Dyson V15 Detect vs. Samsung Jet 90! Ktorý je lepší?

Ešte pred Vianocami sme mali v pláne priniesť jeden veľmi zaujímavý súboj tých najvyspelejších batériových vysávačov na trhu, no na dobré sa vraj čaká… Oba top-end modely sú si veľmi podobné nielen cenou či dizajnom, ale aj výbavou i schopnosťami. Dyson a jeho V15-tka sa predstavila svetu ešte začiatkom roka 2021, Samsung s novým top tyčovým vysávačom prišiel na jeseň.  Rozdielov je nakoniec medzi nimi ale pomerne dosť. Ktorý je ten lepší? Zisťovali sme v priamom súboji.

Batériové vysávače sa dostávajú do popredia vďaka tomu, že ich batéria vydrží dlhšie ako kedysi, aj výkon je vyšší ako kedysi a v niektorých prípadoch dokonca dokážu dorovnať výkon bežných lacných šnúrových vysávačov. Všetko to znie výborne, až kým sa bežný spotrebiteľ nepozrie na cenu. Takéto top-end modely totiž stoja stovky eur. Nami testovaná dvojica atakuje sumu 700 €, a to nie dokopy, ale každý model zvlášť!

Na druhej strane tu máme robotické vysávače, ktoré dokážu stáť aj dvojnásobok a nedokážu ani polovicu z toho, čo nami testovaná dvojica. Robot vám totiž nepovysáva soklové lišty, ani pavučiny v rohoch miestností, ani prach na nábytku a už vôbec nie gauč, auto alebo matrac v spálni. 700 € je tak nakoniec celkom prijateľná suma za obrovské množstvo najrôznejšieho príslušenstva priamo v balení a nevyčísliteľnej výhody – bezdrôtovosť.

Ručný batériový vysávač môže byť totiž neustále k dispozícii. Vďaka dockovacej stanici ho môžete mať nablízku, čo sa s klasickým káblovým vysávačom povedať nedá. Ten potrebujete mať niekde uskladnený a keď chcete niečo povysávať, musíte sa k nemu zohnúť, vytiahnuť kábel, strčiť ho do zásuvky, pripojiť príp. rúru a niektorú hubicu. Keď už potom vysávate, zrazu zistíte, že vás obmedzuje rádius… Samozrejme, všetko sa dá premyslieť, vysávač pripojiť do stredu vysávaného priestoru, aby dosiahol všade atď..

Aj preto okrem bežného veľkého vysávača aj my doma (ale aj v redakcii) používame praktický batériový vysávač, ktorý je vždy k dispozícii. Pre úplnosť dodáme, že ani jeden z tých „domácich“ nenesie rovnaké logo ako testovaná dvojica.

MEGASÚBOJDyson, Electrolux, Philips či Rowenta? Ktorý batériový je najlepší?

Čosi podobné, no vo väčšom sme realizovali ešte v roku 2019, a to rovno so štvoricou v tom čase najlepších batériových vysávačov. Aj preto vieme, čo všetko je a nie je možné s batériovým vysávačom robiť a testovať. Poďme teda na to.

Ako vždy, všetko sme zhrnuli do prehľadnej tabuľky, v ktorej sú jednotlivým porovnávaným položkám priradené body. Ak daný produkt má danú vlastnosť, získava 2 body, keďže sú dva produkty. Ak má danú vlastnosť horšiu ako konkurent, získava 1 bod. Ak danú vlastnosť nemá, dostáva 0 bodov. Všetky riadky tabuľky si však vysvetlíme.

