Dve akčné stávky na istotu: Mortal Kombat 11: Aftermath a Destroy All Humans!

ZDROJ | PlayStation

Dva povedomé tituly zo známych sérií určite nesklamú v horúcom lete. Nakopnite konzoly či PC a poďte bojovať!

ZDROJ | PlayStation

Mortal Kombat 11: Aftermath (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Ak sledujete sériu Mortal Kombat naplno, určite ste jedenástku pri vydaní hrali. Ak vám náhodou ušla, máte jedinečnú možnosť kúpiť si ju v Aftermath kolekcii, ktorá obsahuje pôvodnú hru a jej expanziu. Toto rozšírenie funguje ako ultimátna edícia – dostanete základný i dodatočný príbeh, všetky možné postavy, aj arény či dokonca nové Friendship zakončenia.

Čo sa týka súbojov, očakávajte klasickú brutálnu hrateľnosť. Ešte aj k recenzii je ťažké nájsť obrázky, ktoré by si nepýtali prístupnosť 18+. S príchodom FullHD či ešte vyššieho rozlíšenia a grafiky prišiel do série bizarný moment – všetky tie možné krvavé útoky, vytrhávanie srdca či kostry zrazu nemá tú ironickú patinu či bláznivý nádych, ale je pomerne realistické a slabé povahy zrejme budú odvracať zrak či udržiavať žalúdok v pokoji.

Daň za lepšiu grafiku mení celkovú atmosféru: nechýba sarkastický prístup a odľahčenie v sérii, no prílišná realita vás možno prekvapí. Jadro hrateľnosti je jasné – v aréne sú dvaja súperi, každá postava má vlastné schopnosti boja, špeciálne údery závislé od charakteru a čím lepšie si postavu naštudujete, tým lepšie údery, kombá alebo bonusy nájdete.

Hrá sa na víťazné kolá a na konci sú ikonické finálne údery Fatality (vrátane špecialít Stage Fatality, ktoré sa dajú realizovať iba pre vybrané arény) a najnovšie aj spomínané Friendships, t.j. priateľstvá, kedy súboj nemusí končiť smrťou toho druhého, ale oslavou priateľstva.

Mortal Kombat 11 si udržal štýl brutálnej 2D bojovky, ale vyzdvihnúť treba aj možnosti jednotlivých arén, ktoré sa rovnako oplatí naštudovať ako možnosti postavy a jej špeciálne útoky. V aréne sa povaľujú rôzne zbrane a predmety, ktoré môžu posunúť súboj do inej roviny, vylepšiť si môžete defenzívu, aj útoky. A dynamika hry je zaistená aj cez špeciálne útoky, ktoré dostanete len ak máte málo života – ale otázne je, či vám aj po ich použití bude stačiť šanca na víťazstvo. Herné módy sú osvedčené: veže, kde sa postupne štveráte nahor k ďalším protivníkom, krypty a do toho príbehové módy.

ZDROJ | PlayStation

Aftermath rozšírenie sa sústredí na tri nové postavy, ktoré ste už kedysi skúsili. Sheeva je štvorruká bojovníčka s masívnymi pästnými údermi a osobne ju beriem za najlepší návrat do série. Boh vetra Fujin je dobrá voľba pre tých, čo radi okrem kontaktných ťahov využívajú aj mágie a rôzne elementálne špecialitky.

A napokon je tu filmové prekvapenie. RoboCop je tvrdý búchač, ktorý používa aj zbrane a je pomerne odolný typ. Ak by ste sa sústredili iba na túto trojicu, máte hneď tri odlišné a výživné štýly – ale nemusíte pohrdnúť ani starými známymi. Príbeh expanzie hovorí čosi o otváraní portálu, zmene udalostí a neskôr sa tu začne prejavovať starý známy Shang Tsung s vlastným plánom. Aftermath je rozšírenie na 4-5 hodín a niektoré kapitoly si možno zahrať aj opakovane, lebo hráte za iné postavy.

Ak si chcete Mortal Kombat 11: Aftermath, máte dve možnosti. Dokúpiť si iba rozšírenie za 40 eur, čo je pomerne veľa, ale má najnovší obsah. Ak ste pôvodnú jedenástku nehrali, Aftermath kolekcia vám cca za 50 eur dá úplne všetko obsah, skoro tri tucty bojovníkov, veľa módov a to už sa celkom oplatí.

Prečo kúpiť?

Osvedčená hrateľnosť s novinkami, výživné príbehy a pestré postavy, rozmanité bojové štýly, interaktívne arény

Prečo nekúpiť?

Pre majiteľov MK11 môže mať Aftermath málo obsahu.

