Elektroautom okolo Slovenska, alebo ako to zvládol Peugeot e-208?

ZDROJ | Igor Neštrák

Elektromobily sa nezadržateľne stávajú súčasťou nášho života, predaje bezemisných vozidiel rastú aj v našich končinách. S rozrastajúcim sa počtom majiteľov pribúda množstvo nadšencov, ktorí dokážu vymyslieť zaujímavé akcie, medzi ktoré patrí aj podujatie s názvom “Elektroautom okolo Slovenska”.

ZDROJ | Igor Neštrák

S nápadom porovnávacieho testu elektromobilov v našich podmienkach prišiel “Pavol”, člen diskusného fóra teslaclub.sk. Pravidlá testu sú neúprosné a dosiahnuť najlepší výsledok bez dôslednej prípravy nebude jednoduché, je potrebné dodržiavať základné zásady:

  • dojazd elektromobilu na štarte testu je v rozmedzí 180 – 220 km,
  • je presne určených 7 bodov (Nové Zámky, Lučenec, Michalovce, Bardejov, Štrbské Pleso, Dolný Kubín, Senica), ktorých prejazd je potrebné absolvovať v danom poradí, trasa sa absolvuje proti smeru hodinových ručičiek,
  • test sa končí prejdením všetkých bodov a príchodom do miesta štartu.

Trasu, dlhú presne 1 000 km by som mal podľa itinerára plánovača ciest absolvovať v ideálnych podmienkach premávky za 13 hodín a 56 minút. S ohľadom na hustotu premávky som sa rozhodol test absolvovať počas víkendu, konkrétne v deň štátneho sviatku, v sobotu 29. augusta 2020.

ZDROJ | Igor Neštrák

Nabíjame

Cesta do Košíc je dlhá, a preto prvé nabíjanie s elektrickou 208kou absolvujem na čerpacej stanici v blízkosti obce Tupá. Nabíjací stojan disponuje maximálnym výkonom 50 kW, je to síce len polovica toho, čo zvláda e-208, avšak konštantne dokáže tento výkon udržiavať do 70 % kapacity akumulátora. K ďalšiemu nabíjaciemu bodu je to 240 km, nabíjanie ukončujem po 38 minútach a prijatí 27 kWh elektrickej energie, z nabíjacej stanice odchádzam pri svitaní, niekoľko minút pred 6 hodinou.

ZDROJ | Igor Neštrák

Cesta do Košíc

Vydávam sa na druhú najdlhšiu etapu s vedomím, že ma čakajú nekvalitné vozovky na úseku medzi obcou Slatina a Lučencom. Na niektorých úsekoch s ohľadom na stav povrchu vozovky znižujem maximálnu rýchlosť na 70 km/h. Vchádzam do Lučenca a v duchu uvažujem o využití novej nabíjacej stanice v útrobách podzemnej garáže nákupného centra. Keďže je štátny sviatok a nákupné centrum je uzatvorené rozhodnem sa zariskovať a pokračovať v ceste priamo do Košíc.

Za Rimavskou Sobotou sa kvalita ciest zlepšuje a konečne miesto výtlkov môžem sledovať krásy našej krajiny. Ostro sledovaný dojazd je stále na hrane, miestami to vyzerá, že do Košíc nedorazím. V diaľke badám siluetu hradu Krásna Hôrka a už tuším, že ma čaká najťažší úsek etapy – Jablonovské sedlo v podaní horského priechodu Soroška.

S očami prilepenými na ukazovateľ dojazdu sa šplhám na samý vrchol, hodnota dojazdu je nižšia ako 50 km. To najhoršie mám za sebou, teraz sa e-208ka predvedie v disciplíne rekuperácia. V Turni nad Bodvou je dojazd na hodnote 110 km, stačí už len bezpečne doplachtiť do cieľa.

ZDROJ | Igor Neštrák

Krásy východného Slovenska

Smer cesty Michalovce, jeden z ďalších prejazdných bodov, najbližšie nabíjanie pod Tatrami, cieľ je preto jasný – ekonomická jazda. Premávka do Michaloviec je hustejšia, mnoho dovolenkárov putuje na Zemplínsku Šíravu. Priemerná spotreba pomaly klesá, aktuálna hodnota je pod 15 kWh. Presúvam sa k nasledujúcemu prejazdnému bodu, ktorý sa nachádza v kúpeľnom meste Bardejov, prvú polovicu testu mám za sebou. Po takmer 2 hodinách jazdy nádhernou scenériou na pomedzí poľských hraníc prichádzam niekoľko minút po 14. hodine do Popradu.

Stretnutie s organizátorom

Návestná tabuľa hlási mesto Poprad a v spätnom zrkadle vidím elektrickú 500ku kolegu, organizátora testu Pavla. Počas nabíjania pri miestnom obchodnom centre diskusie na témy elektromobility prebiehajú v plnom prúde. K nasledujúcej nabíjacej stanici je to necelých 100 km, čaká ma však rýchly presun po diaľnici a stúpanie na Štrbské Pleso do výšky 1350 m.n.m. Pri diaľničnej 130ke okamžitá spotreba atakuje 25 kWh, preto nabíjaciu stanicu opúšťam po 33 minútach a necelých 27 kWh energie prijatých do akumulátora.

Na diaľničnom privádzači v tesnej blízkosti letiska Poprad-Tatry zrýchľujem na maximálnu povolenú rýchlosť a užívam si akustický komfort, ktorý mi elektromobil poskytuje. Štrba ma víta krásnym slnečným počasím, stúpanie s prevýšením 500 m sa nezadržateľne blíži. V stúpaní sa kochám krásnou panorámou okolitej krajiny, menšiu foto zastávku absolvujem na brehu Nového Štrbského Plesa.

