Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Model Y je oficiálne predstavený, čo všetko prinesie?

Tesla Model Y je oficiálne predstavený, čo všetko prinesie?
Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Tesla Model Y je oficiálne predstavený, čo všetko prinesie?
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

O tom, že Elon Musk chce 14. marca predstaviť v poradí už piaty elektromobil s logom Tesla sme vedeli už týždne. Veľmi dlho bolo známe i to, že bude vychádzať z extrémne populárneho Modelu 3. Snáď sa však Tesla poučila a jeho dodávku bude schopná pokrývať podstatne rýchlejšie. Veď Model 3 dodnes nemá obrovské množstvo tých, ktorí si ju predobjednali.

Pozrite si

Tesla opäť mešká, Model 3 sa dostane do sveta až budúci rok

Zdroj | Tesla

Ale späť k Modelu Y. Už na úvod vás sklamem, k Modelu Y sa tak skoro nedostanete. Je to ako s modelom Roadster. Tesla ho síce ukázala, povedala o ňom množstvo superlatívov, ale k zákazníkom sa nedostane roky.

Tesla Model Y je na tom veľmi podobne. Máme začiatok roka 2019, no jeho výroba a dodávky začnú až na jeseň roku 2020, resp. jar 2021. Nedá mi nedoplniť – ak vôbec. Tesla je totiž známa svojim neustálym meškaním. Darmo, nie je to klasická automobilka, ktorá má procesy odskúšané na desiatkach iných modelov, ktoré už vyrábala a na výrobu nových sa pripravuje aj roky.

Pozrite si

Tesla sa spamätáva – vyrába už 3 500 vozidiel Model 3 týždenne

Zdroj | Tesla

Model Y síce vychádza z Modelu 3, no je celkom iný. Tvarovo viac pripomína Model X, hoci je podstatne menší. Teda výrazne menší. Zabudnúť tiež musíte na Falcon Wings vyklápacie dvere, ktorými je Model X preslávený (či už pozitívne, alebo negatívne).

Zdroj | Tesla

Tým, že jeho základ tvorí Model 3 je jasné, že nebude rekordman čo sa týka dojazdu. Navyše karoséria typu crossover (alebo SUV strednej veľkosti ako ho nazvala Tesla) má väčší odpor ako sedan, čím sa jeho dojazd ešte o čosi zníži. Ten bude 370 kilometrov pre verziu Standard, v Long Range verzii bude dojazd 480 km. V oboch prípadoch ide o meranie EPA, takže takýto dojazd bude viac-menej reálny.

Pozrite si

ČO je to EPA, NEDC a WLTP, skratky používané aj pri elektromobiloch?

Zdroj | Tesla

Tesla Model Y samozrejme podporuje aj nové rýchlonabíjačky Supercharger V3, ktoré Tesla predstavila len nedávno. Zvládajú výkon 250 kW a má skrátiť dobu nabíjania o polovicu. Za 5 minút nabíjania sa batéria dobije o 120 km dojazdu.

Pozrite si

Tesla Supercharger V3 dokáže nabíjať výkonom až 250 kW, aj tak zaostáva

O výkon sa bude starať buď jeden, alebo dva elektromotry, v závislosti od verzie. Top model Performance s dvoma motormi zvládne akcelerovať na stovku za 3,7 sekundy, maximálna rýchlosť bude 240 km/h. Najnižšia verzia má maximálnu rýchlosť 190 km/h a zrýchlenie vyše 6 sekúnd.

Zdroj | Tesla

Elon Musk, CEO Tesla potvrdil, že takmer 3/4 častí na Modeli Y budú z Modelu 3. Týka sa to hlavne častí, ktoré nevidíte zvonku. Aj interiér, teda minimálne predná časť, bude identická s Modelom 3.

Zdroj | Tesla

To znamená, že záujemcovia si budú môcť dopriať aj panoramatickú sklenenú strechu, bezkľúčový systém nahradený kľúčom v smartfóne či 15-palcový veľký displej na palubovke. Samozrejmosťou je tiež mobilná appka s možnosťou ovládania auta na diaľku či pokročilý Autopilot s 12 ultrazvukovými senzormi.

Pozrite si

Vyskúšali sme Tesla Model 3, máme sa na čo tešiť

Zdroj | Tesla

Musk tiež potvrdil, že Model Y bude o 10% väčší, ako Model 3. To, že Model Y bude väčší dokazuje aj fakt, že dokáže odviezť až 7 dospelých ľudí! V kufrovej časti budú dve sedačky navyše, ako napríklad aj v Modeli S. Model Y má mať objem batožinového priestoru (po sklopení sedačiek) až 1 869 litrov! Do tohto maximálneho objemu je ale započítaný aj malý kufor v prednej časti.

Zdroj | Tesla

Tesla Model Y má byť zároveň o 10% drahší. To znamená, že jeho základná cena bude takmer 40 000 dolárov (bez daní a dotácií), no jeho priemerná cena bude pokojne o 15-20 tisíc viac. Málokto si kúpi Model Y so základnou batériou či výbavou.

Zdroj | Tesla

K dispozícii opäť budú aj verzie Long Range (od 42 700 USD), Dual-Motor All-Wheel Drive (od 46 700 USD) a Performance (od 55 700 USD). Tie budú dostupné od jesene 2020. Základná verzia Standard Range ale príde na trh až na jar 2021! Predobjednávky pritom začnú už dnes. Otázne je, či po problémoch Modelu 3 bude Model Y v predobjednávkach rovnako úspešný. Povedal by som, že nie, aj keď dopyt po crossoveroch, resp. SUV je veľký.

V Európe budú ceny opäť vyššie. Základná verzia cenu stanovenú ešte nemá, Long Range bude od 55 000 €, Dual-Motor All-Wheel Drive Long Range od 59 000 € a model Performance od 67 000 €.

Pozrite si

Tesla spustila predaj Modelu 3 v Európe, poznáme oficiálne ceny!

Zdroj | Tesla
Zdroj