Distribútor: Warner Bros Interactive
Cena: 40-50 EUR

ZDROJ | PlayStation

Destroy All Humans! (PS4, Xbox One, PC)

Túto bláznivú akčnú hru si môžete pamätať ešte z roka 2005 a legendárnej PlayStation 2 (prípadne prvého Xboxu). Po 15 rokoch ju distribútor THQ Nordic oprášil do oveľa krajšej grafickej podoby, ale ponechal svojskú atmosféru i plné dávky humoru. Jednak sa odohráva v dávnej minulosti 50. rokov minulého storočia, kedy zúri Studená vojna naplno a domáci Američania majú strach zo všetkého neznámeho, či sú to komunisti alebo najnovšie mimozemšťania.

V tejto hre sa navyše otáča karta – ľudia sú vykreslení ako ciele a vaši oponenti, vy zastupujete inváziu rasy Furon, ktorá sa dostala do nezávideniahodnej pozície – nedokáže sa už rozmnožovať, takže musí hľadať iné planéty a pokúsiť sa hľadať čistú DNA v iných mozgoch. A keďže v minulosti si na Zemi čosi odložili, črtá sa dobrá šanca zajať pozemšťanov a získať svoje možnosti späť. Klonovanie je cesta von, ale na to si treba podmaniť veľa ľudí – a tak sa posielajú sondy na Zem, aby sa votrelcom podarilo naplniť cieľ. Minulá misia s kolegom Crypto-136 dopadla dosť zle, pozemšťania ho zajali a tak nastúpi duo Crypto-137 a Orthopox, aby dopadli lepšie a kolegu zachránili.

Crypto-137 je ikonický mimozemšťan, akého čakáme. Sivý mužík, veľká hlava, veľké oči, malé telíčko a zbraň do ruky. Jeho kamoš je dobrý skôr na plánovanie, takže všetku akciu v teréne máte na svedomí sami. Takže podľa očakávaní si beriete všelijaké futuristické zbrane a idete ničiť ľudí, budete páliť do vojakov tankov či áut. Ale aby to nebolo monotónne, hra núka všelijaké variácie. Tie dodajú napríklad zbrane: základom je bleskomet, ktorý nepotrebuje náboje, iba správny čas na nabíjanie.

Dezintegrátor je bizarná vec, ktorá žerie náboje, ale výhoda je, že si ich vytvárate z ľudských predmetov, čo je v husto obývaných mestách či takých misiách celkom užitočná vec. Iontový granát je špecialitka, ktorá sa nedá používať stále a análna sonda je, ehm, pre fajnšmejkrov a treba ju správne namieriť i načasovať. Oveľa častejšie sa dá využiť telekinéza, lebo môžete presmerovať do mora celé armády, vznášajú sa tanky či lietadlá a pod.

Okrem samotnej akcie však možnosti mimozemšťanov pozývajú aj na iné kúsky. Niektoré úlohy sa nedajú vyriešiť iba zbraňami, lebo ľudí je veľa, takže volíte rafinovanejšie metódy – môžete ovládať ich mysle alebo meniť svoju podobu na vojaka či bežného človeka. Práve čítanie či ovládanie ľudskej mysle dáva nové možnosti: predĺžite si čas kamufláže alebo len tak získavate informácie z hláv ľudí, čo vedie často k vtipným momentom. No technologické vymoženosti (úmerné 50. rokom) majú aj vaši protivníci, ľudia. Buď sa vás snažia uväzniť, odhaliť maskovanie alebo nasadiť nevídané zbrane či zvieratá (a nesmú chýbať kravy!).

Misie majú rôzne druhy: bežné akčné, infiltračné a úplne devastačné, kedy môžete v lietajúcom tanieri páliť vo veľkom z laserov či sonického dela. To sú najvýraznejšie momenty hry, ale nie je ľahké sa dostať ku všetkým zbraniam. Destroy All Humans! majú systém postupného vylepšovania, takže k niektorým chuťovkám sa dostanete až v samotnom závere a nie sú vždy prístupné.

Aktuálna verzia má výhodu oveľa krajšej, detailnejšej grafiky. Päťdesiate roky minulého storočia v nej výborne vyniknú, misie vás posielajú do miest, na vidiek či na vojnové základne, takže sa stále mení bojisko a paleta nepriateľov. A navyše si možno uvedomíte, že krásna grafika dá ešte viac vyniknúť dobrým nápadom a netradičnej hrateľnosti. Humor až na prvom mieste, to je motto Destroy All Humans! A tak aj pristupuje ku svojej téme i spracovaniu.

Prečo kúpiť?

Výborný nápad, bláznivá atmosféra i veľa humoru, kopa nápadov v prvej polovici, mieša akciu s ostatnými atribútmi.

Prečo nekúpiť?

Ku koncu sa opakuje náplň, nič nové po rokoch.

Distribútor: THQ Nordic
Cena: 25-40 EUR

Komentáre k článku