7 Bluetooth reproduktorov, ktoré by nemali chýbať na liste Ježiškovi

ZDROJ | Bang & Olufsen

Ostáva presne mesiac pred najkrajším sviatkom, na ktorý sa všetci tešíme. V ďalšej časti našich tipov na Vianoce sme si pre vás pripravili tipy na bezdrôtové Bluetooth reproduktory.

Aj v roku 2018 trh zaplavilo obrovské množstvo zaujímavých audio kúskov vrátane futuristických reproduktorov. V zozname sme si pre vás pripravili sedem tipov na reproduktory rôznych značiek. Každá značka má v zozname zastúpený jeden reproduktor (okrem JBL) a zo značiek sme sa snažili zamerať na známe mená, ktoré majú určitú reputáciu vo svete audia ako napríklad Bang & Olufsen, Bose, JBL či Harman Kardon.

ZDROJ | Bang & Olufsen

Čo treba vedieť?

Pri zhrnutí hlavných bodov, ktoré by ste mali pred kúpou bezdrôtových reproduktorov vedieť, si pomôžeme minuloročnými článkami, keďže hlavné body sa prakticky nezmenili.

V prvom rade je určite na mieste sa zamyslieť nad využitím reproduktora. Chcete ho na doma, aby bol prevažne na jednom mieste pekne vystavený? Potom je lepšie siahnuť po väčších, dizajnových reproduktoroch. Druhá možnosť je, že skôr hľadáte kompaktný reproduktor, ktorý jednoducho zbalíte do tašky a zoberiete na výlet. V tomto prípade je ovplyvnená aj celková hlasitosť reproduktora. Pravidlom ostáva, čím väčší, tým hlasnejšie hrá.

S cieľom používania súvisí aj odolnosť reproduktoru. Keď plánujete brať reproduktor k vode alebo na grilovačky, potom je dobré pozerať na certifikácie odolnosti. Väčšinou sú označené značkami IP54, IP67 alebo IP68. Niekedy sú reproduktory odolné iba proti ošpliechaniu a zaprášeniu a inokedy sa s nimi môžete aj kúpať v bazéne. Niektoré nie sú odolné vôbec.

ZDROJ | JBL

Ďalšia podmienka je cenová relácia. Kvalitné, prenosné, bezdrôtové reproduktory sa dajú nájsť už od 30 eur. Nižšie by sme s cenou už nešli pokiaľ nechcete ísť na úkor kvality. Reproduktor vás však môže stáť aj pár stoviek eur v závislosti od funkcií, výkonu, kvality a samozrejme značky. V našom zozname nájdete reproduktory od 60 eur do 500 eur.

Z technických parametrov je výhodou sa zamerať na reproduktory, ktoré majú viacero membrán, prípadne majú celý povrch obalený membránou, to znamená, že dokážu šíriť 360° zvuk. Práve pri prenosných reproduktoroch je táto funkcia dôležitá, pretože zvuk sa potom pekne šíri do celého priestoru. V rámci reproduktorov je tiež výhoda zabudovaný subwoofer.

Ďalším parametrom, pri ktorom by ste mali zbystriť pozornosť, je výdrž batérie. Reproduktory sa každý rok predbiehajú v tom, ktorý z nich vydrží dlhšie na jedno nabitie. Menšie modely by mali vydržať aspoň tých 8 hodín a väčšie aspoň 15.

ZDROJ | Harman Kardon

Nakoniec by ste sa mali pozrieť na doplniteľné funkcie reproduktora. Takmer každý z bezdrôtových reproduktorov umožňuje okrem Bluetooth pripojenia možnosť telefonovania, takže toto nepovažujeme za funkciu naviac. Čo ale považujeme, je napríklad možnosť stereo prepojenia viacerých reproduktorov a tak vytvorenie viac-kanálového zvuku.