Dyson V15 Detect Absolute Samsung Jet 90 Complete
Cena

699,00€

689,00€

body

1

2

Rozmery v docku

25 x 26 x 115,5 cm (75,10 l)

39 x 25 x 94 cm (91,65 l)

body

2

1

Minimálna výška nožičiek nábytku

4,8 cm

6,2 cm

body

2

1

Vzdialenosť pod gaučom s 15 cm nožičkami

103 cm

86 cm

body

2

1

Hmotnosť (s hubicou na tvrdú podlahu)

2 735 g

2 779 g

body

2

1

Hmotnosť v ruke počas vysávania podlahy

1529 g

1 572 g

body

2

1

Hmotnosť v ruke počas vysávania nábytku

2 107 g

1 742 g

body

1

2

Batéria

Li-Ion, vymeniteľná

Li-Ion, vymeniteľná

body

2

2

Batéria kapacita

91 Wh, 3,6 Ah, 25,2 V

62,42 Wh, 2,85 Ah, 21,9 V

body

2

1

Batéria stav

áno, LCD displej

áno, LED diódy

body

2

1

Maximálna výdrž min výkon (test)

64:14 min.

61:39 min.

body

2

1

Maximálna výdrž max výkon (test)

15:27 min.

9:41 min.

body

2

1

Tlačidlo ON/OFF

áno, trigger

áno, permanentné

body

1

2

Info displej

áno, LED, farebný

áno, LED info

body

2

1

Automatický režim

áno

nie

body

1

0

ECO režim

áno

áno

body

2

2

TURBO režim

áno

áno

body

2

2

Systém sania

cyklón, Root Cyclone

cyklón, Jet Cyclone

body

2

2

Sací výkon

240 Aw

200 Aw

body

2

1

Motor

Dyson Hyperdymium

Digitálny invertorový motor

body

2

2

Hlavná hubica (kobercová)

High Torque, 1x silikón + 2x štetiny

Turbo Action, 1x štetiny

body

2

1

Vyberateľný valec

áno

áno

body

2

2

Sekundárna hubica (tvrdé podlahy)

plsť + uhlíkové vlákna, motorizovaná + laser

plstená + strieborné vlákna, motorizovaná

body

2

1

Vyberateľný valec

áno

áno

body

2

2

Hubica na čalúnenie

áno, motorizovaná

áno, motorizovaná

body

2

2

Hubica na nábytok

áno

áno

body

2

2

Štrbinová hubica

áno

áno

body

2

2

Extra hubice

áno, 2x

nie

body

2

0

Adaptér pre vysávanie pod nábytkom

áno

nie

body

2

0

Adaptér pre vysávanie nad nábytkom

nie

áno

body

0

2

Objem zbernej nádoby

0,76 l

0,8 l

body

1

2

Umývateľná zberná nádoba

áno

áno

body

2

2

Umývateľný systém sania

nie

áno

body

0

2

Hlavný filter

HEPA

HEPA

body

2

2

Umývateľný hlavný filter

áno

áno

body

2

2

Vyfukovanie vzduchu

zboku

zboku

body

1

1

Hlučnosť priemer (tvrdá podlaha)

57,4 dB

56,2 dB

body

1

2

Hlučnosť priemer (koberec)

56,8 dB

55,4 dB

body

1

2

Mak (40 g)

pár zrniečok

minimálny pozostatok

body

2

1

Hnedý kryštálový cukor (40 g)

žiadny pozostatok

žiadny pozostatok

body

2

2

Piliny (20 g)

ostalo minimum

na konci množstvo pozostatkov

body

2

1

Kakao (20 g)

výrazný pozostatok

viditeľný pozostatok

body

1

2

Ryža (100 g)

žiadny pozostatok

pár zrniečok

body

2

1

Ovsené vločky (40 g)

pár zvyškov na konci

viditeľný pozostatok

body

2

1

Drobné cestoviny (60 g)

výrazné zvyšky na konci, inak nič

minimálne zvyšky na konci, inak nič.

body

1

2

Vysýpanie odpadu

veľmi jednoduché

komplikovanejšie

body

2

1

Čistenie hlavnej kefy (tvrdá podlaha)

pomerne jednoduché

pomerne jednoduché

body

2

2

Dokovacia stanica na stenu/podlahu

áno, na stenu s úchytkami

áno, Z Station na podlahu s úchytkami

body

1

2

Extra funkcie

umelá inteligencia, Dynamic Load Sensor, Laser Slim Fluffy, Piezo senzor

teleskopická tyč, Z Station nabíja 2 batérie, možnosť dokúpenie extra príslušenstva (Spinning Sweeper, Clean Station)

body

2

2

Záruka a servis

2 roky, servis v ČR

2 roky, servis v SR

body

1

2

Cenu vysvetľovať prakticky netreba. V oboch prípadoch ide o základný set, ktorý ale obsahuje pomerne veľké množstvo príslušenstva. K tomu sa ale ešte dostaneme postupne. Cena je veľmi podobná, Dyson je len o 10 € drahší (aktuálne je však nedostatkový tovar). Oba modely však atakujú 700-eurovú hranicu, čo je za vysávač, navyše batériový pomerne dosť.

