Reklama

TESLA Perla - perlová vianočná súprava do každej rodiny

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
50 %

Koncernový podnik TESLA Holešovice sa pokúša v roku 1984 obohatiť a rozšíriť svoju ponuku žiaroviek vývojom vianočného osvetlenia. Už nejaký ten rok má v ponuke skôr tak nejak povinne jeden typ samostatných žiaroviek klasickej koncepcie, ako doplnok do sviečkových vianočných súprav ZLATOKOV.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Jedná sa o náhradné žiarovky v tvare plamienku v piatich farebných prevedeniach, dodávaných na trh nie z konkurenčného chtíča, ale ako celkom prirodzenú súčasť žiarovkovej ponuky. TESLA Holešovice už má v minulosti za sebou aj nápad doplniť týmito žiarovkami jestvujúcu sviečkovú reťaz ZLATOKOV a následne na no name vzorkovanú krabicu pridávať len nálepku s maličkým logom. Nápad pekný, ale nerealizovaný.

Tieto sviečkové reťaze si ďalej chŕli ZLATOKOV, tak ako doposiaľ, plne vo svojej réžii v piešťanskom závode. Dosť bolo spojitosti so ZLATOKOV-om, pozrieme sa teraz spolu detailne na svetielka TESLA. Vlastne ešte nie. Nová a jediná vianočná súprava TESLA vyrábaná v závode 07 v Nových Zámkoch totiž dostáva meno Perla.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

A spojitosť je opäť tu, nakoľko ZLATOKOV od roku 1959 až do roku 1973 vyrábal úspešnú vianočnú súpravu Perla neskôr Perla V. Tvarovo a typovo sa tiež jedná o svietiacu farebnú žiarovkovú perličku obklopenú kruhovou žiarou. Dokonca pri tejto súprave ZLATOKOV sprvu používa netypické špeciálne zatavené žiarovky. A teraz už naozaj len na teslácku nôtu.

Väčšia kartónová krabica v zelenej farbe v spojení so zlatými popiskami pôsobí sviatočným dojmom. Tento vnem umocňujú výkladové okienka, ktorými sa môže nový majiteľ začať kochať farebnými perličkami ešte skôr než otvorí vrchnák. Zámer výrobcu beriem na vedomie a skutočne sa chvíľku kochám. Kto ma pozná vie, že som tak naozaj učinil.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Po otvorení vrchnáku sa dívam na vzorne uloženú dvanásť žiarovkovú súpravu. Jednotlivé svetielka tvarovo pôsobia ako malé planétky, alebo detské hrkálky. Podľa názvu však asi majú abstraktne spodobniť žiariacu perlu. Len som na rozpakoch z farebného mixu, v prípade štyroch farieb by im to pekne vyšlo po tri kusy z každej, ale vidím dokonca až šesť farieb v rôznom počte, od jedného až po tri kusy. Veľmi netradičné, avšak rovnako veľmi vítané vymanenie zo zaužívaného farebného stereotypu.

Zelený kartónik prekrývajúci kabeláž schováva aj úložisko náhradných žiaroviek, ktoré sú umiestnené v zásobníku z plastového výlisku. Tento zásobník je prilepený priamo na dno krabice, aby žiarovky v krabici zbytočne necestovali. Zaujímavé je, že tento dobre prilepený zásobník býva od dna krabice zlostne odtrhnutý.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Po snahe jemne ho prilepiť na jeho pôvodné miesto, som si všimol, že je trošku vyosený, čo prezrádza, že sa nový majitelia domnievali, že je tam len položený a teda čo nejde silou ide ešte väčšou a tak ťahali čo to dalo. Je to ako s pohárom, ktorý je až moc súčasťou kuchynskej dosky.

Spomínaný zásobník obsahuje veľmi špeciálne tvarované mini žiarovky s dvoma nožičkami, ktoré sa pomocou plastového medzikusu zasúvajú do objímky. O tom, že sa jedná o poriadny atyp, svedčí aj výrobcom priložených až šesť kusov. Samotné farebné perličky tvarovo dopĺňa štylizovaná žiara z polopriesvitného mliečneho materiálu.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Na jej vrchnej časti je umiestnené očko na prevlečenie šnúrky, alebo kovového háčiku na ozdoby. Takto nešťastne zvolená koncepcia zavesenia oslabuje túto subtílnu žiaru, tá časom praská a oddeľuje sa od tela perličky. Celú skazu dokonáva krabica, do ktorej sa perličky umiestňujú najprv zasunutím za spomínané očko a potom tlakom medzi napružený kartón.

Do ďalších Vianoc krabica vyvíja na perličky neúmerný tlak a pri následnom vyberaní opäť dochádza ku postupnej deštrukcii. Inak veľmi pevná a elegantná krabica, ktorej primárnym poslaním je súpravu chrániť sa bohužiaľ u všetkých troch súprav, ktoré v TESLA múzeu máme, postarala o deštrukciu a neutešene vetchý stav.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Odhliadnuc od spomínaných nedostatkov svetielka krásne ukážu najmä na stredne veľkom stromčeku, kde pôsobia nadčasovým a vzdušným dojmom, nakoľko sa ich svetelný zdroj neviaže priamo na halúzky, ale do priestoru pomedzi ne.

Mám veľmi rád TESLA výrobky a aj vianočné svetielka. Oboje často obhajujem a tak nerád, ale musím napísať, že svetielka Perla sú trochu materiálovo nezvládnuté a ich používanie je problematické a časom až nemožné. O tom svedčí aj veľmi málo vyrobených a žalostne málo dochovaných súprav.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Ale aby som výrobcovi neškodil, nemohol vedieť ako sa tento mliečny plast bude správať o desiatky rokov. Nebola vtedy totiž možnosť preveriť jeho neskoršiu degradáciu a tak mi neostáva iné, ako perličky stále šetrne lepiť a udržiavať vo funkčnom stave pokiaľ to rozpadajúci materiál a celkom malý a obmedzený počet ešte jestvujúcich žiaroviek dovolí. Ale tieto Vianoce ešte budú istotne Perlové.

Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladateľom TESLA Múzea.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.