Medzi doplnkové funkcie môžeme zaradiť napríklad integráciu rádia, podpora pre Wi-Fi alebo svetelné efekty. Reproduktory sa líšia tiež doplnkovou konektivitou ako napríklad USB port, SD karty či 3,5 mm jack.

Čo rozhodne neodporúčame je nakupovať reproduktory za pár eur, ktoré sa dajú zohnať v bežných supermarketoch. Kvalita týchto reproduktorov je značne diskutabilná a rozdiel v reproduktore za 8 eur a v tom za 80 skutočne pocítite.

Pozrite siMegasúboj 6 prémiových Bluetooth reproduktorov

Zhrnutie:

  • Na veľkosti, dizajne aj cene záleží.
  • Je vhodné siahnuť po známych značkách s dlhou tradíciou v audio sfére.
  • Reproduktory s viacerými membránami, prípadne s 360° audio ponúkajú lepší priestorový zvuk než tie, ktoré majú iba jednu.
  • Pri výbere veľkosti je dôležité vopred vedieť účel a využitie reproduktora.
  • Pri kúpe si všimnite výdrž batérie. Pri menších modeloch je vhodné ísť aspoň do 8-hodinovej výdrže a pri väčších aspoň do 15-hodinovej výdrže.
  • Pred kúpou si pozrite, akými rôznymi funkciami reproduktor disponuje, okrem bezdrôtového prehrávania. Niektoré môžu rozhodnúť o výbere.

Bang & Olufsen Beoplay P6

399,00 €

Prečo kúpiť?

Značka Bang & Olufsen je dlhodobo spojená s kvalitným dizajnom a výnimkou nie je ani tohtoročná novinka. Okrem kvalitného dizajnu sa pri tejto značke nemusíte obávať ani zvuku. Ten je totiž prvotriedny. Nechýba podpora pre priestorový 360° zvuk Tru360 a vo vnútri nájdeme zabudované aj zosilňovače.

Po stránke odolnosti by reproduktoru nemalo ublížiť ani postriekanie vodou či zaprášenie. Viac ani nepotrebujete, keďže reproduktor je určený skôr do indoor priestorov ako dizajnový doplnok.

Z ďalších chuťoviek nechýbajú zabudované dva mikrofóny (jeden pre telefonovanie, druhý pre hlasového asistenta), podpora pre stereo prepojenie viacerých reproduktorov a tiež úctyhodná výdrž od 10 do 16 hodín v závislosti od hlasitosti. Spomenieme, že tento reproduktor sa v našom jesennom megasúboji reproduktorov umiestnil na prvom mieste.

Pozrite siBang & Olufsen Beoplay P6 – štýlovka s krásnym zvukom

Prečo nekúpiť?

Pri tomto reproduktore je hlavným mínusom jednoznačne vysoká cena, ktorú si nemôže dovoliť dať za reproduktor každý. 400 eur za reproduktor, ktorý nemá okrem Bluetoothu žiadne dodatočné možnosti pripojenia a to ani tie bezdrôtové (Wi-Fi, NFC) je trochu veľa.

Bose SoundLink Revolve+

330,00 €

Prečo kúpiť?

Bose patrí k úspešným moderným značkám audio produktov. Napriek tomu, že ich reproduktor SoundLink Revolve+ je o niečo starší než zvyšok v našom zozname, ide o mimoriadne vydarené audio zariadenie, ktoré sa môže pochváliť neopozeraným dizajnom v tvare kanvičky.

Keďže ide o masívnejší reproduktor, môžete sa tešiť na kvalitný priestorový zvuk, ktorý vás nadchne. Nechýba tiež odolnosť voči ošpliechaniu vodou vďaka certifikátu IPX4. Výbornou vlastnosťou je aj podpora pre stereo prepojenie viacerých takýchto reproduktorov. Bose reproduktor tiež disponuje podporou pre NFC či klasické link prepojenie s ostatnými zariadeniami. Výdrž batérie je slušných 15 a viac hodín v závislosti od nastavenia hlasitosti.