Aktuálne ceny vysávačov nájdete aj na Heureka.sk:

 

Vysávače sú si veľmi podobné i samotným dizajnom. Rozdiel je však v tom, že vedia rôzne zavadzať. Samsung vymyslel dizajnovo veľmi pekný stojan Z Station, no ten aj s príslušenstvom zaberá vcelku veľkú časť priestoru, nech ho dáte kdekoľvek. Po zmeraní rozmerov nám vyšlo, že zaberá takmer 92 l priestoru, zatiaľčo Dyson potrebuje na svoje uskladnenie iba 75 litrov.

Rovno sme s metrom prešli na ďalšie merania, a to meranie výšky hubice. V tomto prípade sme merali tú najmenšiu podlahovú, na tvrdé podlahy. Dôvodom merania je fakt, že niektoré kusy nábytku sú na veľmi nízkych nohách, napríklad pohovky, postele apod. V prípade Dysonu na povysávanie pod nízkym nábytkom stačí 4,8 cm priestor, Samsung Jet 90 potrebuje 6,2 cm.

V redakcii máme gauč na 15 cm nožičkách a tak sme chceli zmerať, do akej vzdialenosti sú vysávače schopné zájsť pod takto vysoký nábytok. Aj tu vyhráva Dyson, ktorý so špeciálnym nadstvacom z balenia práve na takéto situácie dokáže ísť až do vzdialenosti 103 cm.

Vďaka tomu nemá problém povysávať ani pod posteľami či veľmi hlbokými sedačkami. Samsung v balení podobné koleno má, no to funguje naopak a keďže nemá v sebe elektroniku, využiteľné je len na nemotorizované nadstavce. Slúži tak na vysávanie prachu a nečistôt z vysokopoloženého nábytku, napríklad políc.

Merali sme aj hmotnosť. Samotné vysávače nás nezaujímali, bez nadstavca predsa nie sú funkčné. Odvážili sme tak základný set, vysávač + rúra + hubica na tvrdé podlahy. Dyson je vďaka menšej hubici ľahší, no len o pár desiatok gramov. V podstate je to ale nepodstatný parameter.

Podstatnejšie je, koľko vážia vysávače počas práce. Preto sme položili váhu zhruba do výšky ruky počas vysávania a odvážili vysávače tak (hubica bolo na zemi, vysávač bol voľne položený na váhe). Opäť sme vážili s hubicou na tvrdé podlahy. Aj tu iba mierne vyhral Dyson.

Dyson V15 Detect Absolute ale pohorel v poslednom vážení. V tomto prípade sme chceli vedieť, akú hmotnosť majú vysávače s nadstavcom na vysávanie nábytku. Váženie vyhral Samsung, a to výrazne. Hneď si povieme aj prečo. Bystrí tipujú správne, že za to môže batéria.

Oba modely majú Li-Ion batérie, ktoré je možné vyberať a teda mať v zálohe napríklad druhú batériu a tým predĺžiť vysávanie na dvojnásobok. Rozdiel je v kapacite. Dyson ponúka až 91 Wh, 3,6 Ah batériu, zatiaľ čo Samsung má 62,42 Wh, 2,85 Ah batériu. Zaujímavé je aj ich napätie. Batéria Dysonu má 25,2 V, Samsung má 21,9 V. Vyššie číslo je vo všetkých prípadoch lepšie.

Info o zostávajúcej kapacite batérie je možné vidieť buď na displeji Dysonu V15, alebo priamo na batérii Samsung Jet 90. Kapacita a papierové parametre ale nie sú vždy smerodajné a preto sme batérie testovali v praktickom teste.

