Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Autopilot prešiel podstatnou revíziou a rozpozná už aj výmole

Tesla Autopilot prešiel podstatnou revíziou a rozpozná už aj výmole
Zdroj | Tesla
Juraj Recký
Tesla Autopilot prešiel podstatnou revíziou a rozpozná už aj výmole
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Môže sa to zdať ako naozaj malá aktualizácia pre Tesla Autopilot, no mať schopnosť reagovať na výmole počas jazdy po diaľnici v rýchlosti 150 km/h sa oplatí.

Zdalo sa vám, že o Tesla Autopilot je akosi menej počuť? Môže to byť spôsobené tým, že v automobilke sa rozhodli prepísať kompletne celé riešenie autonómneho riadenia. Dôvodom bolo, aby neurónová sieť, ktorú v Tesla k vývoju autonómnej jazdy používajú, dokázala spracovať stále väčšie množstvo informácií, ktoré prijíma a spracováva. Dôvodom na prepracovanie bolo tiež očistenie systému.

Zdroj | Tesla

Programátori sa vraj blížia k úspešnému dokončeniu tejto „revízie“ a tak Tesla hneď ponúkla aj novinky. Tou najzaujímavejšou je schopnosť Tesla Autopilot rozoznať a do mini máp zaznačiť výmole na ceste. Tie často unikajú pozornosti vodičov, najmä za horšieho počasia, a preto je nová schopnosť Tesla Autopilot viac ako vítaná. Redaktori magazínu electrek.co však upozorňujú, že Tesla potrebuje prejsť ešte dlhú cestu, aby ponúkla skutočne bezpečné autonómne elektromobily. Systém sa totiž musí naučiť reagovať na rôzne poveternostné podmienky, rovnako ako na nevšedné dopravné situácie.

Pozrite si

Mobileye využíva na autonómnu jazdu iba kamerové senzory

Redaktori magazínu zároveň dodávajú, že nová schopnosť je veľmi užitočným asistentom riadenia pre vodičov. Ak totiž skombinujeme schopnosti reálneho človeka s tým, čo dnes Tesla Autopilot dokáže, bezpečnosť jazdy zásadne stúpa. Vodičovi pritom stačí držať jednu ruku na volante, sledovať situáciu naokolo a reagovať len v potrebnom prípade.

Zdroj | CarAdvice

Po prepísaní programu je tiež systém označovania okolitých predmetov výrazne pedantnejší. Samotný Elon Musk upozornil práve na toto vylepšenie. „Ak auto s ôsmymi kamerami dokáže v reálnom čase vytvoriť 3D model okolia zo záznamu z kamier a v ňom označovať predmety v 3D, presnosť a účinnosť je až 3-násobná,“ povedal vizionár v rozhovore pre Third Row Podcast. Zároveň dodal, že v tomto 3D označovaní už Tesla dokáže pracovať aj s výmolami.

Ako sme už spomenuli, programátori sú s revíziou riešenia takmer hotoví, preto ešte nie je jasné, kedy presne budú novinky dostupné pre majiteľov elektromobilov. Elon Musk sa vyjadril, že dlho by čakať nemali.

Zdroj