Toto sú najbizarnejšie hry prvých týždňov roka 2022

Za prvých osem týždňov sa už nazbierali rôzne herné experimenty – nová značka Monark, ale aj čínski generáli v dlhoročnej sérii Dynasty Warriors 9 Empires a japonské alchymistky laškujú s časom i magickými receptami.

ZDROJ | Steam

Monark (PS4, PS5, Switch, PC)

Z dnešnej trojice je Monark tou najpodivnejšou hrou a prvé dve hodiny nebudete prakticky veľa chápať, iba hrať ďalej, vstrebávať jednotlivé postavy, miesta či súboje. Väčšina hry sa odohráva na strednej škole Shin Mikado v Japonsku – na pohľad bežné miesto, no zrazu sa okolo neho objaví podivná bariéra, ktorá zabráni prechodu hocikoho či hocičoho do nej a von. Izolovanú školu krátko na to zachváti zvláštna hmla, v ktorej sa študenti či pedagógovia nemôžu zdržať dlhšie ako pár minút, lebo zošalejú. Čo sa niektorým skutočne stane, takže zo školy je rýchlo riadny blázinec.

Váš hrdina je navyše tradične stratený v dianí, nechápe čo sa stalo a trpí amnéziou. Rýchlo však stretne pár nových kamošov (ktorí ho očividne identifikujú) a ešte mu pomáha aj dekanka školy. Dorazí pomocník ako z iného sveta: vyzerá ako vypchatý plyšák, poletuje alebo objavuje sa na počkanie a je ukecaný. Práve on je však kľúč ku dianiu, lebo spomína nejaký iný svet (doslova Otherworld), kam chodíte po zdvihnutí telefónu a je obývaný tuhými nepriateľmi ako sú kostlivci a démoni.

ZDROJ | Steam

Na začiatok to stačí a potom už zistíte, že štruktúra hry vás na jednej strane posiela objavovať čoraz vyššie poschodia školy a často sa teleportujete do Otherworldu, kde prebiehajú náročné bitky. Táto dualita vystihne aj hrateľnosť – v škole sa rozprávate so spolužiakmi, riešite vývoj postavy, uzdravovanie, tvorbu predmetov či ich kúpu. Pomáhate si vo vyšetrovaní, získavate stopy a riešite puzzle, ktoré vám otvárajú nové portály.

Hra navyše laškuje so sedmičkou smrteľných hriechov (poznáte: obžerstvo, pýcha, chamtivosť atď.) Jednak vo vzťahu k postave, ktorá sa vyvíja tak, že dostáva body práve k tým vlastnostiam. (Dokonca si na začiatku hry si robíte test s 15 otázkami, ktorá vám vyhodnotí charakter). Alebo aj cez nepriateľov – tzv. Pactbearers sú nositelia hriechov a aby ste ich zdolali, musíte zničiť najprv tri kryštály s rôznymi túžbami či tajomstvom.

Otherworld je plný ťahových súbojov a tu ukáže hra svoju náročnosť. Sú pomerne ťažké a musíte sa vedieť dobre postaviť v boji a potom použiť základné, špeciálne alebo magické formy na zasiahnutie nepriateľov. Sú tu aj rôzne vychytávky – ak sú vaši zverenci blízko seba, automaticky môžu mať dodatočné útoky (ale sú aj zraniteľní pri plošných zásahoch nepriateľov). Alebo riešite najvhodnejšiu pozíciu, mágiu či predmety. No aj keď sú nepriatelia viditeľní a máte danú obtiažnosť misie, jeden zlý krok vás často dovedie ku koncu hry. Už dlho som v JRPG nevidel tak často nápis Game Over a po čase sa hra stáva frustrujúcou alebo vás núti ísť umelo trénovať na vyšší level, inak vás nepustí ďalej.

ZDROJ | Steam

Po grafickej stránke ide o štylizovaný titul, ktorý má veľa temných motívov i dobré animácie. Hrá tu kopec hudby a napomáha hororovej atmosfére – aj prenosná verzia na Switch vyzerá celkom k svetu a má solídne ovládanie. Ale je škoda, že hra je aj na najnižšej obtiažnosti veľmi ťažká a azda niekoho odradí skôr ako by si zaslúžila.

Prečo hrať?

