Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla je po 10 rokoch na burze najhodnotnejšou automobilkou sveta!

Tesla je po 10 rokoch na burze najhodnotnejšou automobilkou sveta!
Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Tesla je po 10 rokoch na burze najhodnotnejšou automobilkou sveta!
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Tesla je unikát. O tom niet pochýb nie len v jej elektromobiloch, ale vo všetkom čo robí. Počuli ste, aby jedna firma vyrábala solárne strechy, záložné batérie, batérie do elektromobilov, vlastné elektromobily či obchodovala na burze s elektrinou? Tesla toto všetko dokáže a hoci nie v najdokonalejšej forme, zvláda to na jednotku. Najnovšie má na konte ďalší unikát – je najhodnotnejšou automobilkou sveta.

Zdroj | Tesla

Teslu je ťažké označovať iba za automobilku vzhľadom na to, čo všetko vyrába. Taká je však aj taká japonská Toyota, ktorej biznis tiež presahuje automobilový svet. A práve tú Tesla porazila v ďalšom, hoci pre mnohých bezvýznamnom súboji. Hodnota akcií Tesla je vyššia, ako spoločnosti Toyota.

Tesla dosiahla kapitálovú hodnotu na úrovni 207,55 miliardy dolárov. Toyota má hodnotu 205,92 miliárd dolárov. Tesla, ktorá patrí medzi najmenšie automobilky sveta čo sa týka predaja vozidiel dokázala za úbohých 10 rokov existencie na burze porazil automobilky, ktoré sú na trhu desiatky rokov a nejedna presahuje vekom aj celé storočie!

Zdroj | Tesla

Pre zaujímavosť. Druhá najväčšia automobilka sveta (počtom predaných vozidiel) má trhovú hodnotu iba (v porovnaní s Teslou a Toyotou) 80,31 miliardy dolárov. Ide o VW, ktorý podobne ako Toyota ročne produkuje viac ako 10 miliónov automobilov. Juhokórejský Hyundai ako svetová trojka vo výrobe automobilov má hodnotu 20,65 miliárd dolárov. Aj Hyundai ročne vyrába milióny automobilov.

Je však nutné pripomenúť, že všetky tri vyššie spomínané automobilky majú pod sebou niekoľko ďalších značiek, ktoré vytvárajú celkové počty vyrobených vozidiel. Toyota vlastní navyše aj Lexus, Daihatsu a ďalšie, VW vlastní Audi, Bentley, Bugatti, Škoda, Seat, Scania a ďalšie spoločnosti. Hyundai má zas v portfóliu aj automobilku Kia či Genesis. Tesla nemá pod krídlami žiadnu ďalšiu automobilku.

Zdroj | Tesla

Ak si myslíte, že aj Tesla patrí do klubu milionárov čo sa počtu vyrobených automobilov týka, tak vás musím sklamať. Tesla patrí k tým najmenším a ročne produkuje iba okolo 370-380 tisíc vozidiel ročne! Aj to platí iba o minulom roku, kedy spoločnosť dodala svojim zákazníkom rekordný počet automobilov. Roky pred tým bola výroba ešte výrazne nižšia.

Statistic: Number of Tesla vehicles delivered worldwide from 4th quarter 2015 to 1st quarter 2020 (in units) | Statista

Hodnoty jednotlivých spoločností sú platné k dnešku, 2. júlu 2020, resp. 1. júlu 2020 v závislosti od konkrétnej burzy, na ktorej sú spoločnosti kótované.