Ako sa vyvíjali dátové nosiče? V 80. rokoch stál 1 GB 43 000 eur

ZDROJ | Nimbus Hosting

V súčasnosti už ani nerozmýšľame nad tým, čí má nejaký súbor desiatky či stovky MB. Máme USB flash disky, cloudové riešenia či externé disky. V začiatkoch komerčných počítačov to ale bolo úplne inak. Miestom sa šetrilo, pretože ho bolo málo a bolo extrémne drahé.

Zoberme si také 80. roky minulého storočia. Najpoužívanejším médiom bola 8″ disketa, ktorej kapacita dosahovala 110 KB. Nimbus Hosting dal dokopy infografiku s dátami, podľa ktorej ak by ste chceli celý jeden GB miesta, museli by ste predať aj niekoľko orgánov. V prepočte totiž stál cez 43 000 €.

floppy-drives
ZDROJ | OldComputers.net

Ani stará-známa 3,5″ disketa z roku 1981 na tom nebola o nič lepšie. Mala síce až 1,44 MB, no za jeden gigabajt dát by ste museli nakúpiť diskiet za vyše 3 000 €.

Mini Disk s kapacitou 140 MB bola taká malá revolúcia, ktorá znížila cenu dát (1 GB) na veľmi slušných niečo vyše 45 €.

Neskôr prišiel CD-RW disk s kapacitou 700 MB, ktorý bol dlhé roky najrozšírenejším formátom na záznam dát, hoci v klasickej CD-R verzii. Prepisovateľný disk až tak úspešný nebol, 1 GB dát stál v prepočte 7,50 €.

Pozrite siČo je v SD karte? Pozrite sa naživo sami

Data historia
ZDROJ | Nimbus Hosting

V súčasnosti si môžeme dáta prenášať na SD kartách s cenou za 1 GB okolo 1 €, USB flash diskoch s cenou za 1 GB okolo 60 centov, alebo môžeme využívať cloud, v ktorom 1 GB stojí len 1 cent.

 

ZdrojNimbus Hosting

Komentáre k článku