4 notebooky do 500 € pod stromček nielen pre študentov

ZDROJ | rawpixel

Máte už vybavené darčeky pod stromček? Zatiaľ nemusíte stresovať, do Vianoc nám zostávajú ešte necelé dva mesiace. Pri drahších darčekoch, akým je napríklad aj notebook, však nie je vôbec na škodu myslieť na to už v predstihu. Vyhnete sa predvianočnému zhonu, aj riziku neskorého doručenia či vypredaných skladových zásob.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

ZDROJ | HP

Vďaka technologickému vývoji, ako aj obnovenému konkurenčnému boju medzi výrobcami procesorov a grafických kariet, sú dnes dobré počítače čoraz lacnejšie a lacné počítače čoraz lepšie. Aj preto už dnes pod pomerne prísnou hranicou 500 € nájdeme prekvapivo dobre vybavené notebooky, ktoré by s osadeným hardvérom stáli pred rokom alebo dvoma o nejakú tú stovku viac.

Pri kúpe takéhoto notebooku samozrejme treba myslieť na to, že ide o nižšiu triedu a výrobca niekde skrátka musel urobiť kompromisy. Okrem hardvéru to môžu byť aj použité materiály, alebo doinštalovaný reklamný softvér a aplikácie.

Tieto aspekty nedokážeme vyčítať zo všeobecných špecifikácií a popisov produktov a preto je vždy najlepšie, ak si máte možnosť vyhliadnutý notebook aj naživo vyskúšať. Ešte vždy je tu aj 14-dňová lehota, v ktorej môžete tovar zakúpený v internetovom obchode vrátiť bez udania dôvodu.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že notebooky z tejto cenovej kategórie sú najvhodnejšie pre nenáročných používateľov, ktorí používajú počítač primárne na prístup k internetu a nejakú tú kancelársku prácu. Ak hľadáte notebook na hranie novších hier, prácu s grafikou alebo iné náročnejšie úlohy, váš rozpočet budete musieť výraznejšie navýšiť.

Čo by ste mali vedieť pred kúpou?

Notebook je pomerne komplexné zariadenie a tak si pri jeho kúpe musíte dať pozor na niekoľko parametrov. Našťastie však hovoríme o vývojovom odvetví, ktoré je už vo fáze dospelosti a tak sa v ňom medziročne až tak veľa veci nemení. Väčšina zásad, o ktorých sme si písali minulý rok, tak našťastie platí ešte aj dnes.

Prvým podstatným parametrom je použitý procesor. Či už ide o procesor od spoločnosti Intel alebo AMD, v oboch prípadoch si radšej 2x skontrolujte, kedy bol daný procesor vydaný. V obchodoch totiž môžete naraziť na výpredajové modely, v ktorých sú 2-3 roky staré procesory. Tie nie sú prispôsobené pre najnovšie štandardy a tak je ich životnosť o tie 2-3 roky kratšia.

Pozrite siČo je to Wi-Fi 6, kde sa stratila 5, 4, 3… a čo najnovšia generácia ponúkne?

Procesory Intel sú zvyčajne označené číselným názvom, pričom prvé číslo z radu označuje generáciu. To však neplatí pri procesoroch od AMD a určite vás nútiť, aby ste na tieto detaily mysleli pri výbere konkrétneho notebooku.

Rovno vám odporúčame, aby ste presný názov procesoru (napr. Intel Core i3-8130U) zadali do vyhľadávača a prezreli si minimálne prvé tri výsledky, v ktorých určite nájdete aj informáciu o predstavení, resp. vydaní daného procesora na trh.

Výnimočne sa aj v tejto cenovej kategórii môžete stretnúť s notebookmi, ktoré disponujú dedikovanou grafickou kartou. Neznamená to však, že tento notebook je vhodný na hranie hier a neznamená to ani, že táto grafická karta je výkonnejšia, než integrovaná grafická karta v procesore.

ZDROJ | diaznash

Pri hraní menej náročných hier či strihu videa však môže dopomôcť procesoru, aby sa až tak nedusil pod ťarchou náročných výpočtov. Integrované grafické karty sú už však dnes natoľko výkonné, že sa väčšina používateľov zaobíde aj bez dedikovanej grafickej karty.

