Boli sme sa pozrieť v Bosch servisnom stredisku v Mikulove. Oprava do 5 dní?

ZDROJ | Bosch

Bosch je obrovská spoločnosť, ktorá pôsobí aj v Čechách a na Slovensku a zamestnáva tisícky ľudí. My sme sa boli pozrieť v Mikulove, kde má BOSCH svoje servisné stredisko a dokáže vašu servisnú zákazku opraviť do 5 pracovných dní. Ako sa mu to darí?

Bosch Group v ČR zamestnáva približne 8700 ľudí, pričom na Slovensku má 1 100 zamestnancov. U nás je známy výrobný závod v Bernolákove, centrála v Bratislave, predaj priemyselnej techniky v Trenčíne či výroba, výskum a vývoj v Michalovciach. Ak ste si kúpili produkt značky Bosch, napríklad známe náradie, vedzte, že ak potrebuje servis, putuje do Čiech, konkrétne do Servisného strediska v Mikulove.

Mikulov obsluhuje okrem Slovenska aj Česko, Rakúsko, Maďarsko a Nemecko. V Mikulove prebiehajú opravy elektrického náradia (záručné aj pozáručné), distribuujú sa odtiaľto náhradné diely (skladom ich majú cez 20 000 druhov) a nechýba tu ani technické poradenstvo. Ak máte radi čísla, tak vedzte, že tu pracuje cez 100 zamestnancov a prevádzková plocha je okolo 9 000 m2. A ešte jedna zaujímavosť, servisné stredisko funguje od roka 2007 (vtedy malo Bosch Service Center PT Mikulov presne 35 zamestnancov a plochu menej ako polovičnú v porovnaní so súčasnosťou).

Rozhodne veľkou zaujímavosťou servisného strediska Bosch v Mikulove je 5-denný cyklus opravy. Samozrejme hovoríme o 5 pracovných dňoch, kde za prvý deň sa považuje už objednávka vyzdvihnutia prístroja. Predstavte si to tak, že ak prístroj Bosch doručíte na opravu, tak od objednania jeho opravy v servisnom stredisku až po doručenie k predajcovi, u ktorého ste produkt nechali na servis, ubehne 5 pracovných dní. To je podľa nás vynikajúca správa, najmä ak je väčšina prístrojov v servise v čase, keď ich potrebujete. Napríklad kosíte trávu, kosačka sa pokazí, budete radi, keď ju budete mať späť čo najskôr a nemusíte čakať napríklad 30 dní.

Pozrite siZNAČKY | Bosch – Od súčiastky po globálneho lídra

Aj vďaka kvalite servisu Bosch servis v Mikulove získava rôzne ocenenia, napríklad po štvrtýkrát po sebe získal servis náradia Bosch zlaté ocenenie Service Champions od nemeckého magazínu DIE WELT, ktorý vyhodnocuje spätnú vôzbu 3 000 poskytovateľov služieb. Zaujímavé je, že Bosch dokáže opraviť prístroje staré aj 10-15 rokov. Záleží na tom, o aký prístroj ide a aká súčastka sa pokazila resp. ju treba vymeniť. Výhodou je, že mnohé súčiastky sa v prístrojoch používajú dlhodobo.

ZDROJ | Bosch

Čo sa musí uznať je, že tak samotné servisné stredisko, ako aj jeho okolie je maximálne čisté. Všetko má svoje miesto, spolupráca medzi jednotlivými oddeleniami funguje na 100%. Dokonca je tu aj call centrum, v ktorom pracuje 12 operátorov.

Pozrite siMilan Šlachta: Bosch neustále sleduje trendy

V Mikulove vedia opraviť viac ako 4 500 druhov prístrojov, opravuje sa tu kompletné portfólio Bosch od hobby náradia, cez profesionálne náradie až po kosačky či drahé prístroje ako infraskenery a podobne. Denne prejde rukami zamestnancov strediska približne 500 zákaziek. Prvým miestom, kam sa prístroje dostanú je príjem. Tu zamestnanci rozbalia prístroj a označia pre servisný zásah na konkrétnom pracovisku, pričom všetky krabice aj originálne idú na skartovanie. Totiž každá zákazka sa pri výstupe zabalí do nového kartónového balenia.

ZDROJ | Bosch

Každý prístroj je uložený v prepravke, ktorou putuje jednotlivými oddeleniami. Medzi oddeleniami chodí tzv. „milkman“, ktorý presúva prepravky na správne miesto. Všetko má svoje presné miesto a aj na podlahe sú farebne vyznačené zóny, podľa ktorých zamestnanci vedia, ktorému oddeleniu prístroj na opravu patrí, aká je priorita zákazky a rovnako sa sem ukladajú už vyservisované prístroje – zelená zóna.

Na každý opravený prístroj sa poskytuje 6 mesačná záruka. Až 65% opráv je pritom pre Nemecko. Zamestnanci strediska sú na opravy špeciálne vyškolení, máte tak istotu, že ak je niekto odborník na vŕtačky, bude tú vašu opravovať práve on.

ZDROJ | Bosch

Pre Nemecko a Rakúsko sa v závere servisu robí aj vysokonapäťový test – do prístrojov sa púšťa napätie 3 500 V a zisťuje sa, či sú všetky časti v poriadku a nikde nič neskratuje. Keď produkt opúšťa servisné stredisko je plne funkčný a bezpečný. Na prístroje sa lepia aj revízne štítky. Náhodne sa kontrolujú aj jednotlivé prístroje po servisnom zásahu, na to sú tu špeciálni kontrolóri.

ZDROJ | Bosch

Ak je prístroj mimo záruky a je potrebné odsúhlasenie ceny opravy u zákazníka, prístroj sa uloží do špeciálneho skladu, kde čaká na vyjadrenie. Zákazník sa môže rozhodnúť pre opravu, návrat bez opravy či ekologické zlikvidovanie prístroja. Tu je možné nájsť aj prístroje, ktoré si vyžadujú súčiastky, ktoré nie sú aktuálne skladom a čaká sa na ich dodanie z centrálnych skladov Bosch. Sú to však skôr špeciálne opravy, keďže priamo v Mikulove je dostatok súčiastok pre najbežnejšie servisné úkony.

ZDROJ | Bosch

Keď prístroj opúšťa servisné stredisko, je kompletne zabalený, vyskúšaný a pripravený na používanie u zákazníka. Krabice s prístrojmi, v ktorých sú napríklad batérie sú označené špeciálnou nálepkou. Spravidla sa každý prístroj opravý počas pracovného dňa, sľubovaných 5 dní už zahŕňa aj prepravu priamo k vám. Ak ste teda niekedy využili servis Bosch, vedzte, že o jeho opravu sa starali práve v Mikulove.

ZDROJ | Bosch

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Bosch Group.

Komentáre k článku