Kúpiť Samsung Galaxy S9, alebo radšej počkať na Galaxy S10?

Samsung už 20. februára predstaví novú generáciu smartfónov Galaxy S, no vám už skončil paušál a radšej by ste si hneď kúpili starší Galaxy S9? Poradíme vám pri rozhodovaní.

Niet žiadnych pochýb o tom, že Samsung Galaxy S10 prinesie množstvo noviniek, vrátane nového dizajnu. Stojí to však skutočne za to čakanie, ktoré sa vzhľadom na špecifiká nášho trhu môže natiahnuť aj o celé týždne po oficiálnom predstavení? Samozrejme, všetko má svoje pre a proti, ktoré si teraz zhrnieme.

recenziaOplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

Starý alebo nový dizajn?

Dizajn súčasnej generácie Galaxy S9 poznáme už od predchádzajúceho modelu Galaxy S8 a nepochybne je najvyšší čas na zmenu. Takmer všetci konkurenční výrobcovia presedlali na displeje s výrezom či dierou a Samsung sa k ním s Galaxy S10 pridá.

ZDROJ | OnLeaks/91Mobiles

Displej bude pokrývať takmer celú prednú stranu zariadenia a predný fotoaparát si nájde miesto v diere v pravom hornom rohu obrazovky. Hoci sú tieto výrezy a diery ľahko prehliadnuteľné, nie každý musí byť ich fanúšikom.

Galaxy S9 ponúka priestranný displej s pomerne tenkými rámčekmi nad a pod displejom aj bez podobných kompromisov. Tento dizajn je navyše overený časom a tak sa nemusíte obávať prípadných neduhov, ktoré so sebou občas prinášajú nové technológie.

Wi-Fi 6?

Zrejme ste si ešte nikdy nevyberali smartfón podľa toho, aký typ Wi-Fi pripojenia ponúka. Tentokrát však stojí za to zbystriť pozornosť. Certifikačný proces americkej komisie FCC odhalil, že nové smartfóny Samsung Galaxy S10e, S10 a S10 Plus budú jednými z prvých smartfónov, ktoré budú podporovať bezdrôtový prenos 802.11ax, viac známy pod názvom Wi-Fi 6.

Nová generácia Wi-Fi sietí bude samozrejme rýchlejšia, no jej hlavným prínosom bude lepšia pripravenosť na prehustené siete. Bezdrôtové pripojenie v domácnostiach tak bude stabilnejšie, rýchlejšie a to aj pri väčšom počte pripojených zariadení. Má to však háčik.

Pozrite siNetgear prináša prvé routre s novou generáciou Wi-Fi 6

Aby ste si výhody Wi-Fi 6 siete mohli užívať aj vy, museli by ste najprv investovať to routeru alebo prístupového bodu, ktorý tento nový štandard podporuje. Zatiaľ ich na trhu nie je veľa a tých málo modelov s podporou Wi-Fi 6 vás môže stáť až niekoľko stoviek eur.

Ide však o investíciu do budúcnosti a ak viete, že v najbližších rokoch budete určite kupovať nové sieťové prvky do domácnosti, na Samsung Galaxy S10 sa oplatí počkať.

Výkon?

Kým súčasný Samsung Galaxy S9 využíva v našom regióne 10-nm čipset Exynos 9810, nový Samsung Galaxy S10 prinesie nový 7-nm čipset Exynos 9820, ktorý bude okrem navýšenia výkonu schopný nahrávať video v 8K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu.

Podľa uniknutých testov by mal byť Galaxy S10 o chlp výkonnejší, než iPhone XS a zhruba o 20 % výkonnejší ako Galaxy S9+. Záleží na tom? Na reálne testy si samozrejme budeme musieť počkať, no podľa doterajších skúseností môžeme skonštatovať, že rozdiel vo výkone si pri bežnom používaní smartfónu určite nevšimnete. Rozdiel sa môže prejaviť pri hraní graficky náročných hier a neskôr pri starnutí hardvéru, kedy by teoreticky mal o rok novší hardvér vydržať o rok dlhšie.

Snímač odtlačkov pod displejom?

Jednou z očakávaných noviniek, ktoré so sebou Galaxy S10 prinesie, je snímač odtlačkov prstov zabudovaný priamo do obrazovky. Pri odomykaní telefónu sa tak už nebudete musieť načahovať za snímačom na opačnej strane zariadenia a ani sa spoliehať na odomykanie pomocou skenovania tváre a dúhovky.

Aký presný a rýchly bude tento snímač, je v tomto momente samozrejme nejasné. Niektoré vlajkové lode od iných výrobcov ponúkajú túto technológiu už od minulého roka a hoci funguje celkom dobre, väčšinou je tento spôsob odomykania v porovnaní s klasickým snímačom pomalší. Na reálne skúsenosti si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Fotoaparáty

Ak so svojim smartfónom pravidelne fotíte a záleží vám na čo najvyššej možnej kvalite snímok, určite počkajte. Ak sú doterajšie úniky spoľahlivé, Samsung Galaxy S10 a S10 Plus budú mať na zadnej strane hneď tri fotoaparáty, ktoré by mali vynikať najmä pri fotení v zlých svetelných podmienkach a pri profilových fotografiách s rozmazaným pozadím.

Cena a pamäte

Oficiálne ceny nových smartfónov samozrejme zatiaľ nepoznáme, no po internete sa už v posledných týždňoch objavujú špekulácie, ktoré nemusia byť ďaleko od pravdy. Podľa talianskeho portálu TuttoAndroid bude mať nové portfólio Galaxy S nasledovné ceny:

  • Samsung Galaxy S10e (6 GB RAM/128 GB pamäť): 779 eur
  • Samsung Galaxy S10 (6 GB RAM/128 GB pamäť): 929 eur
  • Samsung Galaxy S10 (8 GB RAM/512 GB pamäť): 1 179 eur
  • Samsung Galaxy S10 Plus (6 GB RAM/128 GB pamäť): 1 049 eur
  • Samsung Galaxy S10 Plus (8 GB RAM/512 GB pamäť): 1 299 eur
  • Samsung Galaxy S10 Plus (12 GB RAM/1 TB pamäť): 1 599 eur

Ako vidíte, nová generácia Galaxy S ponúkne aj nové pamäťové verzie, ktoré po stránke kapacity RAM a kapacity internej pamäte pripravené na budúcnosť. Ak vám však menšia pamäť RAM a postačí vám aj 64-256 GB interná pamäť, kúpou aktuálneho Samsung Galaxy S9/S9+ môžete výrazne ušetriť. Vzhľadom na vek týchto modelov ich na trhu nájdete za veľmi výhodné ceny.

Ak to vyslovene nehorí a vy nie ste pri komunikácii odkázaní na dymové signály, počkajte na príchod Galaxy S10 na náš trh. Novinku si budete môcť vyskúšať naživo v predajniach, na verejnosti budú prvé dojmy. Ak by ste sa aj napokon rozhodli pre starší Samsung Galaxy S9/S9+, ceny tejto minuloročnej generácie s najväčšou pravdepodobnosťou poklesnú a vy tak ušetríte už len vďaka štipke trpezlivosti.

ZdrojDroid Life,TuttoAndroid

Komentáre k článku