Má kúpa elektrického bicykla zmysel? Áno, v prípade že…

ZDROJ | Unsplash

Elektrické bicykle sa často označujú ako ideálne dopravné prostriedky na pohyb po meste. Sú rýchle, pohodlné, jednoduché na ovládanie a počas jazdy na nich prospieva aj vášmu zdraviu. Otázka však je, či je e-bike ideálnym prostriedkom pre vás. Na to sa vám dnes pokúsime odpovedať.

Elektrobicykel je pravdepodobne najlepším splynutím klasickej koncepcie, ktorá bola obohatená o technológie v podobe batérie a elektromotora. Vyzerá a jazdí ako normálny bicykel a v prípade vybitia batérie, nie je žiadny problém používať ho ďalej.

ZDROJ | Unsplash

Existuje ich samozrejme niekoľko druhov a každý je určený pre iný typ jazdca. Odlišujú sa najmä usporiadaním pohonu, výkonom a konštrukciou.

Mesto

Povedzme, že trávite väčšinu svojho času v meste. Každý deň sa potrebujete rýchlo a efektívne dostať do práce a z práce. Na výber máte niekoľko možností zdieľanej dopravy, elektrické autá, elektrobicykle či elektrokolobežky.

ZDROJ | Bolt

Vo všetkých prípadoch však ide o pomerne drahú alternatívu a hlavným nedostatkom môže byť ich kolísavá dostupnosť, resp. v čase keď ich budete najviac potrebovať nebudú dostupné.

Vybrali ste si teda, že si chcete kúpiť vlastný bicykel. Otázka, je či ho máte kde parkovať. Doma aj v práci potrebujete mať dostatok miesta aby neobmedzoval vás ani vašich kolegov.

Pozrite siPre bezpečné elektromobily: VW má „mučiareň batérií“ za 22 miliónov dolárov

Teraz prichádza tá najväčšia otázka, klasika alebo elektro. Z finančného hľadiska sú klasické bicykle jednoznačne výhodnejšie. Aj keď v dnešnej dobe viete nájsť aj elektrobicykle oveľa výhodnejšie ako kedysi. Z hľadiska komfortu cestovania však vyhráva elektrická alternatíva.

ZDROJ | Unsplash

Ak má vaše mesto v svojom centre napr. niekoľko kopcov, ísť nimi každé ráno na klasickom bicykli môže byť náročné. Najmä ak v práci nemáte sprchu. E-bicykle dokážu „vyrovnať“ celé mesto a poskytujú tiež rýchlejšiu akceleráciu, vďaka ktorej je jazda na nich bezpečnejšia.

Čo sa týka nabíjania a dojazdu, ten sa veľmi líši od podmienok a konkrétnych modelov. Ak ale máte miesto, kde budete váš e-bike skladovať, pravdepodobne ho tam budete aj nabíjať.

ZDROJ | Unsplash

Elektrobicykel teda nechce zabiť klasické alternatívy, iba ich vylepšiť. Ak s ním chcete jazdiť ako s klasikou, môžete. Pokiaľ budete potrebovať ísť rýchlejšie alebo prekonávať prevýšenia máte k dispozícií asistenciu.

Mimo mesta

Presúvame sa na horské a krosové elektrobicykle. Tie sú totiž obľúbenou voľbou rekreačných športovcov, ktorí obľubujú nespevnené cesty a adrenalín. Aké sú výhody elektra v tomto prípade? Jednou z hlavných výhod je určite spomínaná asistencia. Vďaka nej si môžu užívať jazdu v náročnejšom teréne aj tí menej fyzicky zdatní či starší jazdci.

ZDROJ | Unsplash

Neprehliadnite4 veci, na ktoré treba myslieť pred kúpou elektrického bicykla

Navyše pri jazde dole kopcom viete rekuperovať a znova si tak batériu dobiť. Problém môže nastať vtedy, ak sa vám elektrobicykel počas jazdy v teréne vybije. Nakoľko je ťažší ako klasika, môže sa stať výstup ešte náročnejším. Predpokladá sa však, že pred každým takýmto výjazdom budete mať batériu nabitú na 100 % aby k takejto situácii nedošlo.

ZDROJ | Unsplash

Nevýhodou v tomto prípade tiež môže byť cena, ktorá je kvôli výkonnejším motorom a väčším batériám vyššia. Ak však na to máte a chcete mať možnosť výberu medzi tým, ako veľmi si chcete v ten deň „zamakať“, bude elektrická alternatíva to pravé pre vás.

 

 

Komentáre k článku