Internet v Nemecku je iný príbeh. Deutsche Telekom prechádza na 250 Mbit/s

ZDROJ | TelecomTV

Internetové pripojenie síce možno nepatrí k primárnym ľudským potrebám, ale v dnešnej dobe je popri zábave rozhodne užitočným nástrojom na prácu, vzdelávanie, či komunikáciu.

Vďaka mobilným operátorom a malým, aj väčším poskytovateľom bezdrôtového pripojenia je dnes na Slovensku dostupný aj v redšie osídlených oblastiach, aj keď reálne rýchlosti sa od tých marketingových často výrazne líšia. Smerom k horšiemu.

Európa 2020 – veľa času na splnenie neostáva

V stratégii Európa 2020, ktorá je súčasťou dokumentu „Digitálna agenda pre Európu“ z roku 2010 sa zdôraznil význam zavádzania širokopásmového pripojenia pre podporu konkurencieschopnosti v EÚ. Jedným z čiastkových cieľov bolo do roku 2013 sprístupniť širokopásmový internet všetkým Európanom. To sa s prehľadom nepodarilo splniť, určite nie na Slovensku.

ZDROJ | Deutsche Telekom

Tou hlavnou métou je však rok 2020. Už o dva roky by mali mať všetci Európania prístup k internetu s rýchlosťou minimálne 30 Mbit/s a zároveň 50%, alebo viac európskych domácností má mať internetové pripojenie rýchlejšie ako 100 Mbit/s.

Vďaka krajinám ako Slovensko bude tento cieľ problematické naplniť, lebo v štatistikách sa pôvodne nerátalo s rôznymi typmi mobilného širokopásmového internetu. Pretože, hoci technológie HSPA+, LTE a LTE-Advanced (niekedy) spĺňajú potrebné rýchlostné limity, kvôli FUP pravidlám operátorov stále nejde o plnohodnotné pripojenie bez obmedzení.

Pozrite siTelekom púšťa cez LTE rýchlosti do až 500 Mbit/s!

Už na nižší limit (rýchlosť od 30 Mbit/s vyššie) nedosiahnu technológie ADSL/ADSL2+, ktoré dnes pokrývajú množstvo domácností na vidieku a v okrajových častiach miest. Aby sa stratégiu Európa 2020 podarilo splniť, bude potrebné široko rozvinúť infraštruktúru VDSL, optické siete FTTx, prípadne HFC siete operátorov káblovej TV s technológiou DOCSIS 3.0. (A to aj v kombinácii s „poslednou míľou“ cez niektorú formu rádiovej technológie.)

ZDROJ | Deutsche Telekom

Najschodnejším riešením je zužitkovanie existujúcich metalických káblov na preklenutie poslednej míle s nasadením technológie VDSL. Na Slovensku dnes ponúka takéto pripojenie Telekom s maximálnymi rýchlosťami 80 Mbit/s pre sťahovanie a 8 Mbit/s pre odosielanie dát v programe Magio XL. „Posledná míľa“ však v tomto prípade meria len 300 až 500 metrov.

Hoci sa v uvedenej správe medené telefónne káble a siete káblovej televízie označujú za prežitok (už v r. 2010!), stále majú čo povedať a v určitých prípadoch dokážu konkurovať aj optike. Dokazujú to aj aktivity nemeckého operátora Deutsche Telekom (DT), pod ktorý patrí aj Slovak Telekom. Bez metaliky sa ambície stratégie Európa 2020 naplniť nedajú.

VDSL na nemecký spôsob

Dnešným dňom (1. augusta 2018) chce Deutsche Telekom poskytnúť širokopásmový prístup s rýchlosťou downlinku 250 Mbit/s – načo trocháriť? – až šiestim miliónom nemeckých domácností. Odosielanie dát dosiahne rýchlosť 40 Mbit/s.

ZDROJ | AVM

„Vytvárame rýchly internet pre masy, namiesto toho, aby sme rezervovali maximálnu rýchlosť pre pár vyvolených,“ vysvetlil Dirk Wössner, výkonný riaditeľ Deutsche Telekomu. Do roku 2019 sa počet domácností pokrytých infraštruktúrou novej úrovne zvýši na 15 miliónov. „Je to ďalší krok smerom ku gigabitovej spoločnosti,“ dodáva D. Wössner.

Treba poznamenať, že DT toto vysokorýchlostné pripojenie realizuje pomocou VDSL s nadstavbou technológie Super Vectoring 35b.

Pozrite siVyskúšali sme 1 Gbit/s Telekom internet, rýchlosť vás prekvapí

Super Vectoring umožňuje v sieti dosiahnuť až 250 Mbit/s v okruhu asi 500 metrov od ústredne (teoreticky až 300 Mbit/s do 300m). Operátori ale majú vyvinuté aj malé ústredne, resp. multiplexory (DSLAM-y), ktoré nie sú umiestnené v centrálach „na pošte“, ale v rozvádzačoch v blízkosti domov. Dosiahnu tak potrebné vzdialenosti na poslednom úseku a do centrály sú takéto zariadenia pripojené optikou.

https://www.youtube.com/watch?v=4O5RfIRx_tI

Nemecký prístup je zaujímavý aj tým, ako sa líši od stratégie „vyberania hrozienok“, takej populárnej (nielen) na Slovensku. Vysokorýchlostné siete aktivuje v približne 900 obciach v celom Nemecku, pričom sa DT v prvej fáze zavádzania zameria na regionálne centrá a vidiecke oblasti. Až v druhej fáze, do konca roka prinesie novú službu do veľkých miest.

Čoskoro aj na Slovensku

Zákazníci si môžu od dnes rýchle pripojenie objednať v rámci tarifu Magenta Zuhause XL. Za pripojenie s rýchlosťou 250 Mbit/s / 40 Mbit/s (DL/UL) zaplatia počas prvých šiestich mesiacov 19,95 € mesačne, potom sa cena zvýši na štandardných 54,95 €.

Aby mohli zákazníci využívať výhody rýchleho VDSL s technológiou Super Vectoring, musia použiť aj kompatibilný modem, alebo smerovač. Operátor zo svojho portfólia ponúka smerovače Speedport W 925V a Speedport Smart 3 za prenájom 4,95 € mesačne.

Pozrite siGigabitový internet od Telekomu už dáva v praxi cez 900 Mbit/s!

Nuž, aspoň cenovo sme na tom na Slovensku lepšie. Slovak Telekom ponúka Magio internet L na VDSL s rýchlosťou 80 Mbit/s /8 Mbit/s (DL/UL) za 15,90 €. Magio internet XL na optike s rýchlosťou 300 Mbit/s /30 Mbit/s (DL/UL) je k dispozícii za 20,90 € mesačne a s doplnkovou službou Giga za príplatok 5 € mesačne ponúka na optickom pripojení DL až 950 Mbit/s (UL do 100 Mbit/s). Ale, ako sme uviedli už v úvode, ide o technológiu pre skupinu „vyvolených“.

Dobrou správou je, že VDSL so Super Vectoringom testuje aj Slovak Telekom a do praxe ho plánuje uviesť koncom tohto, alebo začiatkom budúceho roku.

ZdrojTelecomTV

Komentáre k článku