Najprv sme oba vysávače zapli na minimálny výkon a nechali ich bežať na voľnobeh s pripojenou hubicou na tvrdú podlahu (motorizovaná). Dyson aj Samsung vydržali cez 1 hodinu. Rozdiel bol prakticky minimálny. Naopak, pri maximálnom výkone ukázal svoje kvality Dyson, kedy vydržal takmer 15,5 minúty! Samsung Jet 90 zvládol len takmer 9,75 minúty.

Práve tu vidieť rozdiely medzi hmotnosťami vysávačov. Dyson je ťažší, ale vydrží dlhšie. Na druhej strane je Dyson ľahší pri vysávaní podláh… Zvláštne, no každé meranie sme opakovali 2x.

Mimochodom, Dyson má nevýhodu v tom, že na jeho fungovanie musíte držať tlačidlo zapnutia, tzv. trigger. Po 10-15 minútach vysávania z toho ale celkom bolí ukazovák. Samsung a mnohé iné značky to majú vyriešené pomocou permanentného ON/OFF tlačidla. Stačíte a vysávate, stlačíte druhýkrát a nevysávate.

Dyson zas ale vyhráva s farebným displejom, ktorý vie zobrazovať nielen zvolený režim vysávania, ale aj unikátne hodnoty PM, ktoré vysávač filtruje z vysávaného priestoru! Dyson V15 Detect Absolute nemá svoje meno len tak náhodou. Je vybavený snímačmi, ktoré merajú nielen PM častice v reálnom čase, ale vďaka tomu dokáže upravovať výkon vysávača podľa potrieb – málo nečistôt, nízky výkon, veľa nečistôt, vysoký výkon. Reálne tak dokážete vysávať v Auto režime pokojne aj 30-40 minút.

To je ďalšia vlastnosť, ktorú Samsung nemá – automatický režim. Oba vysávače majú tri režimy vysávania, vrátane Eco a Turbo režimu, no len Dyson má aj automatický režim.

Oba modely využívajú cyklónové sanie nečistôt, Dyson má svoj vlastný Hyperdymium motor, Samsung má taktiež vlastný digitálny invertorový motor. Dyson deklaruje sací výkon 240 Aw, Samsung 200 Aw. Toto žiaľ exaktne merať zatiaľ v redakčných podmienkach zatiaľ nevieme, musíme tak veriť výrobcom.

Dyson má sací výkon testovaný podľa IEC 62885-4 CL5.8 a Cl5.9, so zaplnenou zbernou nádobou v režime Boost. V prípade Samsungu bolo sanie testované na základe normy IEC62885-2 Cl. 5.8, testované na prívode na tyči bez nasadeného príslušenstva, a to pri použití režimu Max. Na základe testov spoločnosti SLG Prüf- und Zertifizierungs GmbH.

V balení oboch duelantov je pomerne slušná nádielka príslušenstva. Začneme základnou hubicou na koberce. Dyson ju nazýva High Torque. Je motorizovná a má valec pokrytý silikónom a dvomi druhmi štetín. Samsung Turbo Action má iba jeden druh štetín. Na fotke môžete vidieť ako sa dokáže zachytať vlasmi, ktoré nevyčistil pred vrátením vysávača tester pred nami. Osobne som nemal chuť a ani čas to robiť zaňho, navyše túto hubicu sme v teste prakticky ani nepoužívali.

Druhá podlahová hubica je praktickejšia. Je v oboch prípadoch menšia, ľahšia a univerzálnejšia. V oboch prípadoch ide o valec pokrytý plsťou. V prípade hubice od Dysonu sú vo valci vtkané aj uhlíkové vlákna. Samsung do plste zas votkal strieborné vlákna. Obe hubice sú motorizované. Zásadný rozdiel je v tom, že hubica od Dysonu má aj osvetlenie a nie hocijaké, ale rovno laserový ľúč. Ten svieti na podlahu pod určitým uhlom, aby odhaľoval všetky nečistoty, dokonca aj také, ktoré voľným okom nevidíte!

