Aký dron bude ideálnym darčekom na Vianoce?

ZDROJ | business insider

Ostalo menej ako 10 dní do Vianoc a ak stále neviete čo kúpiť svojmu manželovi, manželke, alebo deťom, máme pre vás zoznam tých najlepších dronov, ktoré nájdeme momentálne na trhu.

Ak práve nehľadáte dron, možno objavíte svoj vysnený darček v iných tipoch od TECHBOXu. Stačí kliknúť na sekciu VIANOCE na našom webe.

Drony sa na Slovensku najmä posledný rok tešia veľkej obľube a to aj kvôli rôznym VLOGerom či amatérskym filmárom. Drony umožňujú natáčať nádherné zábery z vtáčej perspektívy, prípadne vás dokážu fotiť a sledovať vás pre účely štýlových fotografií.

ZDROJ | TRND

Čo by ste mali vedieť pred kúpou?

Tak ako v každom odvetví, aj medzi dronmi existuje konkurenčný boj a na trhu nájdete niekoľko dominantných značiek. Medzi tie najznámejšie patrí určite DJI, Parrot či GoPro.

Kým DJI je považovaný za profesionálnu značku dronov, Parrot je považovaný za voľnočasový dron. GoPro na trh s dronmi vstúpilo iba minulý rok so svojim jediným dronom. Okrem týchto troch na trhu nájdete niekoľko kúskov, ktoré ponúkajú o niečo nižšie ceny a tiež odlišné funkcie.

Okrem značky by ste si tiež mali určiť, na čo dron chcete využívať. Všetky drony v našom zozname disponujú kamerou, ktorá dokáže natáčať. Niektorú drony však natáčajú iba z bezprostrednej blízkosti objekt, iné sú vhodnejšie pre natáčanie leteckých záberov z veľkej diaľky.

Pozrite siEpson a DJI prinášajú virtuálneho drona do vašej domácnosti

ZDROJ | Engadget

Čo sa týka ceny, profesionálne drony sa pohybujú v cene približne 1 000 – 1 400 eur. Stredná trieda dronov sa pohybuje v cenovej relácii 500 – 600 eur. Low end drony nájdete aj za 70-300 eur.

Najväčším nedostatkom dronov je výdrž batérie. Pred kúpou je ideálne pozerať na výdrž batérie na jedno nabitie, ktorá by mala byť aspoň 20 minút.

Každý dron má určitý dolet a čím je tento dolet väčší, tým je dron zvyčajne drahší a lepší. Okrem parametra doletu je dôležité vedieť, či disponuje dron funkciou automatického návratu a zabudovaným GPS. Nikto predsa nechceme, aby sa nám dron stratil, čo sa môže veľmi jednoducho stať.

ZDROJ | Parrot

Pozrite siDelivAir – budú nám zásielky doručovať drony priamo do rúk?

Ďalším parametrom, ktorý by ste mali vziať v úvahu, je rozlíšenie snímača a kvalita natáčania. Moderné drony ponúkajú 4K Ultra HD natáčanie, ktoré by malo byť akýmsi štandardom.

Toto rozlíšenie oceníte najmä pri záberoch scenérií. Pred kúpou je vhodné si pozrieť na YouTube zábery z konkrétneho drona, ktorý chcete kupovať, na ktorých môžete vidieť, ako dokáže spracovať zmenu svetla a ako kvalitne natáča rýchle zábery.

Ako pri väčšine techniky, ani pri dronoch nestačí kúpiť iba drona, ale je k dispozícii aj množstvo príslušenstva. Okrem náhradných batérií si môžete kúpiť špeciálne puzdro na prenášanie, diaľkový ovládač či náhradné diely, ktoré sa môžu pri používaní zlomiť. Výhodou je, že rôzne stránky ponúkajú akciové balíčky, v ktorých okrem drona nájdete aj príslušenstvo.

Pri kúpe dronu by ste mali myslieť na softvér, v ktorom budete videá spracovávať. Väčšina dronov ponúka vlastný program, v ktorom môžete videá a fotky upravovať, problémom je, že videá v rozlíšení 4K Ultra HD môžu byť náročné na spracovanie na vašom počítači.

Pokiaľ nemáte výkonný počítač ako napríklad MacBook Pro, pripravte sa na sekanie a pomalšie spracovanie.

Posledným bodom, na ktorý by ste mali pri dronoch myslieť, je právna úprava, ktorá sa venuje dronom. Keďže drony sa využívajú najmä na cestovanie, netreba zabúdať, že v každej krajine platia iné pravidlá.

