Tony Hawk Pro Skater 1+2, NBA 2K21, Captain Tsubasa: športová jeseň začína

ZDROJ | 2K Games

Máme tu nové športové hry vo viac i menej známych sériách, takže kto má záujem o futbal, basketbal alebo skateboardy ako za starých čias, rýchlo sem.

ZDROJ | Activision

Tony Hawk Pro Skater 1+2 (Xbox One, PS4, PC)

Herní pamätníci si prvé dva diely série Tony Hawk Pro Skater určite veľmi dobre zafixovali. Keď prišla jednotka, písal sa rok 1999, skateboarding zažíval obrovský boom, dosku s kolieskami chcel mať každý (aspoň drevenú šunku, ak nie poriadne označkovanú za ťažké peniažky) a Tony Hawk bol všetkými obdivovaný borec. Herná verzia priniesla fantastickú atmosféru i herný systém s dobrým ovládaním, ktoré dokázal takmer každý uchopiť – oveľa ťažšie sa však zvládali čoraz náročnejšie triky a najmä stanovené bodové limity. A po 20 rokoch sa hra vracia v top grafike, modernom kabáte a navyše prihadzuje aj nemenej úspešný druhý diel, takže za cenu jednej hry dostávate dve klasiky.

A ten herný systém stále fungujú aj po 20 rokoch! Tutoriál vás zoberie na ihrisko s rozličnými rampami, železami a prvkami, na ktorých sa učíte prvé triky. Ako sa rozbiehať, ako držať dosku, skákať alebo využiť účkovú rampu či sekundu-dve vo vzduchu. A potom prídu výzvy, kde sa musíte pustiť do konkrétne stanovených trikov alebo sa vám zvyšuje počet bodov, ktoré máte získať, aby vás hra pustila ďalej.

Tutoriál treba rozhodne pochváliť, lebo nováčika rýchlo dostane do hry – a ak ste hrali hru kedysi, na veľa prostredí či trikov si aj spomeniete. Rozdiel môže nastať akurát, ak ste hrali kedysi na PC a dnes máte gamepad, v tomto smere sa hra ovláda výrazne odlišne a niektoré triky sú náročnejšie na ovládanie.

Obe hry majú výbornú štruktúru v tom ako vás posúvajú ďalej. Jednoduché triky sa učíte rýchlo a doručia vám dostatočný počet bodov. Ale po čase zistíte, že vám už nebude stačiť dookola robiť iba ľahké výskoky či grindy za tisíc bodov, lebo limity sú oveľa vyššie. A v kombinácii s časovým tlakom sa dostanete do momentu, kedy sa musíte učiť ťažšie triky, hoci sú náročné na načasovanie i miesta a nemusia sa vám podariť na prvý raz. Aspoň že všetko zvládnete s tromi tlačidlami a pčákami – grab, flip a lip sú železný základ, ku ktorému sa pridáva pohyb a smer. Ak zvládnete trik, dostali ste sa iba k čiastočnému víťazstvu.

Hra od vás totiž potrebuje, aby ste spájali triky do komba, podobne ako v bojovkách a za to vás odmení ďalšími bodmi. Sekvencie sú rovnako esenciálne pre úspech ako náročnejšie triky, takže vás čaká štýl hrania hop alebo trop. Občas skórujete v jednej aréne 5 tisíc a inokedy 23 tisíc bodov, podľa toho ako sa vám zadarí. Je úžasné skladať dlhé kombá, ale musíte si byť istí, že ich aj dokončíte. Úspech misie sa láme často v polovici podľa vašej trpezlivosti. A hra vás ženie k premenlivému štýlu: ak robíte tie isté triky, postupne za ne začne dávať čoraz menej bodov. Paleta trikov je pritom široká, takže treba ich miešať.