Viaceré zaujímavé nápady, výborná atmosféra, hororové prvky a tajomno, niektoré súboje

Prečo nie?

Ultratuhá obtiažnosť, časti hry treba opakovať, neraz pomalé tempo

Distribútor: NIS America
Cena: 60 EUR

ZDROJ | Steam

Dynasty Warriors 9 Empires (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch, PC)

V dlhoročnej sérii Warriors má každá hra svoj význam i zameranie. Podtitul Dynasty značí zasadenie do Číny okolo 2. až 4. storočia, keď sa medzi sebou mlátili rozličné dynastie a kráľovstvá. A Empires je dôkaz, že séria sa vydáva skôr na strategickú ako fantasy či prehnanú stranu. Šikovný tutoriál vás rýchlo naučí základné veci v troch misiách: v prvej sa akčné možnosti (údery, kombinácie, špeciality, reťazenie), ostatné dve smerujú na dobývanie resp. ochranu základne. Všetky tri sú celkom užitočne, solídne zhrnú hernú náplň.

Akčná fáza je tradične zameraná na boj mocných generálov proti vojskám. Vaša postava s menom i jasnou pozíciou môže sekať protivníkov po desiatkach až stovkách. Sú tu bežné údery, silnejšie, a len čo stlačíte R1 na boku gamepadu, vyskočí na vás štvorica rozšírených. Aby bolo tempo rýchle, po špecialite sa dá ťuknúť doplňujúci úder a takto vznikajú kombá. Hra vás motivuje nestáť a nebrzdiť – lebo kto prvý ide do útlmu, stane sa zväčša obeťou protivníka. Počas úderov sa často využívajú aj výskoky a vyrazenie nepriateľov do vzduchu – celkom pekný efekt. No ak si nedáte pozor, nepriateľ vás zrazí nadol a je náročné sa pozviechať.

Boj s bežnými vojakmi je relatívne ľahký, ale len čo príde jednotka s označením vojenskej hodnosti alebo nebodaj mena, boj zvýši obtiažnosť. Práve oni sú drzí, idú vám po krku, zrážajú vás – na druhej strane aj vy sa budete azda sústrediť primárne na nich. Či len z princípu, že vedú jednotky alebo majú plány dôležité pre plnenie misií a vy sa ich snažíte prekaziť. A niektorí majú dlhé ukazovatele zdravia zložené z viacerých častí, takže už keď si myslíte, že sú zrazení na kolenách, vytasia ďalšie dva dieliky.

ZDROJ | Steam

Útočná časť na základne zahŕňa okrem boja aj orientáciu na mape a získavanie jednotlivých stanovísk. Občas sú to iba armády vojakov, inokedy zadržiavajú mechanizmy, ktoré chcete získať pre seba (baranidlo, drevenú vežu) a tie potom používate na dobývanie pevností. Cesta k nej je spletitá cez armády a body na mape, keď sa dostanete dnu, čaká vás ešte boj proti generálovi či miestodržiteľovi. Obranné misie (i tutoriál) vás pre zmenu postavia do defenzívnej úlohy a v opačnom garde sa snažíte zastaviť ťaženie proti vám.

Hlavná porcia hry obsahuje sériu historických kampaní a scenárov. Čakajú vás desiatky máp, viac generálov a jednotlivé pôdorysy máp obsahujú rôzne nečakané momenty, pasce či vpády jednotiek. Hra sa po čase síce zunuje, ale nový diel má veľkú výhodu: ak ho budete hrať na PS5 (recenzovaná verzia), dočkáte sa výbornej rýchlej grafiky, ktorá povýši potenciál tejto série na vyššiu úroveň. Potešia vás rýchlejšie načítavania máp, veľa jednotiek na mape i grafické efekty.

Dynasty Warriors 9 Empires je strategickejšia verzia klasických sekačiek Warriors – ak máte chuť sekať veľké armády a navyše pridať aj taktické prvky, zabaví vás. I keď zdoláte pár kampaní a ostatné sú podobné.