Aby ste nemuseli hľadať na jednotlivých stránkach, existuje šikovná mapa, ktorá sa venuje pravidlám v jednotlivých krajinách. Na Slovensku máme napríklad dostatočne prísnu legislatívnu reguláciu.

Pozrite siLily Next-Gen – dron zo skrachovaného start-upu sa vracia v orezanej verzii

Zhrnutie:

  • Pri značkách dominujú na trhu s dronmi DJI, Parrot a GoPro.
  • Pred kúpou sa pripravte na vyššie ceny.
  • Výdrž drona na jedno nabitie je cca 20 minút.
  • Čo sa týka parametrov, nezabudnite sa pozrieť na dolet a maximálnu výšku.
  • Keď kupujete drona s kamerou, všímajte si rozlíšenie kamery a pozrite si už natočené zábery z dronu na YouTube.
  • Okrem drona zvážte kúpu príslušenstva ako napríklad náhradné diely, batéria navyše či puzdro.
  • Pred kúpou si zistite, či máte funkčný a výkonný počítač, aby ste si svoje zábery vedeli bez problémov a sekania upraviť.
  • Nezabudnite na právnu reguláciu a obmedzenia natáčania s dronmi v rôznych krajinách.

To najlepšie na trhu

Do nášho zoznamu sme vybrali sedmičku dronov, medzi ktorými nájdete zástupcov rôznych značiek a kvalít. Všetkých sedem dronov slúži na natáčanie záberov a fotenie. Drony, ktoré sme do zoznamu vybrali, sú ideálnymi spoločníkmi na cesty.

Nech už sa rozhodnete pre akéhokoľvek, žiaden z dronov by vám nemal priniesť sklamanie, keďže napriek vysokej cene, väčšina z nich ponúka perfektné vlastnosti, pevné telo a slušné vybavenie.

DJI Mavic Pro Platinum

1 299,00 €

ZDROJ | DJI

Pozrite siDJI Mavic Pro Platinum – dron, ktorý nebudete počuť

Prečo kúpiť?

Pravdepodobne najznámejší a komerčne najúspešnejší profesionálny dron na trhu ponúka hneď niekoľko výhod. Tohtoročná novinka ponúka tichý pohon, batériu, ktorá vydrží na jedno nabitie 30 minút a samozrejme 4K Ultra HD kameru.

Dron váži cca 730 gramov a dokáže letieť rýchlosťou 65 kilometrov za hodinu a vzdialenosť od ovládača je ohraničená na 7 kilometrov. Ťažko nájdete na trhu lepší dron.

Prečo nekúpiť?

Okrem vysokej ceny sa na tomto drone hľadajú iba ťažko výraznejšie mínusy. Ak si pozriete recenzie používateľov, nájdete napríklad sťažnosti na padanie softvérovej aplikácie.

DJI Phantom 4 Advanced

1 399,00 €

ZDROJ | DJI

Pozrite siDJI Phantom 4 dokáže sledovať ľudí a vyhýbať sa prekážkam

Prečo kúpiť?

Ďalší dron od DJI, tentokrát s odlišným tvarom a dizajnom. Medzi výhody patria špeciálne ultrazvukové snímače, ktoré sa vedia vyhýbať rôznym prekážkam.

Dron dokáže natáčať v 4K Ultra HD pri 60 fps a fotiť v kvalite 20 Mpx. Zároveň disponuje funkciou GPS a GLONASS. Zábery by nemali byť roztrasené a to aj vďaka 3-osovému stabilizátoru. Hlavnou výhodou oproti modelu Mavic je väčší senzor a rýchlejší procesor.

Na jedno nabitie zvládne dron lietať približne 30 minút a v balení dostanete okrem dronu aj diaľkový ovládač s displejom.

Prečo nekúpiť?

Opäť sa jedná o relatívne drahý dron, ktorý pri porovnaní s modelom Mavic je takmer dvojnásobne ťažší. Vyššia hmotnosť  a väčšie rozmery môžu byť problematické pri silnom vetre.

DJI Spark

499,00 €

ZDROJ | DJI

Pozrite siDJI Spark – malý selfie dron s vysokou cenou a slabou batériou

Prečo kúpiť?