V oboch prípadoch sú obe podlahové hubice rozoberateľné a umývateľné, za čo si výrobcovia zaslúžia pochvalu. V balení oboch duelantov nechýba ani hubica na čalúnenie, aj tu sú obe motorizované.

Samozrejmosťou je aj hubica s jemnou kefkou napríklad na nábytok…

Ale aj úzka štrbinová hubica…

Dyson má v balení navyše ešte dve hubice. Adaptéry sme už spomínali vyššie.

ZDROJ | Dyson
ZDROJ | Samsung

Zaujímavé je porovanie zberných nádob. Hoci tá od Dysonu je už na prvý pohľad väčšia, podľa výrobcu má 0,76 l. Samsung deklaruje objem na úrovni 0,8 l. Zaujímavé je to hlavne preto, pretože počas vysávania vždy identických hmotností nečistôt sa rýchlejšie zaplnila ale tá väčšia nádoba od Samsungu. V praxi teda väčšia asi nie je. Merať ich kvôli vnútornému systému sania nie je ale možné.

Plusom je, že obe nádoby sú umývateľné. Umývateľné sú aj HEPA i ostatné filtre vysávačov. Samsung ale išiel ešte ďalej a umývateľný je i systém sania vo vnútri zbernej nádoby. V prípade Dysonu by ste museli systém rozmontovať, drží torx skrutkami.

Porovnávali sme absolútne detaily, dokonca aj to, kam vysávače vyfukujú vzduch. Oba do strán, čo ale považujeme za zlý krok. Okrem toho, že na vás neustále vysávač fúka vzduch, z opačnej strany môže odfukovať jemné veci na stole či kuchynskej linke. Napríklad servítky, papiere zo stola apod. nehovoriac o tom, že keď vysávate okolo stola, kde ešte sedia ľudia, fúkate im vzduch do tváre.

Merali sme nakoniec aj hlučnosť oboch modelov. Najskôr na tvrdej podlahe s nasadenou hubicou na tvrdé podlahy. Vyhral Samsung, je o čosi tichší. Rovnako je tichší aj v prípade nasadenej kobercovej hubice. Hlučnosť sme merali zo vzdialenosti 1 m od vysávačov pomocou appky v smartfóne. Vysávačmi sme pohybovali v rozmedzí dosahu ruky po podlahe, resp. po koberci.

Praktický test

Nakoniec sme sa pustili aj do praktického testu a na tvrdú podlahu sme postupne vysýpali mak, kryštálový cukor, jemné piliny, kakao, ryžu, ovsené vločky a nakoniec aj drobné cestoviny, tzv. písmenká.

Každá z nečistôt bola odvážená v rovnakom objeme a vysypaná na podlahu čo najrovnomernejšie. Vysávače následne prechádzali jednotlivými nečistotami raz, v strede a rovnakou rýchlosťou. V oboch prípadoch sme vysávače nechali v režime v akom sa zapli, až neskôr sme Samsungu volili maximálny výkon, keďže aj Dyson sa prepínal do najvyššieho sacieho výkonu. Nakoniec sme oba vysávače prepli do najnižšieho výkonu a vysávali drobné cestoviny. Výsledok môžete vidieť v tabuľke i na fotkách. Pre istotu sme počas testu tvorili aj videozáznamy, ktoré sa pokúsime postrihať do súvislého videa.

V prípade maku si lepšie počínal Dyson, po ktorom ostalo na podlahe pár zrniečok. Po Samsungu ostalo zhruba 20-30 zrniečok.

V prípade cukru si oba počínali výborne. Neostalo po nich nič.

V prípade pilín horšie dopadol Samsung, ktorý mal zapnutý maximálny režim, po vypnutí ostalo pod hubicou veľké množstvo pilín. Piliny ostali zaseknuté aj hubici. Po Dysone ostalo minimum a žiadne piliny neostali ani v hubici.

V prípade jemného kakaa si horšie počínal Dyson, ktorý z nejakého dôvodu nezapol maximálny výkon a ostalo po ňom veľké množstvo zvyškov. Po Samsungu, ktorý sme prepli manuálne na najvyšší výkon ostalo na podlahe menej nečistôt. Tu však musíme doplniť, že obe zberné nádoby boli naplnené cez uvádzaný limit. Aj to mohlo spôsobiť slabšie výsledky oboch duelantov.