Pozrite siBose SoundLink Revolve/Revolve+ sú ako z budúcnosti

Prečo nekúpiť?

Podobne ako pri iných značkových reproduktoroch, aj tu pravdepodobne o kúpe rozhodne vyššia cena. Niekomu tiež môže vadiť, že reproduktor nie je plne vodeodolný a je chránený iba certifikátom IPX4. Podobne ako predchádzajúci reproduktor, aj tomu chýba podpora pre Wi-Fi pripojenie, čo je hlavný problém pri prepojení s internetovými rádiami.

Dali Katch 

399,00 €

Prečo kúpiť?

Aj keď značka Dali nie je v našich končinách taká známa, jej reproduktor Dali Katch nás presvedčil o tom, že si zaslúži miesto na panteóne tých najlepších Bluetooth reproduktorov.

Výhodou reproduktoru je určite kompaktný rozmer a vydarený dizajn, ktorý nekopíruje ostatné firmy. Okrem výborného zvuku ponúka tento reproduktor aj veľmi slušnú výdrž, ktorá dosahuje viac ako 20 hodín na jedno nabitie. Táto výdrž sa dá tiež využiť na nabíjanie smartfónu cez USB port. Reproduktor tiež podporuje stereo zvuk pri pripojení druhého modelu.

Výhodou reproduktoru je možnosť prenášania na čo slúži aj vrecko, ktoré k nemu dostanete. Napriek tomu, že reproduktor je relatívne kompaktný, jeho hmotnosť je viac ako jeden kilogram. Zaujímavosťou reproduktoru je aj nastavenie audio profilov – Warm alebo Clear. Okrem prepojenia cez Bluetooth viete k reproduktoru pripojiť smartfón aj cez 3,5 mm jack alebo NFC.

ZDROJ | DALI

Pozrite siDALI KATCH – hrdý kráľ Bluetooth reproduktorov

Prečo nekúpiť?

Nevýhodou reproduktoru je vlastný konektor pre nabíjanie, ktorý nie je ani USB-C ani microUSB ako ponúka väčšina reproduktorov. V prípade cestovania si teda budete so sebou musieť brať originálnu nabíjačku od Dali. Reproduktoru tiež chýba akákoľvek odolnosť voči vode.

Pri mínusoch sa samozrejme nedá nespomenúť vysoká cena, ktorá napriek menším rozmerom prekonáva masívnejšie reproduktory konkurencie.

Harman Kardon Omni 50+

499,00 €

Prečo kúpiť?

Reproduktor od korporácie Harman vsadil na dizajnové spracovanie, kvalitné materiály a výborný zvuk. Napriek tomu, že ide skôr o indoor reproduktor, nič sa mu nestane ani keď ho zoberiete k vode. Je voči nej odolný. Reproduktor sa dá aj bez problémov prenášať, aj keď nie je to zrovna produkt na cestovanie.

Okrem Bluetoothu môžete hudbu počúvať aj cez 3,5 mm jack a tiež Wi-Fi, takže pripojenie Spotify zvládnete ľavou zadnou. Plusom Harman Kardon Omni 50+ je aj vydarená aplikácia, ktorá slúži na dodatočné nastavenie reproduktoru. Prvotriedny zvuk dopĺňajú kvalitné basy, ktoré budete pri dunení membrány doslova vidieť.

Pozrite siHarman Kardon Omni 50+ – reproduktor, do ktorého sa zamilujete

Prečo nekúpiť?

Cena, cena a ešte raz cena. Zaplatiť za reproduktor 500 eur môže byť pre väčšinu ľudí už príliš a to platí napriek tomu, že chcete niekomu na Vianoce urobiť radosť.

