Ako si dezinfikovať drobnú elektroniku bez chémie?

Taiwanské Moshi koncom roka predstavilo unikátnu UV čističku pre smartfóny a inú drobnú elektroniku. Moshi Deep Purple sa nám podarilo získať a rovno i vyskúšať. Čo všetko dokáže?

Čistička od Moshi je unikátna svojou konštrukciou. Balenie je veľmi ploché a ani by ste nepovedali, že je v ňom čistička. Až po vybalení zistíte, že čistička je vlastne rozložená a teda i veľmi skladná. To je jedna z jej bezkonkurenčných výhod.

V zloženom stave má v najhrubšom mieste hrúbku len 1,7 cm, hoci výrobca udáva 2 cm. Konkrétne výrobca udáva rozmery 21,7 x 18,4 x 2 cm, resp. 21,7 x 13 x 6,1 cm v rozloženom stave.

Čistička je tak ideálna aj na cestovanie, v batožine veľa miesta nezaberie. Prekvapila ma ale jej hmotnosť, ktorá presahuje 500 gramov. To už v batožine, hlavne tej príručnej možno aj pocítite.

Pri písaní novinkového článku o Moshi Deep Purple som buď niečo prehliadol, alebo výrobca niečo zmenil, no faktom je, že som napísal informáciu o zabudovanej batérii. Pri hmotnosti cez pol kilogramu by som ju tu aj čakal, no pravdou je, že v Moshi Deep Purple žiadna batéria nie je. Aj na obrázkoch priamo od Moshi je Deep Purple pripojená k externej batérii. Ide teda zjavne o moju chybu.

Každopádne, Moshi je možné používať aj na cestách, no je potrebné mať zdroj energie. V balení je USB-C – USB-A kábel, no Deep Purple môžete pripojiť k akejkoľvek USB-C nabíjačke, dokonca funguje aj s nabíjačkou z MacBooku.

Na čistenie smartfónu, mobilu či akéhokoľvek iného zariadenia, stačí čističku rozložiť – otvoríte ju ako obal na dokumenty či peňaženku a bočné steny „vytiahnete“ do priestoru. V tvare krabičky ju už držia pomerne silné magnety. Magnetický pásik je pritom aj na veku, čím Deep Purple bráni úniku UV-C svetla.

V čističke pritom nie sú bežné UV-C trubice, ale malé LED diódy. Tie okrem šetrenia priestoru šetria aj peňaženku. Vydržia totiž extrémne dlho. Samotné Moshi dáva na čističku záruku 10 rokov.

Proces čistenia je už potom veľmi jednoduchý. Stačí do vnútra s rozmermi 19,5 x 12 cm vložiť akúkoľvek vec dennej potreby, čističku zatvoriť a pripojiť k zdroju energie. LED dióda v prednej strane najskôr zasvieti na zeleno a následne na fialovo. To je znak toho, že prebieha proces čistenia. Keď čistenie skončí, dióda opäť svieti na zeleno.

Na čistenie Deep Purple využíva spomínané UV-C LED diódy, ktoré operujú s vlnovou dĺžkou 260 – 280 nm. Proces trvá 4 minúty a zo zariadenia by mali byť odstránené prakticky všetky vírusy a baktérie. Čistička zničí 99,9% všetkých z nich.

Ďalšou unikátnosťou čističky je však i to, že zariadenie vo vnútri nie je nutné otáčať, UV svetlo sa dostane všade vďaka špeciálnemu priehľadnému podstavcu LumiClear.

Čo je možné čistiť v Moshi Deep Purple?

V čističke môžete dezinfikovať prakticky všetky drobné predmety dennej potreby. Nie je to len smartfón či mobil, ale pokojne aj smart hodinky, slúchadlá, kľúče, peňaženku, bežné hodinky, kľúče od auta, okuliare, diaľkové ovládače, ovládače k herným konzolám, prstene či iné ozdobné veci z našich rúk, ale dokonca aj rúško, s ktorým sme sa akosi naučili žiť.

Neodporúčam v čističke ale dezinfikovať jednorazové rúška či respirátory. Tie strácajú účinnosť opakovaným používaním, čistička vám nezaručí, že budú fungovať opakovane naďalej.

Nevýhodou čističky je určite jej cena, ktorá sa na našom trhu pohybuje na úrovni 165 €. To je výrazne viac ako zaplatíte za akúkoľvek inú čističku na trhu. Za túto cenu by som určite ocenil, keby súčasťou bola práve zabudovaná batéria. Na druhej strane Moshi Deep Purple môžeme využívať na čistenie denne, a to bez nutnosti chémie. Moshi Deep Purple má tak viac výhod ako nevýhod.

Komentáre k článku