Canon EOS R5 nemá 45 Mpx snímač iba náhodou, je to detailista

ZDROJ | Canon

Top CSC fotoaparát od Canonu, model EOS R5 patrí jednoznačne medzi špičku na trhu. Okrem toho, že jej to jeden z mála aparátov, ktorý dokáže natáčať 8K Ultra HD video, má aj veľký full-frame snímač s ešte väčším rozlíšením. Jeho detailnosť je pritom ukážková.

V tele s rozmermi 138,5 x 97,5 x 88 mm a hmotnosťou len 738 gramov dokázal Canon ukryť full-frame snímač s rozlíšením až 45 Mpx. Iba máloktorý digitálny fotoaparát na trhu disponuje takýmto rozlíšením a ešte menej je takých, ktoré sú tak malé.

Obrovskému full-frame snímaču k plynulému chodu pomáha špičkový procesor DIGIC X s výkonom malého počítača. Aj vďaka nemu dokáže Canon EOS R5 snímať kontinuálne do rýchlosti 20 fps aj s kontinuálnym preostrovaním do 350 záberov v JPEGu, alebo do 180 záberov v RAW formáte.

Špičkový snímač s rozlíšením 45 Mpx dovoľuje fotografovi tvoriť dychberúce zábery a bez problémov ich nechávať tlačiť na veľké obrazy. Zároveň ale dokáže vyrezávať stále dostatočne detailné cropy. Pozrite sa, akú dávku detailov dokážete získať z jednej fotografie z Canon EOS R5.

V prvom prípade ide o záber bez cropu, jemne upravený RAW z EOS R5 a zmenšený na Full HD rozlíšenie, druhá fotka je vždy 100% crop z predošlého záberu, tentokrát bez zmenšenia, no opäť vo Full HD rozlíšení.

Na zaostrovanie Canon EOS R5 využíva 1 053 bodov Dual Pixel CMOS AF a automatickú detekciu tváre a očí, a to nie len u ľudí, ale aj u zvierat, vrátane psov, mačiek či vtákov. Systém EOS ITR AF X je naprogramovaný pomocou umelej inteligencie s technológiou hĺbkového učenia.

Fotoaparát EOS R5 dokáže zaostriť už v priebehu 0,05 sekundy! Fotografovanie akčných športov či divokej prírody je tak zjednodušené na maximum. Stačí stlačiť spúšť a desiatky záberov sa ukladajú na CFexpress, alebo SDXC UHS-II kartu. Canon EOS R5 disponuje hneď dvomi slotmi na pamäťové karty, vrátane aktuálne najrýchlejšieho štandardu CFexpress s prenosovou rýchlosťou do 2 GB/s! To je dostatok aj na spomínané 8K Ultra HD video.

Čerešničkou je 5-osová stabilzácia snímača, ktorá v kombinácii so stabilizovanými objetktívmi Canon dokáže eliminovať chvenie až do 8 EV. Model EOS R5 umožňuje okrem súborov vo formáte JPEG a CR3 RAW snímať aj vo formáte HEIF. Okrem toho podporuje aj 10-bitové farby pre širší dynamický rozsah a umožňuje snímať snímky v režime HDR PQ. Súbory vo formáte HEIF je možné spracovať aj priamo vo fotoaparáte tak, aby sa vytvorili súbory JPEG so širším dynamickým rozsahom, než aký majú bežné súbory JPEG.

Všetko je pritom možné sledovať aj na veľkom 3,2″ LCD displeji s rozlíšením 2,1 Mpx, alebo cez 0,5″ OLED hľadáčik s rozlíšením až 5,76 Mpx s 0,76x zväčením a 120 Hz frekvenciou.

Fotoaparát EOS R5 napája nová vylepšená batéria LP-E6NH, ktorá má o 20% vyššiu kapacitu ako staršie modely LP-E6N, takže na jedno nabitie môžete nasnímať v priemere až 490 záberov. Vylepšené je aj Wi-Fi pripojenie, ktoré využíva 2 pásma, 2,4 aj 5 GHz. Samozrejmosťou je aj Bluetooth či USB-C pripojenie.

Canon EOS R5 tak nemá náhodou 45 Mpx full-frame snímač. Fotografom poskytuje obrovské množstvo dát, ktoré môžu využiť buď na tlač veľkých záberov, alebo na výrezy stále použiteľné pre on-line svet.

Unikát v podobe Canon EOS R5 je už dostupný aj na slovenskom trhu.

ZdrojCanon

Komentáre k článku