Porovnali sme YouTube Music s Apple Music, Deezer, Spotify a Tidal

ZDROJ | Bang & Olufsen

Po včerajšom vstupe YouTube Music na slovenský trh sme sa pozreli na ponuku stramovacích služieb. Tie sa utešene rozrástli, aj keď sa to môže zdať, nie sú vo všetkom rovnaké.

Rovnaký je ale princíp fungovania: Ty platíš, my ti zabezpečujeme obsah. Niektoré služby sa dajú využívať (s istými obmedzeniami) zadarmo, iné len za poplatok.

ZDROJ | Bose

Hudobné streamovacie služby sú moderným spôsobom legálneho počúvania hudby. Používatelia nemusia riešiť veľkosť úložiska, majú prístup ku kvalitným nahrávkam a neustálemu prísunu noviniek. Algoritmy sa na základe hudobného vkusu postarajú o to, aby sa k poslucháčovi dostali aj iní interpreti, než akých si púšťa.

V našej tabuľke nájdete päť známych služieb. Zoradili sme ich podľa abecedy.

Apple Music Deezer Spotify Tidal YouTube Music
Mesačný poplatok 5,99 5,99/11,99* 5,99 11,99/5,99** 5,99
Rodinné zdieľanie 8,99 8,99 8,99 35,95/17,95** 8,99
Bezplatná verzia nie áno áno nie áno
Trial verzia 2 mesiace 1 mesiac 2 mesiace 1 mesiac 1 mesiac
Kvalita zvuku 256 kbit/s 320 kbit/s 320 kbit/s 1 411 kbit/s 256 kbit/s
Off-line režim áno áno áno áno áno
Počet skladieb (v miliónoch) >50 >53 >50 >60 ?
Rádio áno áno áno áno nie
Video streaming áno áno áno áno áno
Playlisty áno áno áno áno áno
Exkluzívny obsah od hudobníkov áno áno áno áno áno
Platforma iOS, iPadOS, WatchOS, tvOS, Android, MacOS, Windows Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS, Linux, Play Station Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS, Tizen Android, iOS, iPadOS, Windows, MacOS

* Deezer ponúka okrem štandardného rozlíšenia aj bezstratové streamovanie.

** Tidal ponúka okrem drahšej verzie s kvalitným bezstratovým zvukom aj možnosť streamovania v bežnej kvalite.

Pozrite siYouTube Music prišiel na Slovensko. Bude konkurent pre Spotify a Apple Music?

Ktorá služba je najlepšia?

Aj keď YouTube Music neuvádza koľko má skladieb vo svojom katalógu, odhaduje sa, že je to viac, než uvádza jeho konkurencia. Zaujímavou otázkou však môže byť, či sú všetky piesne aj v zodpovedajúcej kvalite.

Niektoré služby poskytujú aj zvýhodnené predplatné pre študentov, alebo za ročné predplatné. Napríklad Apple Music si môžete predplatiť za 59 eur/rok, Deezer za 59,90.

ZDROJ | Apple

Tidal je určený pre hudobných fajnšmekrov, ktorí si potrpia na Hi-Fi zvuk. Zároveň ponúka najväčší hudobný katalóg s viac ako 60 miliónmi skladieb. Spolu s Apple Music má exkluzívne zmluvy s množstvom hudobníkov.

Konkurenčný boj spôsobil, že všetky spoločnosti ponúkajú za rovnakú sumu podobné služby. Odpoveď na otázku ktorá služba je najlepšia nie je preto ľahká. Podľa počtu predplatiteľov jednoznačne vedie Spotify (viac ako 100 miliónov).

Pozrite siAko využívať Spotify naplno aj počas leta?

Apple Music je na druhom mieste so 60 miliónmi (na rozdiel od Spotify výlučne) platiacimi zákazníkmi. Deezer môže byť prvou voľbou pre zákazníkov Telekomu, ktorý poskytuje zľavu práve pre túto službu.

Tidal zrejme nikdy nemal našliapnuté byť lídrom v audio streamovaní kvôli jeho špecializácii na Hi-Fi zvuk. YouTube Music prišiel na trh len minulý rok, zrejme mu nejaký čas potrvá, kým sa priblíži k Spotify a k Apple Music.

ZDROJ | Apple

Ako sme spomínali v úvode, v princípe ide o to isté: o počúvanie svojej obľúbenej hudby a objavovanie novej. Všetky vymenované spoločnosti to s prehľadom dokážu.

Ak je človek ochotný zaplatiť za ponúkaný obsah, môže si vybrať ktorúkoľvek. Aj keď má väčšina služieb tých istých hudobníkov, môže sa stať, že práve tí vaši najobľúbenejší vo „vašej“ nebudú, resp. budú tam mať len pár piesní. Práve na to slúži skúšobná doba, aby ste si to počas nej overili. Napríklad v poslednej dobe má Spotify problém s hudobníkmi, ktorí tam nechcú dávať svoje diela.

ZDROJ | Pixabay

Vstup YouTube Music do ustálených vôd konkurencie nespôsobí revolúciu a masívny presun predplatiteľov, obzvlášť nie na Slovensku. Ale… YouTube je pojem a množstvo ľudí si cez túto platformu veselo prehráva nielen video ale aj audio, takže prechod na bezplatnú verziu ich nebude nič stáť a budú sa aj ďalej pohybovať v známom prostredí.

Ďalšou nespornou výhodou je previazanosť audio piesní s videoklipmi. Tých má YouTube Music najviac a pri prehrávaní sa dá jednoducho prepínať medzi audio a video módom.

Pozrite siYouTube a UMG ponúkajú zásadné videoklipy v tej najvyššej kvalite

Zvyčajne si používateľ zvykne na jednu službu a veľmi ťažko sa mu prechádza na inú. Žiadna z nich totiž nie je dokonalá a človek občas zatúži po zmene, ale zvyk je železná košeľa. Akú streamovaciu službu využívate vy?

ZdrojApple Music,Deezer,Tidal,Spotify,YouTube Music

Komentáre k článku