Sťahuje vám smartfón nohavice? Potom máte určite jeden z týchto kúskov

ZDROJ | Shutterstock

Smartfóny sú každým rokom čoraz ťažšie. Majú to na svedomí ich komponenty, ale aj prémiové materiály. Pozrieme sa na 5 najťažších smartfónov na našom trhu.

Pozrite siHľadáte smartfón s najlepšou výdržou? Tak sa rozhodne poobzerajte po týchto

Pre aktuálnosť rebríčka sme vyfiltrovali len smartfóny predstavené od roku 2021, aby ste mali prehľad o tých najnovších kúskoch. Je dobré si uvedomiť, že v smartfóne sú len dva komponenty, ktoré majú najvyššiu hmotnosť, a to je batéria a použité materiály.

ZDROJ | Motorola

Výrobca sa snažia dávať do svojich smartfónov, čo najvyššie kapacity batérie, a to aj do strednej a nižšej triedy. Musia však myslieť na to, aby mal smartfón stále optimálnu hrúbku.

Niektorí výrobcovia to riešia trochu nižšou kapacitou batérie, ale snažia sa to vykompenzovať vysokou rýchlosťou nabíjania, čo sme mohli vidieť aj u nedávno predstaveného zariadenia Xiaomi 12 Pro, ktorý má batériu 4 600 mAh, ale výrobca „pribalil“ 120-wattové nabíjanie.

Pozrite siSéria Xiaomi 12 je tu, k predobjednávke dostanete smarthodinky či slúchadlá

Extrémne rýchle nabíjanie je trend posledných mesiacov a sme zvedaví, akou až rýchlosťou budeme v budúcnosti nabíjať naše zariadenia.

To je možno aj nevýhoda kompaktných smartfónov, ktoré by určitá časť ľudí a fanúšikov stále chcela, ale jednoducho do malého tela nedáte veľkú batériu, čo rad kupujúcich odhovára. To je možno aj dôvod, prečo Apple neuvedie model iPhone 14 mini.

Druhým faktorom sú už spomínané použité materiály. V minulosti boli smartfóny naozaj ľahké, pretože výrobcovia používali najmä plast. Ten je pomerne odolný, ale menej hodnotný.

Neskôr výrobcovia prešli na hliníkové spracovanie, ktoré vyzeralo o poznanie luxusnejšie, bolo odolnejšie voči škrabancom a lepšie odvádzalo teplo.

Pozrite siTrápi vás plná interná pamäť na Android smartfóne? Tieto tipy vám určite pomôžu

Ďalším materiálom v poradí bolo sklo. Tento materiál je vhodný aj v prípade bezdrôtového nabíjania, pretože cez kov sa tento signál neprenesie. Sklo má nevýhodu v rozbití sa pri páde, ale vyzerá veľmi hodnotne.

Rám smartfónu z plastu nahradil neskôr hliník a aktuálne pri tých najdrahších vlajkových lodiach výrobcovia siahajú po nerezovej oceli, ktorá má najvyššiu pevnosť, ale negatívne sa to prejaví na celkovej hmotnosti.

Samotnou kategóriou sú odolné smartfóny, ktoré majú na sebe vrstvu gumy alebo podobne odolného materiálu, sú hrubé, ťažké, ale vydržia náročný deň na stavbe.

Určite nejakú hmotnosť majú aj samotné moduly fotoaparátov, keďže každým rokom sú senzory väčšie a masívnejšie. Je to daň za to, že smartfóny vedia tak špičkovo fotiť.

Našli sme tieto najťažšie kúsky, ktoré sú dostupné na našom trhu, ale pre férovosť sme vynechali skladacie smartfóny, keďže sú to v podstate dva spojené smartfóny a ich hmotnosť neraz atakuje 300 gramov.

5. miesto: Motorola Defy

Hmotnosť 232 gramov

ZDROJ | Motorola

Tento smartfón od Motoroly sa radí medzi tie odolnejšie a spoznali sme ho v júni 2021. Má plastové boky aj zadnú stranu. Ponúka však len HD displej a Snapdragon 662. Kapacita batérie je 5 000 mAh.

4. miesto: Xiaomi Mi 11 Ultra

Hmotnosť 234 gramov

ZDROJ | Xiaomi

Tento kúsok rozhodne zaujal obrovským modulom fotoaparátu, kde sa nachádza aj sekundárny dotykový displej. Bol predstavený v marci 2021. Smartfón má špičkový 2K displej, procesor Snapdragon 888 a 5 000 mAh batériu.

3. miesto: ASUS ROG Phone 5

Hmotnosť 238 gramov

ZDROJ | ASUS

Herné smartfóny sa vždy radia medzi to najťažšie na trhu. Tento kúsok sme tiež spoznali v marci 2021. Disponuje veľkým Full HD displejom so 144-hertzovou obnovovacou frekvenciou, procesorom Snapdragon 888 a batéria má nadštandardnú kapacitu 6 000 mAh.

2. miesto: iPhone 13 Pro Max

Hmotnosť 240 gramov

Hádam ste si nemysleli, že by tu kúsok od Apple chýbal. iPhony sa tiež radia medzi najťažšie smartfóny na trhu, za čo môže kombinácia odolného skla a rámčekov z nerezovej ocele. iPhone 13 Pro Max prišiel na trh v septembri 2021. Disponuje špičkovým displejom, procesorom Apple A15 Bionic a batéria má neštandardnú kapacitu 4 352 mAh.

Víťaz: Cat S62

Hmotnosť 260 gramov

 

Najťažším smartfónom na našom trhu je odolný kúsok od spoločnosti CAT, ktorá sa práve zameriava na odolné smartfóny. Bol predstavený v júni 2021. Má Full HD displej, procesor Snapdragon 660 a batériu s nižšou kapacitou 4 000 mAh. Tu je vidieť, že odolné materiály tvoria podstatnú časť celkovej hmotnosti smartfónu.

Najťažším skladacím smartfónom celkovo je Xiaomi Mi MIX Fold so svojimi 317 gramami. Povedali by ste si, že normálny smartfón nemôže byť ťažší, ale mýlite sa. Najťažším smartfónov aktuálne je odolný Blackview BV8800, ktorý má neuveriteľných 367 gramov a hrúbku 17,7 mm. Na hrúbke sa podpísala určite aj batéria, ktorá má kapacitu až 8 380 mAh.

ZdrojGSMArena

Komentáre k článku