Prečo hrať?

chytľavá hrateľnosť, rýchle načítavanie dát, grafika série sa zlepšila, taktické prvky, osem kampaní

Prečo nie?

podobné prvky na viacerých mapách, opakovanie minulých častí

Distribútor: Koei Tecmo
Cena: 60 EUR

ZDROJ | Steam

Atelier Sophier 2 (PS4, Switch, PC)

Najnovší diel série Atelier nadväzuje na celkom úspešnú časť Atelier Sophier z roku 2015. Ak ste ju nehrali a chceli by ste skúsiť novinku, je to možné vďaka solídnemu zhrnutiu dejových udalostí v krátkom filme. Po ňom už nasleduje hlavná porcia so zaujímavou zápletkou – hrdinka Sophie sa vydá s kamoškou k istému stromu, ktorý je zázračný, resp. pri ňom pocíti divný pocit, na to sa otvorí portál a ona sa ocitá v inom svete.

Na rozdiel od iných fantasy hier však tento svet nie je úplne iný. Naopak, veľa vecí v ňom sedí a pripomína ten jej: podobné scenérie, mesto, náplň ľudí a všetko ostatné, ale keď stretne prvé osoby, zistí veľké rozdiely. Sophie totiž hľadá svoju známu Plachtu, ktorá sa pri prelete portálom stratila – a skutočne nájde niekoho podobného, ale tá persóna ju nepozná a ani jej sa úplne nepozdáva. Preto autori nastolia inú dilemu: čo ak je nájdená Plachta z iného času a Sophie na ňu pôsobí ako postava z minulosti či budúcnosti? To by vysvetlilo menšie rozdiely svetov i známe reálie. Tak si autori výborne pripravili pôdu pre nováčikov i znalcov. Môžete ju hrať ako novinku, objavia sa tu však aj známe postavy či miesta.

Séria Atelier mieša tradičné JRPG prvky a pridáva do nich alchýmiu. To značí, že v mestách bude chodiť po obchodoch či ľuďoch, rozvíjať konverzácie či brať si od nich úlohy. Keď vyjdete za mestečko, čaká vás živý svet, kde možno zbierať tucty surovín, občas nájsť dáku truhlicu a voľne sa tu pohybujú nepriatelia. Do nich sa dá naraziť a odštartovať súboj, ale nemusíte. Najmä keď zháňate predmety, nemusíte vždy bojovať – časť získate zberom. Pestrou novinkou je striedanie slnečného a daždivého počasia, ktoré mení svet i jeho skladbu – každé miesto sa oplatí vidieť oba razy. Recepty sa tentokrát učíte práve pri zisku predmetov, nie pri kúpe.

Pokiaľ ide o bojovú zložku, čaká vás ťahový systém, kde si môžete nastaviť rýchlosť, inak postupujete podľa známych pravidiel – bežné i silnejšie predmety, občas mágia, striedate aktívne postavy i ťuknete predmety. Je to chytľavé, svižné a hoci po čase grindujete za vyššie levely či ďalšiu porciu skúsenosti, neraz som čistil mapu s chuťou a neprebiehal iba na druhý koniec alebo za šípkou s questom.

ZDROJ | Steam

Vrcholom je alchýmia, kde po zisku predmetov i receptu môžete začať tvoriť. A predmet môže mať rozličné vlastnosti, podľa toho, aké mu prisúdite. To funguje tak, že sa triafate do istých elementov a atribútov cez malé vzory pripomínajúce Tetris bloky. Niekedy malé dvojky, inokedy väčšie L. Tie ukladáte na plochu a na nej sú rozložené elementy, takže sa zvyšuje ofenzíva, defenzíva či pridá špeciálny efekt predmetu. A získate chuťovky s defenzívou +6 alebo iné bonusy.

Atelier bol odjakživa štylizovaná séria a platí to aj pre Sophie 2. Na Switch je kreslená grafika príjemná, aj japonské hlasy sú dobre zvolené, akurát sa dlhšie načíta čas. Ale bez problémov možno siahnuť po tej verzii, i keď PS4 či PC majú vyššie rozlíšenia. Takže ďalší dobrý zástupca JRPG série, najmä pre dievčenské či ženské publikum, ale s chytľavou hrateľnosťou pre všetkých.

Prečo hrať?

Zväčša solídny dej, slušný svet s námetom iného času a počasím, rýchle súboje, dobrá alchymia ako puzzle

Prečo nie?

Deju nie je na pomery JRPG veľa, vedľajšie úlohy sa opakujú, občas hapruje tempo

Distribútor: Koei Tecmo
Cena: 60 EUR

Komentáre k článku