Slovenské a české YouTube kanály, ktoré ukoja vašu túžbu po vedomostiach

ZDROJ | pixabay.com

Náš výber vzdelávacích YouTube kanálov je síce zameraný skôr na študentov, no oprášiť niektoré vedomosti, či sa niečo doučiť, nezaškodí nikdy.

Sedieť počas (dobrovoľnej) karantény doma a len sledovať seriály, filmy, či hrať hry znie ako fajn strávený čas, no v skutočnosti časom mrháte. Skúste radšej potrápiť mozgové závity. Náš výber 9 YouTube kanálov, ktoré vás niečo naučia sú príjemným spôsobom ako na to.

Zamerali sme sa skôr na mladšie ročníky, no ruku na srdce, komu kedy zaškodilo, keď si zopakoval niečo zo všeobecných vedomostí. A možno zostanete aj prekvapení, že dnes bez problémov pochopíte to, čo vám okolo maturity nedávalo vôbec zmysel.

Baštrng

Herec a komik Michal Kubovčík v spolupráci s režisérom Karolom Vosátkom a hudobným skladateľom Jurajom Haraškom modernou a populárnou formou podávajú učivo stredných škôl. Najznámejšie videá Baštrng sú s dielami povinného čítania, no na kanále nájdete aj dejepis, fyziku či seriál o prvej pomoci SEPRP.

BeWise

Ako vnímať svet cez optiku vedy a pomocou kritického myslenia? YouTube kanál BeWise vás to naučí. Cieľom kanálu je podľa autorov zaujímavou formou divákom priblížiť mnohé témy z oblasti prírodných vied, predovšetkým biológie a fyziky. 

Dejepis Inak

Autorkou YouTube kanálu Dejepis Inak je Sandra, ktorá vyštudovala učiteľstvo filozofie a histórie. S jej projektom ste sa mohli stretnúť aj vo veľkých slovenských médiách, nakoľko bola respondentom zaujímavých rozhovorov. Nenechajte sa zmiasť názvom kanálu, Sandra sa nevenuje len dejepisu, ale aj súčasným témam. 

Inferno Na Polici

Ak si chcete vybudovať vzťah k literatúre, prípadne nájsť tipy, no nechcete strieľať na slepo a klasické recenzie vás nebavia, Inferno Na Polici je perfektná voľba. Knihy sú tu recenzované síce prísne, no so značnou dávkou humoru. Je vám to je povedomé? Áno, ide o takzvaný Angry Review koncept.

Interez

Lifestylové magazíny, ktoré nabrali odvahu a okrem módy sa vrhli aj na ďalšie náročnejšie témy, boli svojho času na Slovensku trendom. Niektoré uspeli, iné ostali v zabudnutí a ďalšie svoje obsah rozšírili o tvorbu zaujímavých videí. Takýmto magazínom je aj Interez, na ktorého YouTube kanále nájdete celú plejádu zaujímavo a edukačne spracovaných tém.

JurajVie

Každú stredu, niekedy každú druhú. Taká je periodicita kanálu JurajVie. Čo na ňom nájdete? Rýchlou, stručnou, jasnou a výstižnou formou podané odpovede na každodenné, ale aj zložitejšie otázky. Tie môžu byť od ekonomiky, cez marketing až po astronómiu či fyziku.

matika za 3 minúty

Matematika môže byť pre mnohých strašiakom. V, na prvý pohľad, suchých číslach sa však skrýva množstvo zaujímavého a užitočného. Dokonca zábavného a trochu mysteriózneho. Dôkazom je YouTube kanál matika za 3 minúty, vďaka ktorému sa vám podarí pochopiť naozaj veľa.

Vědecké kladivo

Český YouTuber Martin Rota stojí za projektom Vědecké kladivo, v ktorom sa populárnym spôsobom venuje témam spadajúcim do kategórie fyzika a chémia. Rovnako ako pri iných kanáloch, ktoré odporúčame, sú videá rýchle, jasné, výstižné a pomerne krátke.  

Zmudri

Nauč sa veci potrebné pre život, tak znie motto náučného YouTube kanálu Zmudri. Obsahom vtipných a príjemne dynamických videí sú témy, ktoré sa v škole neučia. Ide napríklad o témy ako hľadanie brigád, šetrenie peňazí, či zvládanie stresu.

Komentáre k článku