Ako opraviť Zdieľanie internetu v iOS?

Mobilné zariadenia majú užtočnú funkciu – zdieľanie internetu. To využijeme napríklad ak chceme na internet pripojiť zariadenie, ktoré nemá zabudovaný modem pre mobilný internet, zvyčajne notebook, alebo tablet.

Nedávno som potreboval urobiť na MacBooku úpravu, ktorá bola nad inteligenciu iPadu Pro, pomocou ktorého zvyčajne riešim všetky svoje záležitosti keď som v teréne. Na moje prekvapenie som však na ňom nemohol zapnúť funkciu Zdieľanie internetu. V iPadOS 13 sa volá Osobný hotspot. Dáta som teda zdieľal cez iPhone a neskôr som začal zisťovať čo sa to vlastne deje.

Najprv som pozrel druhý tablet, iPad mini a s veľkým prekvapením zistil, že ani tam mi nefunguje Zdieľanie dát. V jednom iOS 12, v druhom iOS 13 a nefunguje ani v jednom?

Dobrý opravár nepozná lepší recept ako reset.

Je pravda, že som v poslednej dobe skúšal beta verzie iPadOS a vracal sa naspäť na iOS 12. Preto som si povedal, že nie je lepší recept ako reset. Ten som aj následne urobil v menu Nastavenia > Všeobecné > Resetovať > Resetovať nastavenia siete.

Systém ma požiadal o zadanie kódu a potom ešte upozornil, či to chcem naozaj urobiť. Resetom sa totiž vymažú všetky nastavenia siete a vrátia do pôvodného nastavenia, čo v praxi znamená, že si budem musieť opäť nastaviť heslá na Wi-Fi a podobne.

Po resetovaní a následnom reštartovaní zariadenia som sa už bez problémov dostal do nastavenia zdieľania dát. Aby však mobilný internet išiel v iPade/iPhone korektne, treba ísť ešte do nastavenia prístupových bodov (APN).

Konkrétne Mobilné dáta > Nastavenia APN a tam zadať APN, meno a heslo. Tam všade napíšem internet. Neviem prečo to tak Apple má, ale mobilný internet funguje jedine vtedy, ak zadám do všetkých políčok malými písmenami „internet“.

Pozrite siAko využívať prehliadač Safari na iPhone a iPade naplno?

Takto som si teda „opravil“ Zdieľanie dát na oboch mojich iPadoch. Priznám sa, že som už zvažoval návštevu svojho operátora, kde som chcel reklamovať SIM-ky. Na webe som sa totiž dočítal, že túto službu musí poskytovať operátor. Chyba však bola niekde inde a ja môžem opäť využívať zdieľanie dát kedykoľvek potrebujem.

Niekedy sa môže objaviť problém so zdieľaním dát, ak má používateľ v názve zariadenia diakritiku. Vtedy ho stačí premenovať a malo by to fungovať.

Popísaný návod ako znovu sfunkčniť zdieľanie dát, resp. osobný hotspot platí rovnako aj pre iOS na iPhonoch.

Komentáre k článku