Okrem tohto mínusu spomeniem tiež nedostatok v podobe nízkej výdrže, ktorá je iba 5-6 hodín. Reproduktor si síce viete zapojiť do elektriny, no potom sa stráca zmysel kupovať si bezdrôtový reproduktor. Pri takomto reproduktore by som tiež očakával aj iné funkcie ako napríklad podporu pre FM rádio.

JBL Clip 3

59,00 €

Prečo kúpiť?

JBL je jediná značka, ktorá má v našom zozname zastúpenie dvoch produktov. Nie je to preto, že by sme jej v našich tipoch nadržiavali, ale skôr preto, že ponúka bohatý výber rôznorodých reproduktorov za prijateľné ceny. To platí aj o JBL Clip 3, výbornom prenosnom reproduktore, ktorý je z nášho zoznamu najlacnejší.

Jeho predchádzajúcu verziu JBL Clip 2 mám už dva roky a poviem vám, lepší prenosný reproduktor som ešte nevidel. Rovnako to platí aj o tretej verzii, ktorá ponúka o niečo krajší dizajn, zaujímavejšie farebné spracovania a vynovené ovládanie či uchytenie pomocou karabíny. O odolnosť sa postará IPX 7 a o výdrž 10-hodinová batéria.

ZDROJ | JBL

Pozrite siJBL Xtreme 2 – skutočný zvukový extrém

Prečo nekúpiť?

Napriek vylepšeniam oproti predchodcovi, novinke zmizol 3,5 mm kábel na pripojenie smartfónu a cena je o niečo vyššia než predchodca.

JBL Tuner Black

99,00 €

Prečo kúpiť?

JBL je značka, ktoré kombinuje dva ciele – kvalitný zvuk a cenová dostupnosť. Rovnako to platí aj o novinke JBL Tuner Black, ktorá okrem bezdrôtového reproduktoru ponúka funkciu digitálneho a FM rádia. Výhodou je, že si viete jednotlivé rádio stanice aj prednastaviť a očíslovať.

Výdrž rádia je slušných 8 hodín, čo pri počúvaní každý deň pri raňajkách umožní, že by vám mal bez problémov vydržať aj týždeň na jedno nabitie. Reproduktor poteší aj cenou, ktorá nezruinuje vašu peňaženku.

Pozrite siJBL Tuner Black – perfektný reproduktor s rádiom

Prečo nekúpiť?

Opozeraný valcový dizajn či absencia odolnosti voči vode môžeme zaradiť ako mínus tohto rádia. Taktiež chýba podpora pre Wi-Fi sieť či internetové rádiá.

Marshall Killburn II

Prečo kúpiť?

Reproduktory Marshall ponúkajú svoj charakteristický hipsterský dizajn, ktorý je ako stvorený pre štýlové miestnosti. Tohtoročný model Killburn II je najmenší zo série a ponúka štýlové prenosné putko.

Reproduktory Marshall tiež ponúkajú kvalitný zvuk a spracovanie na jednotku. Tento konkrétny model dokonca ponúka výdrž 20 hodín na jedno nabitie. Na bezdrôtové pripojenie slúži najnovší Bluetooth 5.0 s kodekom aptX. Pri nabíjaní navyše využijete funkciu Quick Charge, ktorá umožní rýchlejšie nabiť reproduktor.

ZDROJ | Marshall

Pozrite siLegendárne reproduktory Marshall majú tri nové prírastky

Prečo nekúpiť?

Reproduktor síce patrí medzi najmenší z modelov, jeho vysokú cenu to neovplyvňuje. Podobne ako konkurencia, aj Marshall to s cenou 300 eur trochu prehnal.

ZDROJ | Marshall

Ak vás žiaden zo spomínaných reproduktorov neoslovil, odporúčame pozrieť aj minuloročné modely, ktoré sme sa do tohtoročného zoznamu snažili nezaradiť. Ak máte záujem o iné vianočné tipy, pozrite si náš zoznam článkov Vianoce 2018.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si niektorý z reproduktorov na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Komentáre k článku