ZDROJ | Activison

Je to taký nekonečný štýl, najmä v kampani, kde sa striedajú rôzne prostredia a vyšantiť sa môžete na pripravených častiach arény, ale neskôr začnete využívať prirodzené časti prostredia ako múry, stenky alebo predmety. Tvorcovia pripravili rozmanité arény a pri spojení dvoch hier vás ich čaká takmer 20. Vystriedate rôzne tréningové miesta, dráhy, sklady, školu alebo aj mesto s plnou premávkou. V každej aréne treba získať dostatočný počet bodov a ešte aj skladáte nápis SKATE z piatich písmen, zháňate videokazety a robíte nakázané triky na určených miestach. Je na vás, koľko času venujete aréne – či si ju chcete čo najrýchlejšie odškrtnúť alebo z nej vyťažiť čo najviac aj s bonusovými úlohami.

Prechodu hrami veľmi pomáha aj tvorba a budovanie postavy. Vášmu avatarovi totiž môžete venovať body skúsenosti do rôznych štatistík, čím sa zlepšuje patričný štýl – vďaka nimi dlhšie vydržíte vo vzduchu, rýchlejšie nabieha skóre alebo objavíte nové miesta. Väčší experti sa pokúsia v editore budovať aj vlastné parky, čo znamená zobrať prostredie, aktívne i pasívne prvky a vypiplať ich k dokonalosti. Po absolvovaní oboch kampaní sa môžete pustiť aj do ďalších režimov: v Trick Attack naháňate najvyššie skóre, Combo Mambo je púť za najlepším kombom a Graffiti slúži na otagovanie vecí. Samotný multiplayer vás pošle bojovať s inými jazdcami o vyššie skóre najvyššie skóre.

Napokon treba pochváliť audiovizuálny štýl, lebo na recenzovanej Xbox One X verzii je cítiť, že hra sa za 20 rokov posunula výrazne vpred. To jadro hrateľnosti ostalo nezmenené, ale vizuál sa markantne nakopol do dnešnej doby, či ide o modely postáv alebo prepracovanie prostredí. Nezaostala ani zvuková stránka, ktorá mieša staré skladby z 90-ok a pridáva kopu nových. Hudobný štýl favorizuje najmä rock či punk.

Takže všetci, ktorí si chcú zaspomínať alebo vyskúšať si aké je to predvádzať tie najzložitejšie triky na skateboarde môžu nabehnúť, Tony Hawk Pro Skater 1+2 rozhodne nesklamal.

Prečo kúpiť?

Výborná hrateľnosť, obrovské množstvo trikov, takmer 20 prostredí, kvalitné kampane, bohatý editor, aktualizovaná grafika i muzika

Prečo nekúpiť?

Slabší multiplayer.

Distribútor: Activision
Cena: 40-50 EUR

NBA 2K21 (Xbox One, PS4, Switch, Stadia, PC)

Nový ročník basketbalu od 2K spravidla prináša nielen nové súpisky, tímy a sezónu, ale aj isté zmeny v hrateľnosti, nový príbeh či čoraz robustnejší mód kariéry. To všetko platí aj pre súčasný ročník 2K21, avšak niektorí hráči už môžu byť podvedome zvedaví, do akej miery sa bude líšiť súčasná verzia a tá nová, ktorá príde koncom roka na PS5 a Xbox Series.

Fakt je, že NBA 2K séria sa za posledné roky maximálne vyšperkovala. Autori investovali dlhé hodiny do atribútov, ktoré bolo potrebné zlepšiť a namiesto samotného engine či hrateľnosti podporovali najmä módy a trvanlivosť hry. Preto sa aj orientovali na MyCareer mód alebo postupne skúšali rôzne triky s mikrotransakciami. Najnovší ročník pokračuje v tomto smere, avšak prekvapí aj v zásadnej zmene ovládania.

