine neďaleko Frankfurtu nad Mohanom buduje spoločnosť Batterien-Montage-Zentrums (BMZ), plánuje vyrábať ročne batérie s kapacitou 5 GWh, čo je desatina z plánovanej produkcie Tesly.

POZRITE SI: Nemecko buduje najväčšiu továreň na batérie v Európe

Elon Musk, generálny riaditeľ Tesly Motors a SpaceX, však dobre vie, že železo treba kuť, kým je horúce. Beztak najväčšia továreň na batérie tak bude ešte väčšia. The Wall Street Journal uviedol, že spoločnosť Tesla Motors v posledných mesiacov rozšírila svoje pozemky v Nevade takmer na trojnásobok, keď k pôvodným 1000 akrom (404,7 ha) dokúpila ďalších 1863 akrov (754 ha). Plocha pre Tesla Gigafactory v blízkosti Rena tak presiahne 11,5 km2.

tesla-baterie

POZRITE SI: Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

V súčasnosti budovaná prevádzka pilotného projektu mala podľa pôvodného zámeru tvoriť asi štvrtinu plochy celej fabriky. Na základe veľkého záujmu o stacionárne záložné batérie Powerwall však Tesla hodlá rozšíriť výrobu a tomu zodpovedá aj väčšia plocha výrobných priestorov. Nakoniec teda postaví až sedem blokov podobných pilotnej prevádzke. Mala by tak zároveň vzniknúť najväčšia zastrešená budova na svete.

POZRITE SI: Tesla Motors – najväčší fenomén 21. storočia?

Úrady v Nevade majú určite z takýchto aktivít radosť. Investícia vo výške 5 miliárd USD do samotnej fabriky a súvisiacej infraštruktúry (energiu pre výrobu dodajú fotovoltaické a veterné elektrárne postavené v okolí) nebude totiž jediná. Panasonic, ktorý s Teslou spolupracuje pri dodávkach batérií už dlhodobo a podieľa sa aj na Gigafactory, uviedol, že do regiónu privedie ďalších 15 subdodávateľských firiem.

Zdroj: The Wall Street Journal, Tesla Motors