ZDROJ | Igor Neštrák

Oslavujeme 50. výročie majstrovstiev sveta v severskom lyžovaní, ktoré sa konali na Štrbskom Plese, a to si zaslúži zvečnenie na fotografii pre elektrickú 208ku. Vraciam sa späť na diaľnicu, testujem rekuperáciu, skúšam jazdu pomocou jedného pedálu. Pred príchodom do Ružomberka zisťujem, že som e-208ku podcenil a v Poprade nabíjal dlhšie ako bolo treba, avšak o to kratšie budem nabíjať na ultrarýchlej nabíjacej stanici
v Ružomberku.

ZDROJ | Igor Neštrák

Cesta k poslednému nabíjaniu

Starostlivo prepočítavam čas potrebný na nabíjanie a pritom sa bavím na zvedavých pohľadoch okolitých šoférov a chodcov. Rýchlosť nabíjania je tak závratná, že zostáva čas len na návštevu toalety a krátku konzumáciu potravín. Po 25 minútach a prijatých 26. kWh energie v navigácii zadávam predposledný bod trasy v podobe Dolného Kubína.

Na rovných úsekoch mám možnosť otestovať dynamiku pohonného ústrojestva s výkonom 100 kW a krútiacim momentom 260 Nm. Mám možnosť využiť 3 jazdné režimy Eco, Normal a Sport. Prvý menovaný režim ponúka veľmi pomalú odozvu na zošliapnutie plynového pedálu, pri jeho využití sa ukazovateľ aktuálnej energie pohybuje vždy v eco hladine. Režim Normal je najuniverzálnejší a ponúka ideálny pomer medzi dostupným výkonom a okamžitú spotrebu. No a samozrejme nakoniec tu máme režim Sport, po jeho aktivácii sa ukazovatele sfarbia dočervena a plynový pedál reaguje s milimetrovou presnosťou.

ZDROJ | Igor Neštrák

Veľmi dobré využitie tohto režimu vidím pri dynamickej jazde v kopcovitom teréne, celkom slušne dokáže potrápiť ťažšie, výkonnejšie vozidlá so spaľovacím motorom. Kraľovany, krátky úsek diaľnice v okolí Martina, Strečno a vchádzam do Žiliny. Dopravný servis straší s uzavretou diaľnicou do Bytče. Predpovede sa našťastie nenaplnili a okrem zníženia rýchlosti pred Považskou Teplou ma na celej ceste až do Trenčína nečakalo žiadne prekvapenie.

Počíta sa každá minúta

Vstupujem do areálu, kde je miesto posledného nabíjania. Je 18:09, za sebou mám 14,5 hodiny jazdy a už teraz mi je jasné, že to bude tesné. Teraz už len správne naplánovať čas potrebný na nabíjanie. Do cieľa je to už len 127 km, úsek však vedie cez Kopanice a vôbec netuším aké zdržania ma čakajú. Po prijatí 21 kWh energie a 16 minútach opúšťam ultrarýchlu nabíjaciu stanicu vo Veľkých Bierovciach a prudko zrýchľujem k Novému Mestu nad Váhom.

ZDROJ | Igor Neštrák

Hustota premávky v smere na Starú Turú stúpa a nad Kopanicami sa nebezpečne zmráka. Pred Myjavou sa spustila búrka, priemerná rýchlosť klesá, dlhý úsek ma brzdí dvojica motorkárov, ktorá nakoniec jazdu vzdáva na odstavnom parkovisku. Pláž pri Kunovskej priehrade je prázdna, k Senici sa blížim nebezpečne rýchlo.

Dážď neprestáva, pomalou jazdou sa mi podarilo ušetriť energiu, ktorú si nechám na finále. Posledný prejazdný bod, Senica, opäť kruhový objazd, maximálne sa sústredím na trasu vedúcu cez Jablonicu, Bielu horu cez Boleráz do Trnavy. Pred Trnavou ma navigácia tvrdohlavo posiela na obchvat, volím prejazd mestom, ktorý je vo večerných hodinách rovnako časovo náročný ako samotný obchvat, spotreba v meste je výrazne nižšia.

ZDROJ | Igor Neštrák

Finále

Presne o 20. hodine prechádzam okolo tabule ohraničujúcej koniec mesta Trnava, využívam ušetrenú energiu a tempomat aktivujem na maximálnu dovolenú rýchlosť. Počasie si pripravilo nádherné divadlo v podobe bleskov v diaľke osvetľujúcich rozprestierajúcu sa krajinu. Prestáva pršať, čo viac si priať v cieli tohto nádherného testu. Posledných 5 km trasy, oči neustále skáču z dojazdu na hodiny. Počítadlo sa zastavilo na hodnote 999 km, sme v cieli, stihli sme to za 16 hodín a 29 minút.

O to viac teší, že sa mi podarilo prekonať kolegu na vozidle Tesla Model S. Pred Peugeotom e-208 sa umiestnila Tesla Model 3 s náskokom 19 minút a prvé miesto ovládla Kia e-Niro s náskokom 69 minút. Peugeot e-208 ma svojimi vlastnosťami presvedčil, ako elektromobil dokáže plnohodnotne zastávať funkciu vozidla na každodenné použitie vrátane dlhých diaľkových trás.

Zopár zaujímavostí na záver:

– celkový čas: 16 hodín 29 minút

– celková prejdená vzdialenosť: 999 km

– priemerná rýchlosť: 72 km/h

– celkový čas jazdy: 13 hodín, 48 minút

– celkový čas nabíjania: 2 hodiny, 41 minút

– celkové množstvo prijatej energie: 139 kWh

ZDROJ | Igor Neštrák

Autorom textu je Igor Neštrák, nadšenec elektromobility

Komentáre k článku