Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla neprestáva prekvapovať, nechala si patentovať laserové stierače

Tesla neprestáva prekvapovať, nechala si patentovať laserové stierače
Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Tesla neprestáva prekvapovať, nechala si patentovať laserové stierače
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Americký výrobca elektromobilov Tesla Motors je známy mnohými nekonvenčnými riešeniami, ktoré zavádza v oblasti výroby a prevádzky elektromobilov. Medzi takéto novinky sa radí aj náhrada predných stieračov laserovými lúčmi.

Zdroj | Tesla

V minulosti sa Tesla prezentovala viacerými nápadmi ako nahradiť klasické stierače na vozidle. Prezentovala použitie jedného centrálneho stierača na novej generácii Roadsteru alebo prišla s riešením, ktoré použitie predných stieračov úplne popiera v podobe modelu Cybertruck. S blížiacim sa termínom spustenia výroby sa však zdá, že výrobca svoje ambiciózne plány v tejto oblasti musí krotiť a vracia sa k použitiu klasických stieračov.

V roku 2019 Elon Musk prezentoval myšlienku, na základe ktorej na stieranie nečistôt z predného skla nebude potrebné použitie stieračov ale miesto toho sa použije systém laserov. Tento smelý nápad aktuálne potvrdil patentový úrad, ktorý prezradil bližšie informácie o tomto spôsobe ošetrovania čelného skla. Podľa návrhu Tesla Motors bude čelné sklo vozidla snímané a ošetrované sériou laserov, ktoré budú umiestené na prednej kapote vozidla. Na základe zverejnených patentových nákresov výrobca uvažuje nad použitím takéhoto systému vo vlajkovej lodi Model S.

Pozrite si

Tesla Model S dnes oslavuje 9 rokov

Zdroj | Tesla

Celý proces spočíva v prvotnom naskenovaní nečistoty samotným snímačom optickej techniky a následným spustením čistenia formou svetelných lúčov vychádzajúcich zo samotných laserov. Proces snímania nečistoty nie je bližšie špecifikovaný, Tesla však uvádza, že nasmerovanie lúčov na samotnú nečistotu by mohol vykonať samotný vodič vozidla. Ako bude však takýto systém fungovať v bežnej prevádzke a či ho vôbec v najbližšej dobe uvidíme v sériovej výrobe je zatiaľ otázne.

Zdroj