Nadvládu PC nad človekom definitívne potvrdil IBM pred 25 rokmi

ZDROJ | YouTube

Išlo o legendárny zápas. Superpočítač IBM Deep Blue si to presne 11. mája 1997 rozdal s profesionálnym šachovým majstrom Garrim Kasparovom. Porazil ho v šiestej partii zápasu a stal sa tak prvým počítačom, ktorý zdolal najlepšieho šachistu sveta.

Pokračovanie merania síl medzi človekom a počítačom nadväzovalo na akciu konanú 10. februára 1996. Vtedy vyhral Kasparov, no bolo to vraj len vďaka chybe v programe. „Neočakával som, že to bude až také ťažké,“ povzdychol si úradujúci majster sveta. Vtedy vyhral Deep Blue len jednu partiu.

Šachový superpočítač Deep Blue sa stal prvým počítačom, ktorého program v zápase na šesť partií zdolal úradujúceho majstra sveta Garriho Kasparova. Zápas sa skončil 3,5:2,5 v prospech Deep Blue, za čo tím jeho programátorov získal odmenu 700 000 dolárov. Kasparov získal 400 000 dolárov. Tento zápas sa stal námetom na dokumentárny film Game Over: Kasparov and the Machine.

Ako správne tušíte, nešlo tu len o obyčajné víťazstvo nad majstrom sveta. Bol znamením, že umelá inteligencia sa začína vyrovnávať ľudskej. Samozrejme, našli sa aj pochybovači, ktorí tvrdili, že Kasparov prehral kvôli svojej veľmi zlej hre a počítač ho porazil len vďaka hrubej výpočtovej sile. Experti naopak poukazujú na to, že počítač nevyhral len vďaka technike, ale najmä intuícii, ktorá bola dovtedy výsostne ľudskou vlastnosťou.

ZDROJ | YouTube

V roku 1997 dostalo ľudstvo silné ponaučenie, definitívnu prehru sme si však odložili na rok 2006. Vtedy program Deep Ftitz 10 porazil iného ruského veľmajstra, Vladimira Kramnika. Dnes je jasné, že ľudia nemôžu konkurovať strojom v bleskových výpočtoch, prakticky neobmedzenej pamäti, dokonalého sústredenia, bez únavy a emócií. No bez ľudí by žiaden stroj nedokázal fungovať. Smutné vízie známe z filmového Terminátora sa tak nenaplnili. Zatiaľ.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.