Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tento smartfón nabijete doslova za pár sekúnd! Preberie konečne Apple?

Tento smartfón nabijete doslova za pár sekúnd! Preberie konečne Apple?
Zdroj | Realme
Richard Pliešovský
Tento smartfón nabijete doslova za pár sekúnd! Preberie konečne Apple?
Zdroj | Realme
Zdroj | Realme

Zdá sa, že sa časy porovnávanie toho, kto má väčší foťák, presnejšie povedané jeho rozlíšenie, sú už za nami. Teraz sa výrobcovia predháňajú na inej funkcii smartfónu. Tušíte správne, ide rýchlonabíjanie.

Teraz sa zdá, že máme nového víťaza. Smartfón Realme GT Neo5 si totiž nabijete neuveriteľne rýchlo. Ak je úplne vybitý tak na 20 % kapacity sa dostanete za 80 sekúnd. Umožní to nabíjačka s 240 W výkonom.

Výrobca dodáva k smartfónu pomerne kompaktnú nabíjačku založenú na technológii dual-GaN. Tá je spárovaná patentovaným vysokoprúdovým USB-C káblom, ktoré si poradí s 20 V/12 A. To sa potom prevedie na 10V/24A tromi 100 W čipmi v manažmente napájania a až potom prúdi energie do batérie. Podobné riešenie používa Redmi vo svojej 210 W nabíjaní. Realme GT Neo5 nabije svoju 4 600 mAh dvojčlánkovú batériu z nuly na 50 % za štyri minúty, na 100 % kapacity si počkáte za 9,5 minúty.

Obsah pokračuje pod reklamou

Adaptér využijete aj na nabíjanie iných zariadení. Je totiž kompatibilný so štandardom USB-PD a poskytuje výkon do 65 W. Podporuje tiež Qualcomm QC a Oppo VOOC. Rozmýšľate, ako dlho vydrží batéria s takýmto tvrdým zaobchádzaním? Ak sa dá veriť Realme, tak vám kapacita batérie s takýmto parádnym rýchlonabíjaním neklesne ani po 1 600 cykloch stav batérie neklesne pod 80 %. To je zhruba štyri roky používania.

Smartfón má 6,74″ AMOLED displej s rozlíšením 2 772 x 1 240 px, podporuje obnovovaciu frekvenciu do 144 Hz. Pod ním sa nachádza čítačka odtlačkov prstov a 16 Mpx selfie kamera. Za raritu môžeme označiť infračervený diaľkový vysielač, ktorý sa nachádza v hornej časti zariadenia. V čínskych mobiloch je to však pomerne bežná výbava.

Hráči ocenia okrem stereo reproduktorov aj 8-vrstvový dizajn odvádzania tepla pre optimálny herný výkon. Na zadnej strane sa nachádza trojitý fotoaparát na čele s 50 Mpx objektívom so snímačom Sony IMX890, 8 Mpx ultraširokouhláč a 2 Mpx makro fotoaparát.

Zdroj | Realme

Vedľa zadných fotoaparátov videť zaujímavé dizajnové riešenie. Pod priehľadným sklíčkom vidieť totiž časť čipsetu Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 obklopený RGP osvetlením. Ďalší prvok určený najmä hráčom. Farby si viete prispôsobiť v 25 variáciách pre rôzne scény – nabíjanie, hry, notifikácie…

Realme GT Neo5 má 199 g, pri hrúbke 8,9 mm. Zatiaľ je dostupný v Číne, výrobca však potvrdil jeho globálnu distribúciu. Na výber je v čiernej, bielej alebo fialovej farbe, model so 16 GB RAM a 256 GB úložiskom stojí 3 199 juanov (asi 438 eur), zaujímavá cena je za verziu s 1 TB pamäťou, je to len 3 499 juanov (približne 479 eur).

Pre porovnanie, aktuálnu vlajkovú loď od Apple – iPhone 14 Pro/Pro Max, možno nabíjať maximálne výkonom 27 W, resp. Apple vo svojich špecifikáciách odporúča kúpu 20 W adaptéra, ktorý ho nabije na 50 % v priebehu 30 minút. Dôvodom, prečo sa Apple nehrnie do výkonnejšieho nabíjania, je zrejme obava o zníženie životnosti batérie. Aj v porovnaní so 45 W nabíjaním, ktoré podporuje Samsung Galaxy S23 Ultra, je však Apple hlboko v tieni smartfónovej konkurencie. Prinúti ho teda Realme a jemu podobní k činom?

Zdroj