8 top albumov, ktoré sa oplatí počúvať v máji 2022

ZDROJ | Pixabay

Aká hudba je najpočúvanejšia? Každý z nás má iný vkus, preto sa riadime portálom Official Charts. Práve on spája viacero hudobných rebríčkov. Venuje sa síce dianiu v Spojenom kráľovstve, ale anglosaskú hudbu radi počúvame i u nás Slovensku.

Prinášame umiestnenie prvých ôsmych najobľúbenejších albumov (počet stiahnutí, streamov, predajov CD, vinylov a magnetofónových kaziet) rebríčka z Official Charts Company pre aktuálny týždeň (13. až 19. máj 2022).

1. Arcade Fire – We

Šiesty album skupiny sa vracia naspäť k melodickejšiemu, úprimnejšiemu, ale i namáhavejšiemu štýlu. Jadrom kapely ostáva duo Butler a Régine Chassagneovci, ktorí sa podieľajú na písaní piesní a zdieľajú hlavné vokály (okrem toho, že sú manželia a majú syna). Mnohí kritici označujú nahrávku ako najambicióznejšie rockové dielo roka. Pravdou je, že tu nájdete rôzne vplyvy, vrátane floydovského albumu Dark Side of The Moon, či Petra Gabriela.

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

2. Sigrid – How To Let Go

Druhý album nórskej popovej speváčky pokračuje v smere, ktorý naznačila jej prvotina, no ukazuje, že táto mladá deva má naozajstný talent a na hudobnej scéne sa zdrží poriadne dlho. Na platni How To Let Go sa pokúša riešiť univerzálne témy ako sebaláska, izolácia, úzkosť, depresia či osobný rast. Pri textoch však treba rátať s istou dávkou naivity, ba až archaizmu.

https://youtu.be/4j7LGMc9ZGU

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

3. Knucks – Alpha Place

Knucks, rapper zo severného Londýna, bez akýchkoľvek pochybností zvyšuje latku britského rapu. Album Alpha Place je akýsi virtuálny priestor, v ktorom Knucks zhromaždil scény a nápady vyskytujúcich sa počas jeho dospievania, keď vyrastal na sídlisku Alpha House v Kilburne. Nahrávka je tak plná množstvom kultúrnych odkazov, ktoré ukazujú, akým typom človeka Knucks je. Výsledkom je najlepší a najkompletnejší Knucksov projekt.

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

4. Jack Harlow – Come Home The Kids Miss You

Na štvrtom mieste sa umiestnil ďalší rapper. Rodák z Louisville je stále na vrchole svojho vitálneho hitu číslo dva z roku 2020, Whats Poppin, dokázal, že jeho úspech nie je náhodný. Odvtedy vydal úspešný debutový album Thats What They All Say. Tento dlhohrajúci album ukazuje jeho druhú stránku. Na 13-tich (resp. 15-tich) skladbách ponúka prierez hitov z 20. storočia, prinášajú poctu známym menám, ako je Drake, Justin Timberlake, Lil Wayne, či Pharrell.

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

5. Ed Sheeran – =

Každý starne, dokonca aj Ed Sheeran. So všetkými týmito zmenami nás sprevádza na nových skladbách, kde nájdete množstvo postrehov o láske, živote ale i zábave. Jeho gitaru často nahrádzajú syntetizátory a prehlušuje pop 80. rokov. Piesne fungujú len ako kulisa k oddychu a práci, nič hlbšie za nimi nehľadajte.

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

6. Little Mix – Between Us

Britská dievčenská skupina Little Mix s prehľadom vyhrala v roku 2011 X Factor. Po šiestich štúdiových albumoch je Between Us ich prvou výberovkou, obsahuje aj štyri nové skladby (päť v luxusnej edícii). Ak máte radi tento typ hudby a zvlášť túto skupinu, určite vás album nesklame a nájdete tu všetky najväčšie hity.

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

7. Soft Cell – Happiness Not Includes

Štyridsaťjeden rokov od debutového albumu Non-Stop Erotic Cabaret a 20 rokov od posledného albumu sa vracia Soft Cell s albumom, ktorý využíva to najlepšie, čo kapela bravúrne zvládala, synth-pop. Skutočnosť, že Dave Ball a Marc Almond sú stále nažive a relatívne dosť čulí, aby nahrali pokračovanie predchádzajúceho albumu Cruelty Without Beauty je malým zázrakom.

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

8. Belle & Sebastion – A Bit Of Previous

Dlhodobý škótsky indie-popový projekt sa zrodil z núdze, keď kapelník Stuart Murdoch bojoval s chronickým únavovým syndrómom. Keď sa jeho zdravotný stav zlepšil, Murdoch sa začal venovať svojmu umeniu serióznejšie a nakoniec zostavil partiu hudobníkov, s ktorými nahral debut Belle a Sebastian, album Tigermilk. Novinka pokračuje vo svojej typickom štýle, svojich fanúšikov poteší, ale nových priaznivcov zrejme neprinesie. Nájdete tu však optimizmus, ktorého nie je nikdy dosť, zaujímavé zvuky, ako i nadčasové texty.

Amazon MusicApple MusicDeezerSpotifyTIDAL

ZdrojOfficial Charts