Komentár 41. týždeň: Ako Iron Man vyškolil Zuckerberga

ZDROJ | Marvel

Tento týždeň komentujeme udalosť týždňa –  odpoveď Roberta Downey-ho Jr. na požiadavku Marka Zuckerberga, prepožičať svoj hlas virtuálnemu asistentovi. Herec zakódoval do jednej vety odkaz, že ľudská inteligencia má ešte stále obrovský náskok pred umelou.

Súboj titanov

Vo štvrtok, 13. októbra 2016 večer, položil Mark Zuckerberg na Facebooku svojim priateľom otázku: „Je čas dať môjmu Jarvisovi (virtuálnemu asistentovi – red.) hlas. Koho mám požiadať, aby to spravil?“.

Mark dostal 42 tisíc návrhov. Navrhovali mnohých. Najmä hercov: Morgana Freemana (Batman začína, Vykúpenie z väznice Shawshank), Benedicta Cumberbatcha (Sherlock, Hawking, Enigma) i Paula Bettanyho, ktorý Jarvisovi prepožičal svoj hlas.

Ale padlo i ďalšie slávne meno – Robert Downey Junior. Ten vo filmoch filmového štúdia Marvel hrá Jarvisovho stvoriteľa a geniálneho vynálezcu – Tonyho Starka.

tony-stark-jervis
ZDROJ | Marvel

Pozrite siIron Man požičia hlas AI pomocníkovi Marka Zuckerberga

Robert Downey Jr., zareagoval na tento návrh tak, ako sa na geniálneho inovátora sluší a patrí: „Urobím to okamžite, keď Bettany dostane platbu, ktorú prevedie na charitu, ktorú vyberie Cumberbatch … To je ten pravý druh PODIVNOSTI!“. Na to Mark zareagoval: „Toto sa práve stalo realitou“.

Tento podivný rozhovor vykoľajil celú ďalšiu diskusiu.

O čom vlastne bola reč?

Je toho viac, čo si páni povedali. Týchto pár riadkov je plných slovných hračiek a skrytých významov. Ale predovšetkým je to geniálne vtipná odpoveď.

Robert Downey Jr. sa zachoval ako pravý Tony Stark. A to čo predviedol pomocou pár slov je hodné povesti a charakteru Tonyho Starka – filmového a mytologického super-hrdinu.

V prvom rade. Ukázal sa ako rozhodný líder. Rozdal úlohy všetkým „podriadeným“. Tak ako to robí vo filmoch Iron Man: „Bettany, alias Jarvis má dostať platbu a tú previesť na charitu, ktorú vyberie Cumberbatch, alias Doktor Strange (Podivný)“.

Len na vysvetlenie. JARVIS (angl. Just A Rather Very Intelligent System, slov. jednoducho, pomerne veľmi inteligentný systém) je virtuálny osobný asistent Tonyho Starka vo všetkých dieloch filmovej série Iron Man.

iron-man-hologram
ZDROJ | Marvel

Ďalší symbol zakódoval Robert do faktu, že spomenul svojich kolegov. Bez nich by nebol ani hrdina vo filme, ani hviezda na plátne. Presne ako v živote. Za úspechom každého jednotlivca sa obyčajne skrýva neviditeľná práca jeho kolegov, blízkych, pomocníkov a podporovateľov.

Potom je tu narážka na ochotu/neochotu Zuckerberga platiť za službu ktorú požaduje. Zuckerberg nikde nespomína, že chce za využitie niekoho hlasu zaplatiť. A presne ako Stark vo filmových eposoch je chlap na správnom mieste, tak i Robert žiada pre svojich spolupracovníkov peniaze. Síce ich nepotrebuje, ale ide mu o princíp. Za každú poriadne odvedenú prácu treba zaplatiť. Je to slušné a spravodlivé.

Pozrite siKomentár 38. týždeň: Kedy má autonómne auto právo vás zabiť?

Ďalší odkaz Zuckerbergovi i verejnosti je zakódovaný v geste, venovať odmenu za prepožičaný hlas na charitu. Patrí k tradícii hercov filmového štúdia Marvel, že často vyzývajú na príspevky na charitu: do škôl, do nemocníc a na ďalšie sociálne služby pre verejnosť.

A nakoniec, posledný inotaj. Upozornenie na Doktora Podivného (angl. Doctor Strange). Štúdio Marvel uvedie začiatkom Novembra do kín film Doktor Strange o neurochirurgovi Dr. Stephenovi Strangem, ktorého život sa zmení po dopravnej nehode, pri ktorej prichádza o ruky.

Keď ho tradičná medicína sklame, je Strange nútený hľadať uzdravenie a nádej inde. A tak sa vypraví na mystické, odlúčené miesto, ktoré je nielen chrámom uzdravenia, ale aj základňou pre boj s temnými silami, ktoré chcú zničiť náš svet.

Onedlho si musí Strange – vybavený novými magickými schopnosťami – vybrať, či sa vráti k pôvodnému životu plnému bohatstva a slávy, alebo sa všetkého vzdá a bude brániť svet ako najmocnejší kúzelník vo vesmíre.

doctor-strange-calendar-benedict-cumberbatch
ZDROJ | Marvel

Prečo ho Robert spomenul? Pretože Doktor Strange je nováčik. V každom význame tohto slova. Prvýkrát v histórii Marvel Studios sa filmovým hrdinom stáva duchovný muž – čarodejník, ktorý na záchranu svetu nepoužíva rozum alebo technológie – ale mágiu.

