Don’t Look Up – alegorická lahôdka z Netflixu

ZDROJ | Variety

Na záver roka Netflix priniesol očakávaný filmový titul Don’t Look Up. Ten okrem výborného hereckého obsadenia, priniesol aj úspech v sledovanosti a hlavne trefne vystihol súčasné dobu.

Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothée Chalamet, Jonah Hill či Ariana Grande. To sú filmové hviezdy, ktoré si zahrali v tomto vynikajúcom filme.

Sci-fi komédia o dvoch astronómoch, ktorí vyrážajú na mediálne turné, aby varovali ľudstvo pred blížiacou sa kométou, ktorá môže všetko zničiť. Keďže však svet trápia oveľa viditeľnejšie problémy ako voľby, politika či šoubiznis, blížiaca sa hrozba nikoho netrápi.

Kritika spoločnosti

Výborný film, ktorý je metaforou na klimatickú krízu, no je aktuálny aj počas pandémie koronavírusu. Počas 145 minút režisér Adam McKay poukáže na množstvo nedostatkov, ktorými trpíme ako spoločnosť od polarizácie cez nedôveru v médiá a inklináciu ku konšpiráciám až po predsudky, nenávisť, nedôveru v odborníkov a závislosť na sociálnych sieťach či technologických gigantoch.

Kométa, ktorá má zničiť planétu je vo filme metaforou na klimatickú krízu, v ktorú časť ľudí neverí a ignoruje ju až do momentu, kedy sa viditeľne objaví na oblohe. Vtedy už je však na záchranu neskoro.

Dôsledkom informačnej presýtenosti veľa ľudí, ani nevie, čo si včera prečítali alebo videli v správach. Akákoľvek správa navyše neudrží pozornosť viac ako dva týždne. To množstvo myšlienok sa na jedno pozretie ani nedá vstrebať, ale film vám ostane v pamäti aj niekoľko dní po pozretí.

Pozrite siZlaté glóbusy 2022 – víťazné filmy a seriály si môžete pozrieť aj na streamoch

Úspech pre Netflix

O tom, že film je jednoznačným úspechom pre streamovaciu službu Netflix, svedčia aj čísla sledovanosti. Tie nám ukazujú, že novinka je už 3. týždeň na prvom mieste vo svetovom ako aj slovenskom rebríčku sledovanosti. Zároveň ide o druhý najsledovanejší film po Red Notice v rebríčku najúspešnejších filmov na Netflixe, ktoré berú do úvahy prvých 28 dní po premiére.

Aj tento film sa tak môže zaradiť do dlhého radu úspešných filmov a seriálov, ktoré ešte viac prilákajú nových zákazníkov na streamovaciu službu.

ZDROJ | Netflix

Pozrite siTop 6 filmov, ktoré sa oplatí pozerať v decembri 2021

Nápad na film

Samotný nápad na film vznikol pri rozhovore scenáristov filmu Davida Sirotu s Adamom McKayom, ktorý je zároveň režisérom. Adam McKay opísal, že keď začal zbierať informácie ku klimatickej kríze k filmu, všetky správy boli iba negatívne a názory vedcov boli oveľa horšie než to, čo sa prezentovalo v hlavných médiách.

Keď sa McKay sťažoval Sirotovi, že v správach o tomto vôbec nič nie je a klimatickú krízu nikto nerieši, Sirota mu odpovedal, „je to ako kométa, ktorá mieri na Zem a ide zničiť svet a všetkým je to jedno.

Ak ste film Don’t Look Up ešte nevideli, určite to napravte. Aj keď ide do značnej miery o čiernu komédiu popretkávanú s cynizmom, otvára dôležité otázky, nad ktorými sa stojí zamyslieť.

ZdrojTop 10 Netflix

Komentáre k článku