Po niekoľkých rokoch sa totiž do hry môžete ťažšie dostávať vďaka novej technike, tzv. shot-stick aiming. V praxi ide o to, že pri streľbe na kôš dostávate možnosť nasmerovať loptu, no to si vyžaduje aj precízne načasovanie, t.j. nestačí iba prísť ku košu v správnom momente, ale aj vhodne načasovať a nasmerovať hod. Čo vytvára nový štýl hrania, pretože na pohľad to vyzerá, že budete iba strieľať a mieriť, no musíte si perfektne osvojiť ovládanie pravej analógovej páčky, aby strely nešli úplne bokom, čo sa mi bežne stávalo v prvých zápasoch a bežne som štartoval s výsledkami ako 2:12 či 4:16. Skrátka sa mi nedarilo hádzať koše, hoci problém nebol s pohybom hráčom, nahrávkami, ale až pri streľbe. Išiel som ku košu alebo za trojkovú čiaru, potvrdil hod… a väčšinou minul!

Takže budete sa učiť čosi nové a zásadné. Mieriť a časovať strely si vyžaduje cvik, kedy páčku nasmerovať a pustiť, aby ste sa dostali späť do hry a zápasy boli patrične vyrovnané. Zrazu budete častejšie triafať obruč alebo vám čosi nevyjde ako v súčasnej play-off (výhra v poslednej minúte), ale zápasy získali úplne iný náboj. Samozrejme, prihliada sa aj na kvalitu hráčov, takže borci ako LeBron triafajú koše a trojky ľahšie. A ruka v ruke sa zlepšilo aj driblovanie či jemné dotyky, ktoré ovplyvňuje opäť pravá páčka pri pohybe.

ZDROJ | 2K Games

Výrazné zmeny nezaznamenala hra v strede ihriska alebo obrane – občas je náročné vypichnúť loptu esám alebo brániť talenty, ale v tom smere ostáva NBA 2K rovnakou hrou. Ak chcete loptu, zväčša vyrazíte proti súperovi a v rýchlosti mu ju chcete zobrať. Boj pod košom je iná záležitosť – súperi môžu byť striedavo agresívni, ale oceňujem, že hráči vášho tímu, ktorých nemáte pod palcom, vhodne nabiehajú alebo sú celkom užitoční pri bránení.

Istým prekvapením nového ročníka je, že príbehový mód a MyCareer nie sú prepracované tak výrazné ako po minulé roky. Tradične sme tu dostávali špičkové príbehy a herecké výkony od áčkových hercov, no tento rok si síce zobral jeden dobrý nápad, ale jeho spracovanie nie je také výrazné. Kampaň s názvom The Long Shadow mapuje príbeh mladého talentu (Junior), ktorý dlho nevie prekročiť tieň svojho otca. Zatiaľ hrá iba ligu na strednej škole, ale odtiaľ túži ísť do NBA draftu, aby mohol preraziť. Nápady v scenári sú pritom veľmi dobré: môžete si zmapovať študentskú ligu a sledovať ako hráči postupujú vyššie, no dej brzdia scény zo súkromia, ktoré dosť ťažkopádne vykresľujú Juniora i vedľajšie postavy. Škoda, lebo trošku lepší scenár by mohol posunúť hru doslova do vyššej ligy. Po drafte naberie hra vyššie otáčky a MyCareer je stále ten chytľavý rozvíjajúci sa mód, akurát dejové pozadie je nudné.

Hráči, ktorí si chcú merať sily so svetom, určite neprehliadnu ponuku The Neighborhood, kde si môžu hľadať súperov či nové výzvy. Zasadenie do autentickej Venice Beach je parádny nápad. Vo výbere módov nájdete aj MyTeam, kde chcete čo najlepšie manažovať svoj tím a tento mód zaznamenal najväčší posun zo všetkých vrátane kariéry. A tí najväčší fanúšikovia môžu otestovať aj MyLeague, kde sa hráte s celou ligou.