V prípade vysávania ryže, keď už boli obe zberné nádoby prázdne, neostalo po Dysone na zemi nič, po Samsungu iba niekoľko zrniečok. Ten bol opäť v najvyššom režime vysávania.

Vyskúšali sme aj ovsené vločky, častý dôvod, prečo vyťahujeme v domácnosti vysávač. Po Dysone ostalo niekoľko vločiek, po Samsungu Jet 90 ich ostalo podstatne viac.

Nakoniec sme v najnižšom režime prešli cez drobné cestoviny. Po vypnutí ostalo pod Dysonom nahromadené veľké množstvo cestovín, po Samsungu iba niekoľko. V oboch prípadoch ale za sebou nenechali ani jedno písmenko.

Ešte sa vrátime k vysýpaniu odpadu. Dyson to vyriešil veľmi prakticky, stačí dať zbernú nádobu nad kôš a potiahnuť červenú páku pod nádobou. Predná časť sa otvorí a nečistoty sa vysypú. Pozor však na to, aby ste neboli nad košom príliš vysoko, inak sa z neho bude poriadne prášiť.

V prípade Samsungu je to ale o čosi horšie. Nádobu musíte odkrútiť a následne z nej vybrať sací systém s filtrami. Až potom ju môžete vysypať. Okrem toho, že sací systém medzičasom musíte niekde položiť (na okraj koša, aby vám nechtiac spadol rovno doň), tak je to podstatne menej hygienické.

Samsung Jet 90 Complete je ale prvý vysávač svojho druhu, ku ktorému si môžete dokúpiť špeciálny dock, Clean Station. Ide o akýsi hranol, samostatné zariadenie, do ktorého vsuniete špeciálnu výmenu bežne dodávanej zbernej nádoby k Jet 90 Compete. Tá vymenená má v sebe dieru, cez ktorú z nej Clean Station vysaje nečistoty. Takáto drobnosť ale stojí 169 €.

Kefy sa čistia pomerne jednoducho, práve vďaka tomu, že je ich možné z hubíc vymontovať. Plusom Samsungu je štýlová dockovacia stanica, hoci zaberá pomerne veľa miesta. Zároveň však na ňu nedokážete pripnúť všetko príslušenstvo. Dokúpiť si totiž môžete aj extra nadstavec Spinning Sweaper na čistenie podlahy nasucho i namokro. Aj táto sranda ale stojí ďalších 149 €.

Oba modely majú svoje vybrané extra funckie, ktoré sú ale prakticky popisované v celom texte. Samsung poteší aj teleskopickou rúrou, vďaka ktorej je vysávanie ergonomickejšie pre nízkych i vysokých.

Súboj to bol veľmi tesný, čo sme videli už počas testovania, ale aj prideľovania bodov. Nakoniec sme však body sčítali a vyšiel zaujímavý výsledok s prekvapivým rozdielom. Oba modely mohli získať celkovo presne 100 bodov, čo znamená, že sme porovnávali 50 rôznych položiek.

Dyson V15 Detect Absolute získal celkovo 84 bodov a teda i rovnaký počet percent. Samsung Jet 90 Complete získal po sčítaní o 9 bodov menej s celkovým výsledkom 75 bodov.

Dyson V15 Detect Absolute Samsung Jet 90 Complete
Mximálny počet bodov

100

100

Celkový počet bodov

84

75

Celkové hodnotenie

84,00 %

75,00 %

Aj napriek vcelku veľkému rozdielu bodov sú si oba vysávače veľmi podobné. Oba majú výborný výkon, oba majú širokú škálu príslušenstva. Dyson ale zvíťazil hlavne vďaka výrazne lepšej výdrži, praktickejším riešeniam (vysýpanie odpadu, kĺb na rúru, displej) a v konečnom dôsledku aj lepšiemu vysávaniu. Zaslúžene si tak odnáša titul víťaza súboja.

Komentáre k článku