Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Model X – najbezpečnejšie SUV je neodolateľné

Tesla Model X – najbezpečnejšie SUV je neodolateľné
Zdroj | Tesla Motors
Juraj Procházka
Tesla Model X – najbezpečnejšie SUV je neodolateľné
Zdroj | Tesla Motors
Zdroj | Tesla Motors

Keď 30. septembra 2015 (v Kalifornii bolo ešte 29.septembra) vo svojej továrni v kalifornskom Fremonte výkonný šéf Tesly Motors Elon Musk odhalil nový športovo-úžitkový elektromobil Tesla Model X, napätie z očakávania vrcholilo. Pripomeňme, že Model X, ktorý je postavený na podvozku Modelu S, bol prvýkrát predstavený už v roku 2012. Vtedy však mnoho detailov neuniklo.

Teraz sa už mohli tešiť prví šťastní majitelia novinky, pretože prebehlo slávnostné odovzdanie prvých kusov v rámci exkluzívnej edície Founders Series. Cena tejto verzie vozidla začína na úrovni 132 tisíc USD a vybavená je aj funkciou autopilota (ten by sa mal objaviť aj v súčasnom vozidle Model S).

Zdroj | Tesla Motors
Pozrite si

Tesla Motors pridá k Modelu S autopilota už čoskoro

Záujem je už pri spustení predaja obrovský – Tesla eviduje viac ako 25 tisíc predobjednávok na Model X, a to napriek tomu, že cena sa v závislosti od výbavy má pohybovať v rozsahu 93- až 144 tisíc USD. Čakacia doba však dosiahne 8-12 mesiacov. Uspokojeniu rastúceho dopytu v Európe má pomôcť aj nový montážny závod v holandskom Tilburgu, kde sa budú vozidlá Tesla (Model X od polovice budúceho roku) skladať z dielov dovezených z USA.

Zdroj | Tesla Motors
Pozrite si

Tesla Model S P85D vás za 13 000 dolárov vystrelí na stovku za 2,9 sekundy!

Podľa Amerického úradu na ochranu životného prostredia (EPA) má Tesla Model X 90D dojazd 413 km (257 míľ) a Model X P90D prejde na jedno nabitie 402 km (250 míľ). V interiéri môže byť sedem sedadiel, ale pre zlepšenie vnútorného priestoru je možné ich zredukovať na šesť. Zmenou, ktorá však udrie do očí okamžite, sú výklopné dvere nazvané „sokolie krídla“ („Falcon Wings“), ktoré uľahčia nastupovanie a vystupovanie a výrazne šetria priestor pri parkovaní medzi dvoma vozidlami. Zároveň však výklopné dvere znemožňujú namontovať strešný nosič. Nosič na 6 párov lyží, alebo 4 bicyklov je však možné namontovať namiesto ťažného zariadenia, takže športovo založení fanúšikovia elektromobility sa nemusia obávať.

Zdroj | Tesla Motors
Pozrite si

Tesla Motors – najväčší fenomén 21. storočia?

Pri prezentácii Elon Musk zdôraznil, že Model X je najbezpečnejším SUV vozidlom, pretože získal v každom teste bezpečnosti od americkej organizácie NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) 5 hviezdičiek. Zároveň má najnižší aerodynamický koeficient zo všetkých SUV v histórii (0,24). Maximálna rýchlosť je síce obmedzená na 248 km/hod., ale svojou akceleráciou zanechá Model X za sebou väčšinu konkurenčných značiek so spaľovacím motorom.

Zdroj | Tesla Motors

Model P90D s batériou 90 kWh dosiahne rýchlosť 100 km/hod za 3,8 sekundy, s upgradom na takzvaný „absurdný mód“ (Ludicrous Mode) zrýchli z nuly na stovku dokonca za 3,2 sekundy. O málo pomalší odpich (4,8 s) má verzia Model 90D, ale je to stále výkon, ktorý dokáže zmraziť sebavedomý úsmev väčšiny majiteľov drahých športiakov, o SUV nehovoriac.

Pikantnú príchuť malo predstavenie nového účinného HEPA filtra, ktorý po aktivácii nevpustí do kabíny žiadne nečistoty vo vzduchu a zachytiť by mal aj vírusy a spóry. V kontexte so súčasným emisným škandálom VW Elon Musk pripomenul, že Model X nielenže neprodukuje žiadne emisie, ale ochráni posádku aj pred emisiami z iných zdrojov, ktoré by chceli preniknúť do vozidla.

Pozrite si video z prezentácie nového elektrického SUV Tesla Model X:
https://www.youtube.com/watch?v=RUz_EXSmp9w

 

Zdroj