NBA 2K21 zatiaľ nezbiera také vysoké hodnotenia ako predchodcovia, lebo ho ťahá nadol najmä slabší príbehový mód a rozpoltené názory na nový herný mechanizmus. A je to sčasti daň za oneskorenú NBA sezónu či pandémiu, kvôli ktorej možno autori nemali toľko času na prípravu príbehu. Uvidíme, čo prinesie next-gen verzia okrem lepšej grafiky. Bude to lepší engine či iné správanie hráčov? Alebo ešte čosi viac? 2K predáva základnú hru na súčasné systémy za 60 eur, na nové za 70 eur a pre najväčších srdciarov je vyhradená Mamba Forever edícia za stovku, čo je jediná cesta ako mať hru na starej i novej generácii.

Prečo kúpiť?

Stále veľmi dobrý basket, kvalitné módy, dobrá grafika i hudba, atmosféra

Prečo nekúpiť?

Málo zmien oproti NBA 2K20, nový systém streľby, mikrotransakcie zdržiavajú

Distribútor: 2K GAMES
Cena: 60-100 EUR

ZDROJ | Bandai Namco Entertainment

Captain Tsubasa: Rise of New Champions (PS4, Switch, PC)

V žánri futbalových hier nájdeme väčšinou klasické tituly ako FIFA či PES (Pro Evolution Soccer). Ale ak budete hľadať trošku dlhšie, nájdete tu aj zaujímavé kúsky, ktoré sa s futbalom vysporiadali po svojom a využívajú jeho mániu či štýl pre odlišné zážitky. Pochádzajú zväčša z Japonska, ktoré má ku futbalu celkom blízko, hoci mnohí by Japoncov s občasnými výnimkami na MS vo futbale nerátali za silné futbalové národy. Ale boli by ste prekvapení ako umne s týmto športom pracujú. Fanúšikovia DS a 3DS konzol určite poznajú sériu Inazuma Eleven, no Captain Tsubasa tu bol dokonca ešte skôr.

Výhoda novinky je, že ste nemuseli hrať minulé diely a okamžite pochopíte herný dej i štýl. Na titule je sympatické, že sa vám snaží vysvetliť futbalové pravidlá v rozkúskovaných tutoriáloch od prvých minút – ale nemusíte ich zhltnúť všetky naraz, dajú sa vstrebať postupne. Takže ak pustíte hru, môžete si dopriať prvé tri-štyri lekcie, ktoré stačia na pochopenie pohybu hráčov, prihrávok či strely a neskôr sa budete učiť ďalšie fintičky.

Captain Tsubasa je z veľkej časti rozdelený na dve časti: pasívna slúži na uvádzanie deja a spočiatku na predstavenie množstva postáv: tu objavíte svojich kumpánov, ale aj rivalov. Tsubasa je talentovaný hráč, ktorý by sa chcel dostať do Brazílie, získať množstvo skúsenosti, priniesť ich naspäť a jedného dňa vyhrať trofej majstra sveta (proti komu inému ako úhlavnému arcinepriateľovi vo futbalovom svete, Nemecku).

Lenže k tomu sa musí najprv stať známym hráčom, čo v jeho prípade znamená vyhrávať mládežnícke turnaje. Tri má už úspešne za sebou, ale ten štvrtý sa javí ako pekelne náročný, lebo sa tu vracajú oveľa lepší hráči z minulosti, aj nové nástrahy. Zrazu mu vedia odobrať obrancovia loptu, čo sa nikdy nestávalo, takže Tsubasa velí ako správny Japonec klasickú stratégiu: makať ešte viac ako doteraz, aby sa výsledky mohli dostaviť.

ZDROJ | Bandai Namco Entertainment

Hra obsahuje príbehový mód rozdelený na dve epizódy. Tsubasa sa venuje titulnému hrdinovi, zatiaľ čo epizóda Nový hrdina je venovaná vám. Odporúčame štartovať s Tsubasom, nielen kvôli množstve animácií, ale spoznávaniu postáv a nových futbalových fintičiek. Počas zápasov totiž rýchlo zistíte, že autori pripisujú Tsubasovi a aj iným postavám špeciálne vlastnosti, niektoré kopy sú neuveriteľne silné a majú fantasy spracovanie typu ohnivé lopty prerážajú takmer neporaziteľných brankárov na počkanie.