A pretože všetko okolo Doktora Podivného je podivné, perfektne sa hodil do podivnej odpovede Roberta Downeyho Juniora Markovi Zuckerbergovi.

Ale existuje i iný dôvod – prozaickejší.

Je už tradíciou marvelovských filmov, že jednotliví hrdinovia sa sporadicky objavujú v rôznych epizódach filmových eposov. Vytvárajú tak spletité príbehy veľmi podobné príbehom z gréckej, či rímskej mytológie.

Napríklad Odyseus vystupuje v epose Iliada i Odyseus. Podobne tak kapitán Amerika je hlavnou postavou v epizóde: „Captain America: Občianska vojna“ a vystupuje aj v sérii Avengers ako jeden z viacerých hrdinov.

https://www.youtube.com/watch?v=8XAu6d45kQs

Tento trik je šikovný dramaturgický ťah, vďaka ktorému sú čitatelia gréckych bájí, alebo diváci marvelovských filmov vťahovaní do komplexu do seba zapadajúcich príbehov. Týmto spôsobom sa udržiava záujem publika o ďalšie a ďalšie pokračovania.

Pozrite siKomentár 35. týždeň: 3 zbrane Elona Muska proti umelej inteligencii

Prekvapení?

Narazilo na seba to najlepšie z umelej a ľudskej inteligencie, ktoré je momentálne k dispozícii. Však?

Umelá inteligencia zastúpená virtuálnym asistentom, ktorý vyvíja Zuckerberg a ľudská inteligencia prezentovaná umelcom, hercom Robertom Downey-im.

Je to pripomienka pre nás všetkých, že predbehnúť ľudskú inteligenciu, nebude až také jednoduché. Zatiaľ vyhráva človek. V tomto prípade Robert Downey Jr. alias Tony Stark. A s poriadnym náskokom. Veď len uvážte.

Kedy takýto vtip umelá inteligencia rozkóduje? A kedy taký nejaký podobný vymyslí?

Ale ani to nie je to najzaujímavejšie na tomto príbehu. Najzaujímavejší je vplyv, aký majú marvelovské filmy na spoločnosť. Najmä na mladých ľudí.

Hoci to možno niekoho prekvapí, ale asi obrovský, lebo Marvel Studios zarába na svojich filmoch obrovské peniaze. Napríklad:

  • Captain America: Občianska vojna zarobil 1,14 miliardy dolárov,
  • The Avengers – 1,5 miliardy dolárov,
  • Iron Man 3 – 1 miliardu dolárov,
  • Avengers: Vek Ultrona – 1 miliardu dolárov.
avengers
ZDROJ | Marvel

Celkovo filmy Marvel Studios zarobili cca 21 miliárd dolárov. Jednoducho – milujeme príbehy o hrdinoch. Veď, kto by sa nechcel stať Tony Starkom, alebo Kapitánom Amerika?

Super-hrdinovia sú idealizované postavy, vďaka ktorým sa diváci, najmä deti a mladí ľudia, môžu voči nim vymedziť, alebo naopak sa s nimi stotožniť.

ZDROJ | Matt Stroshane

Super-hrdinovia sú stotožnením toho najlepšieho a najmorálnejšieho, čo si súčasná spoločnosť dokáže predstaviť:

  • majú silne pro-sociálne správanie: ochraňujú slabších a vždy stoja na strane dobra a spravodlivosti;
  • problémom sa nevyhýbajú: aktívne sa zapájajú do ich riešenia, je im cudzie byť nestrannými;
  • majú presnú predstavu o tom, čo je dobro, čo je zlo a nerobia medzitým žiadne kompromisy;
  • majú vodcovské schopnosti, v kritických situáciách dokážu preberať na seba zodpovednosť.

Pozrite siKomentár 36. týždeň: Moje dáta, môj majetok, moje peniaze. Realita, či fikcia?

Podľa psychologickej teórie sociálneho učenia sa ľudské sociálne správanie získava napodobňovaním vhodných modelov. Preto je možné, že pomáhať druhým sa učíme aj vďaka super-hrdinom. Tým, že sa jednotlivec stotožňuje s určitým typom super-hrdinu, formuje a potvrdzuje svoju vlastnú psychologickú identitu.

Hoci virtuálnych asistentov vyvíjajú mnohí: Google, Amazon, Micorosft, bol to práve Zuckerberg, ktorý prvý verejne prehlásil, že chce vyvinúť Jarvisa – osobného virtuálneho asistenta s umelou inteligenciou, ktorý mu bude riadiť celú domácnosť.

Nastavovať svetlo, teplo, zapínať/vypínať elektrické spotrebiče, rozpoznávať tváre obyvateľov domu i hostí. Bude mu strážiť deti a pomáhať mu organizovať firmu. Je prvý, ktorý sa rozhodol previesť komixové príbehy do reality.

V jednom z príbehov Iron Mana si vedľajšiu roľu zahral Elon Musk.

Mark Zuckerberg si práve požiadal o svoju.

Už navždy.

ironman-zuckerberg
ZDROJ | Marvel, Faccebook

ZdrojPolygon,Facebook

Komentáre k článku