Klipsch Landscape – outdoorové ozvučenie

ZDROJ | Klipsch

Množstvo outdoorových riešení dnes umožňuje počúvať hudbu pri bazéne, alebo v prírode, ale Klipsch sa chopil výzvy ponúknuť kvalitné ozvučenie inak.

Máte rodinnú vilu s peknou záhradou, kde radi poriadate párty, alebo si užívate na vašej obytnej terase? Pri počúvaní obľúbenej muziky už nemusíte robiť kompromisy kvôli prenosným prehrávačom, ani sa trápiť s káblami pri inštalácii ozvučenia ad hoc.

témaKlipsch – 70 rokov legendy

Práve pre outdoorové inštalácie kvalitného ozvučenia prináša americký výrobca legendárnych reproduktorov Klipsch svoj rad profesionálnych produktov, a to reproduktory Klipsch Pro Series Landscape.

Rob Standley, viceprezident Klipschu a generálny manažér divízie Professional and Component Audio Solutions, potrebu novej línie ozvučenia zdôvodnil takto:

Klipsch Professional Series Landscape bola navrhnutá tak, aby priniesla klasický výkon Klipsch do novej oblasti života poslucháčov. S rastom popularity prémiových vonkajších obytných priestorov a systémov outdoorovej zábavy je pre našich zákazníkov potrebný systém do vonkajšieho prostredia, ktorý zodpovedá výkonu, detailom a dynamike našich najlepších produktov Hi-Fi a domáceho kina.

ZDROJ | Klipsch

Séria komponentov sľubuje, že prinesie kvalitný zvuk pre vonkajší relax i záhradnú párty, pričom je vysoko variabilná. Ponúka možnosť výberu medzi nízkoimpedančným pripojením 8 ohm, alebo inštaláciami so 70 V, prípadne 100 V rozvodom. Bez ohľadu na typ pripojenia dodávajú reproduktory disperzný, výnimočne presný zvuk vďaka osvedčenému dizajnu Tractrix horn.

Séria Landscape zahŕňa štvoricu satelitných reproduktorov, z toho dva sú v kamennom prevedení, tri modely subwooferov a dva vysokovýkonné zosilňovače (500 W, alebo 1000 W), vďaka ktorým môžete na záhrade rozpútať aj menšiu búrku.

Nechajte hudbu vyvetrať

Nové vonkajšie reproduktory Klipsch sú odolné voči každému počasiu, mechanicky pevné, čo ale nebráni ich výbornému zvukovému prejavu. V ich konštrukcii je zakódovaná 70-ročná skúsenosť firmy s vývojom a výrobou špičkových reproduktorov.

ZDROJ | Klipsch

Nehrdzavejúca hliníková mriežka spojená s mechanicky vystuženou skriňou z kopolyméru ABS (akrylonitrilbutadiénstyrén), ktorá je odolná voči UV žiareniu, poskytuje dostatočnú odolnosť voči počasiu. Na zadnej strane reproduktora je zabudovaný spínač chránený silikónovým krytom, ktorý zabraňuje prenikaniu vody. Reproduktory majú krytie IP45.

recenziaKlipsch Horn AK5 – mohutný rozmermi aj zvukom

Všetky satelity Landscape sú dvojpásmové a používajú IMG stredobasový menič doplnený hliníkovým kopulovitým tweeterom s technológiou Tractrix horn. Tá umožnila optimalizovať akustické vlastnosti, a zároveň poskytnúť extrémnu vodorovnú disperziu zvuku so šírkou 105°.

Zvukový prejav je preto výkonný a vyvážený v každej posluchovej pozícii. Všetky reproduktory sa pritom dajú umiestniť na podstavce – k dispozícii sú dve veľkosti 18″ a 10″, pričom na ich inštaláciu nepotrebujete žiadne náradie.

ZDROJ | Klipsch

Exteriér má špecifiká

Úplne jednoduchá však vonkajšia inštalácia zas nie je. Prečo? Pretože vonkajší priestor na záhrade, terase, alebo pri komerčných aplikáciách býva podstatne členitejší, než bežné miestnosti v dome. Vhodné rozmiestnenie reproduktorov tak, aby zabezpečili potrebnú hlasitosť bez zbytočného skreslenia na všetkých posluchových pozíciách, vyžaduje kumšt a odborné znalosti. Často aj menší projekt.

