Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Bot je realitou. Humanoidný robot má stáť menej ako auto

Tesla Bot je realitou. Humanoidný robot má stáť menej ako auto
Zdroj | Tesla
Stanislav Vinc
Tesla Bot je realitou. Humanoidný robot má stáť menej ako auto
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Tesla dnes v noci nášho času predstavila prototyp svojho humanoidného robota s kódovým menom Optimus. Od produkčnej verzie má ešte ďaleko, no už dnes dokáže chodiť a s istením aj vykonávať vybrané manuálne práce v centrále i vo výrobe.

Ako to už pri spoločnosti Tesla býva dobrým zvykom, nič nie je isté a nič sa v prípade jeho živých predvádzaní pripravovaných produktov neplánuje príliš vopred. Ikonickým dôkazom toho je rozbitie skla na prototype elektromobilu Cybertruck priamo na pódiu pri jeho predstavení. Tentokrát však technologické demo prebehlo (takmer) bez chýb.

Tesla vôbec po prvý krát počas svojej dnešnej tlačovej konferencie Tesla AI Day 2022 pustila na pódiu prototyp svojho humanoidného robota Optimus. Keď sa robot prešiel okolo Elona Muska a ďalších zamestnancov automobilky, bolo to vôbec po prvý krát, kedy kráčal bez stropného istenia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak si spomínate na virtuálne predstavenie tohto robota, určite vám udrela do očí odlišnosť jeho vzhľadu. Treba však podotknúť, že v tomto prípade ide o funkčný prototyp. Druhý kus, ktorý sa viac podobá na prvotnú vizualizáciu, ukázala Tesla krátko na to, no tento prototyp zatiaľ nedokáže chodiť.

Inžinieri naďalej pracujú na zdokonalení robota a to nielen po jeho mechanickej, ale aj softvérovej stránke. Zrejme najšokujúcejšou informáciou, ktorú Elon Musk na pódiu prezradil, je jeho plánovaná cena. Produktovať z neho chce milióny kusov, pričom jeden robot nemá cenou presiahnuť cenu auta. Musk odhaduje, že stáť bude aj menej ako 20-tisíc dolárov.

Zdroj | Tesla

Vo videách Tesla ukázala, ako robot za pomoci stropného istenia dokáže kráčať v prostredí kancelárie, doručovať zásielky a polievať kvety. V továrni sa zas dokáže stať súčasťou výroby. Na orientáciu v priestore a rozpoznávanie objektov a ľudí robot využíva systém Autopilot z vozidiel Tesla, avšak natrénovaný na odlišnej vzorke dát.

Optimus bude disponovať piatimi samostatne pohyblivými prstami v 27 smeroch, aby dokázal manipulovať s rovnakými predmetmi ako ľudia. Jeho telo je celkovo pripravené na zvládanie slobodných pohybov vo viac ako 200 smeroch.

Robota bude napájať 2,3 kWh batéria uložená v jeho hrudi, teda centre stability, kde sa nachádza aj jeho základná doska obsahujúca okrem výpočtového a bezpečnostného hardvéru aj Wi-Fi a LTE modul. Pri sedení má Optimus spotrebu 100 W, pri chôdzi 500 W a vážiť má iba 72 kilogramov.

Do podoby, v akej robota vidíme dnes, ho Tesla dostala iba za posledných 6 mesiacov. Druhý prototyp, ktorý dnes ešte nebol schopný chôdze, má byť už veľmi blízko produkčnej verzii.