Keď sa dostanete na ihrisko, budete očakávať niečo ako fantasy futbal, no v skutočnosti sa ovláda hra ako FIFA vo fantasy režime. Máte pod palcom plnú jedenástku, striedate si aktívnych hráčov a tutoriál radí najmä v prvých zápasoch všetko prihrávať na Tsubasu, ktorý vie dávať góly ohnivou strelou. Inak musíte striedať hráčov, sledovať ukazovateľe staminy (každý sa vyčerpá, aj titulný borec) a vedieť odoberať lopty, šprintovať či upaľovať cez pol ihriska v kľúčovej chvíli. Fantasy prvky však pridajú aj protivníci, čoraz odolnejší voči hrdinovej taktike. Počas dejových zápasov sa postupne zlepšujete, naberáte skúsenosti, učíte sa pokročilejšiu taktiku.

To všetko využijete potom v druhej Epizóde, kedy si vytvoríte vlastného hrdinu, vyberáte tím i vlastných hráčov a čaká vás ďalšia príbehová jazda. Dej je jasne daný, sústredí sa najmä na silu tímu a je potrebné postupne vyhrávať súťaže: juniorka, repre, šampionát a na konci spomínaní borci z Nemecka. Táto epizóda je bohatšia na viaceré udaosti i zadania – niektoré zápasy majú vlastné výzvy, ktoré sa oplatí splniť. A začne sa tu prejavovať aj japonský štýl: hráča i tím môžete vyhnať na vyššie úrovne, získavate body ako v RPG hrách a tie investujete do vlastností. Ešte sa oplatí investovať aj do vzájomných vzťahov s hráčmi – pri vzniku symbiózy môže objaviť nové fintičky. Ak ste hrali niekedy mód kariéry vo FIFA hrách, táto Epizóda vám ho sčasti pripomína, ale Japonci jej vtisli väčšiu mieru fantázie a najmä seriálovej rivality rôznych postáv.

ZDROJ | Bandai Namco Entertainment

Výborný postreh pre znalcov hier: ovládanie je podobné iným futbalovým hrám, takže veľa tlačidiel a taktiky si môžete ku Captain Tsubasovi preniesť. Prihrávky, strely, vypichávanie lôpt, veľa vecí tu funguje ako poznáte. Tie fantasy strely venované istým hráčom sa dajú natrénovať – paradoxne jediná vec, ktorá ma zdržiavala, bolo učenie sa dlhého držania tlačidla pri strelách. Ak sa ich nenaučíte, v kľúčových zápasoch vás nepriateľ oberá o loptu a vy stále nadávate, čo sa deje. To robí hru zložitejšou pri streľbe a skórovaní – občas neviem dať gól 4-5 minút a je to riadne frustrujúce. Niekedy vás hra počká, ale niektoré výzvy treba plniť včas.

Grafika je prispôsobená seriálovému štýlu, takže od nej nemôžete čakať detailné textúry, ale fyzika je celkom dobrá. Captain Tsubasa sa možno javil ako príliš japonská hra s troškou futbalu, ale napokon prekvapí hĺbkou a spracovaním. Akurát zabudnite na reálnych hráčov a osvojte si tých fiktívnych seriálových.

Prečo kúpiť?

Veľa dobrých nápadov ako osviežiť futbal, dobré príbehy, zrozumiteľný systém a jeho učenie sa, fantasy futbal v japonskej štylizácii

Prečo nekúpiť?

Občas príliš dlhé ukecané animácie, niektoré ťahy príliš zložité, čo zdržiava v zápasoch.

Distribútor: Bandai Namco Entertainment
Cena: 50-60 EUR

 

Komentáre k článku