Rozmiestnenie reproduktorov Klipsch Landscape si vyžaduje plánovanie.ZDROJ | Klipsch

Okrem toho pri vzdialenostiach v exteriéri nie je nízkoohmové pripojenie optimálne. Kvalitné reproduktorové káble s potrebnými dĺžkami ani nezoženiete a ich odpor by spôsoboval citeľné problémy. Preto sa reproduktory Landscape dajú pomocou prepínača na zadnej strane jednoducho prepnúť na režim napájania 70 V, alebo 100 V (čím vyššie napätie, tým nižšie straty v kábloch).

Obidve možnosti zaisťuje zabudovaný transformátor. Dobrou správou je, že Klipsch deklaruje bezplatnú podporu pri poradenstve ohľadom návrhu vonkajšieho ozvučenia. Plány, koncepty, alebo otázky stačí zaslať e-mailom na prosystemdesign@klipsch.com.

Ďalšou dobrou správou je, že s návrhom a inštaláciou vám pomôžu priamo u vás aj odborníci známej spoločnosti BIS audio, ktorá je distribútorom značky Klipsch na Slovensku.

Štyri satelity, tri subwoofery

Z hľadiska výkonu a frekvenčnej odozvy sú v novej sérii k dispozícii dva modely satelitov PRO-500T-LS s 5“ (12,7 cm) IMG wooferom a PRO-650T-LS so 6,5“ (16,5 cm) meničom. Výškový reproduktor je vo všetkých modeloch rovnaký – 1“ (2,54 cm) hliníkový dome tweeter s novým dizajnom Tractrix horn s rozptylom 105º. Tieto reproduktory sú dodávané v tmavohnedom matnom prevedení, ale k dispozícii sú aj ich kamenné modifikácie s rovnakým osadením a parametrami.

Pri modeloch PRO-500T-RK (5“) a PRO-650T-RK (6,5“) koncovka RK znamená rock, teda kameň. Na výber sú dve prevedenia – žula, alebo pieskovec, aby dokonale ladili s konkrétnym prostredím.

ZDROJ | Klipsch

Obidve verzie reproduktorov s 5“ wooferom (plastová, aj kamenná) majú trvalý výkon pri 70 V aj 100 V napájaní 30 W, špičkovo až 60 W. To pri nasadení viacerých prvkov v rámci sedenia na terase, alebo v záhrade vytvorí dostatočný akustický tlak pre kvalitné ozvučenie. Frekvenčná odozva je 130 Hz až 30 kHz (+/- 3 dB) a citlivosť 88 dB. V oblasti basov teda žiadna veľká sláva, ale pri súdoch buďme opatrní.

Satelity sú už principiálne navrhnuté pre nasadenie spolu so subwooferom, ktorý pokryje hlboké tóny a dodá aj potrebný výkonový úder. Väčšie satelity so 6,5“ wooferom majú vyšší výkon (50 W, resp. 100 W v špičke) i adekvátne posunutú frekvenčnú odozvu (100 Hz až 24 kHz pre zmenu o 3 dB).

ZDROJ | Klipsch

Pre nízke frekvencie sú na výber dva typy subwooferov – PRO-12SW-LS s 10“ a PRO-10SW-LS s 12“ IMG meničom s dvojitou hlasovou cievkou. Menší z nich je k dispozícii aj v kamennom prevedení pod označením PRO-10SW-RK. Subwoofery sa čiastočne, alebo v prípade 12“ modelu úplne zakopú do zeme a vyčnieva len klobúk žiariča pripomínajúci veľký hnedý hríb. To však neplatí pre kamenný subwoofer, ktorý sa umiestni na povrchu a má klasický „balvanoidný“ tvar, aj výzor.

Obidva menšie subwoofery majú výkon 200 W a hrajú basy v pásme 47 až 103 Hz. PRO-12SW-LS potiahne až 250 W a hlboké tóny pokryje od 34 Hz do 100 Hz, preto je ideálny na nasadenie s väčšími 6,5“ satelitmi.

Klipsch nič nenechal na náhode, preto pre svoj systém exteriérového ozvučenia dodáva aj dva výkonové DSP zosilňovače s výstupom 70 V / 100 V. Obidva umožňujú pripojiť 4 vetvy ozvučenia, takže pokryjú aj rozsiahle inštalácie. Klipsch KDA-500 má celkový výkon 500 W rozdelený na 4x 125 W, jeho väčší náprotivok KDA-1000 zvládne dvojnásobok výkonu – 1000 W, alebo 4x 250 W. Obidva zosilňovače majú po 4 vstupy. Stačí pripojiť zdroje muziky a záhradná párty sa môže začať.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 9/2017

Komentáre k článku