Ak vám je veľa zaplatiť za dron viac ako 1 000 eur a napriek tomu chcete kvalitu, značka DJI ponúka výborný dron za rozumnú cenu. DJI Spark sa predáva v niekoľkých farebných kombináciách a ponúka malé rozmery, Full HD kameru a CMOS snímač s 12 Mpx rozlíšením.

Letová vzdialenosť dronu je 100 metrov na diaľku a 50 metrov na výšku. Zaujímavou funkciou je vzlet priamo z dlane po rozpoznaní tváre.

Prečo nekúpiť?

Najväčším mínusom tohto lacnejšieho dronu je výdrž batérie, ktorá dosahuje len slabých 16 minút. Nedostatkom tiež môže byť podpora Full HD a nie 4K Ultra HD.

Hover Camera Passport

499,95 €

ZDROJ | Hover Camera

Pozrite siHover Camera Passport – dron, ktorý vás bude neustále sledovať

Prečo kúpiť?

Trochu netradičný dron z nášho zoznamu sa môže pochváliť vlastnosťami ideálnymi pre natáčanie a fotenie selfie. Dron je určený práve pre VLOGy, keďže vás bude sledovať a natáčať.

Pomocou umelej inteligencie dokáže dron sledovať konkrétneho človeka a dokonca rozumie aj gestám rukou. Medzi výhody tiež patrí ochranná mriežka, ktorá chráni vrtule pred zničením a vaše prsty pred zranením. Kamera na drone natáča v 4K Ultra HD a fotí v 13 Mpx.

Prečo nekúpiť?

Problémom tohto zaujímavého dronu je jeho dostupnosť. Hover Camera Passport sa predáva skôr v západných krajinách a to najmä cez oficiálny Apple Store, prípadne cez Amazon. Okrem dostupnosti netreba tiež zabúdať na cenu, ktorá tiež nie je najnižšia.

GoPro Karma

999,99 €

ZDROJ | GoPro

Známa značka akčných kamier minulý rok vstúpila na trh s dronmi a priniesla Karmu. Okrem nízkej hmotnosti a funkcie stabilizátora, umožňuje dron natáčať až z 4,4 km výšky. Výhodou je tiež špeciálny dotykový ovládač, ktorý je súčasťou dronu.

Výhodou tiež je, že kameru k dronu si môžete vybrať z GoPro Hero5 a GoPro Hero6, keďže dron podporuje oba modely.

Pozrite siGoPro Karma – dron, na ktorého všetci čakali

Prečo nekúpiť?

Napriek celkom sympatickej cene je potrebné si k dronu dokúpiť kameru, ktorá zmení cenovku o približne 500 eur smerom nahor.

Nevýhodou je tiež výdrž batérie iba 20 minút. Dron tiež neberie v úvahu prekážky a nedisponuje módom, ktorý by vás mohol sledovať automaticky bez toho, aby ste ho museli mať neustále pod kontrolou.

Parrot Bebop 2 FPV

999,99 €

ZDROJ | Parrot

Pozrite siParrot Bebop 2 Power – nový výkonný dron so solídnym doletom

Prečo kúpiť?

Francúzsky výrobca dronov Parrot ponúka zaujímavý kúsok v podobe modelu Bebop 2 FPV. K tomuto dronu dostanete v balení okuliare, ktoré môžete používať počas natáčania a pomocou ktorých budete vidieť dianie priamo cez kameru na drone.

Dronu nechýba GPS signál a funkcia sledovania objektu. Výdrž batérie dronu dosahuje približne 25 minút a dosah je cca 2 kilometre.

Prečo nekúpiť?

Opäť chýba 4K Ultra HD rozlíšenie a za spomínané funkcie sledovania alebo autonómneho letu musíte doplatiť zvlášť v rámci aplikácie.

Syma X5SW

79,99 €

ZDROJ | Syma

Prečo kúpiť?

Ak idete striktne po cene, potom bude posledný model od značky Syma to pravé pre vás. Skôr hračka ako dron umožňuje pomocou miniatúrnej kamery natáčať videá v rozlíšení 640 x 480 pixelov a fotiť v rozlíšení 0,3 Mpx.

Kamera má vlastnú aplikáciu, z ktorej obsah ukladá priamo na váš smartfón. Maximálny dosah drona je napriek nízkej cene relatívne slušných 50-100 metrov.

Prečo nekúpiť?

Nízka cena neznamená všetko a prináša so sebou nízke rozlíšenie a výdrž iba 8 minút pri 60-minútovom nabíjaní.

Komentáre k článku