Pri pohľade na špecifikácie notebooku určite netreba prehliadnuť ani kapacitu operačnej pamäte, teda pamäte RAM. Tu si musíme spokojne vydýchnuť, pretože medziročne do tejto cenovej kategórie konečne pribudlo viacero modelov, ktoré ponúkajú 8 GB RAM. Ide už o štandard, ktorý by ste nemali podliezať. Výnimkou môžu byť modely, ktoré majú v základe iba 4 GB RAM, no ponúkajú druhý slot, do ktorého môžete jednoducho vložiť ďalšiu pamäť.

Pozrite siČo je to Project Athena od Intel

V prípade úložísk sa taktiež čoraz rýchlejšie rozširujú rýchlejšie SSD disky, ktoré priamo ovplyvňujú rýchlosť operačného systému a programov. Kúpu notebooku, ktorý má operačný systém nainštalovaný na klasickom HDD disku neodporúčame. Prinajhoršom by ste mali zvoliť model, ktorý kombinuje SSD určeným pre systém s HDD úložiskom na vaše osobné dáta.

Väčšina notebookov do 500 € ponúka 15,6-palcové Full HD obrazovky, no občas sa nájdu aj obrazovky s nižším rozlíšením. Ak môžete, určite siahnite po Full HD obrazovke (1 920 x 1 080 pixelov). Toto rozlíšenie je aktuálnym štandardom a potrvá ešte niekoľko rokov, kým ho nahradí 4K UHD. Nižšie rozlíšenia už našťastie pomaly ustupujú a v ponuke ich nájdete len výnimočne.

Čo sa týka portov, v tejto cenovej kategórii s nimi až taký problém nie je. Ultrabooky už často ponúkajú iba USB-C porty, tu nájdete v ponuke aj klasické USB-A, plnohodnotný HDMI port a často aj VGA. Čo však mizne rýchlejšie, je optická (DVD) mechanika. Fyzické médiá sú ma ústupe a ak ste ešte svoje dáta nepresunuli na flash pamäte alebo do cloudu, k novému notebooku budete musieť pravdepodobne prikúpiť aj externú mechaniku.

Pozrite siČo je to USB-C a ako si vybrať správny USB-C kábel?

Ak je pre vás dôležitá výdrž batérie, nespoliehajte sa na výdrž, ktorú udáva výrobca v špecifikáciách. Táto výdrž zvyčajne pochádza z špecializovaných testov, ktoré sa môžu, no nemusia podobať vášmu zvyčajnému používaniu. Reálnu výdrž môžete zistiť v recenziách alebo v diskusných fórach, kde okrem toho nájdete reálne dojmy a skúsenosti z používania daného modelu.

Notebooky sú zo svojej podstaty prenosné, no ak ho skutočne potrebujete prenášať, nezabudnite sa v špecifikáciách pozrieť na váhu. Táto cenová kategória totiž neobsahuje práve najľahšie modely a kúpu notebooku s váhou 2,5 kilogramu by ste mohli rýchlo oľutovať. Niektoré modely majú medzi sebou až 500-gramový rozdiel.

Zhrnutie

  • vyberajte modely s najnovšími procesormi, ponúkajú vyšší výkon a nižšiu spotrebu
  • 4 GB RAM už nemusia stačiť, voľte minimálne 8 GB RAM alebo model s rozšíriteľnou pamäťou
  • operačný systém by mal byť kvôli rýchlosti nainštalovaný na SSD disku
  • Full HD rozlíšenie je štandard, nižšie rozlíšenia neodporúčame
  • USB-C port by nemal chýbať, v budúcnosti bude čoraz používanejší
  • optické mechaniky sú na ústupe, no ak ju potrebujete, môžete ju získať externou formou
  • ak plánujete notebook prenášať, nezabudnite si všimnúť jeho váhu
  • výdrž batérie uvádzaná v popise produktu nemusí byť reálna, radšej si túto informáciu overte v recenziách a diskusných fórach

To najlepšie do 500 €

Trh notebookov je skutočne pestrý a výrobcovia sa nezdráhajú ponúknuť na ňom aj desiatky takmer identických modelov, ktoré sa od seba vzájomne líšia iba veľkosťou operačnej pamäte, typom úložiska či rozlíšením obrazovky. Pri kúpe sa tak nemusíte riadiť presnými modelmi, ktoré sme uviedli v našom výbere, slúžia iba na ilustráciu, resp. zorientovanie sa v množstve modelov, ktoré nájdete v ponuke slovenských obchodov a e-shopov.

Pokojne tak môžete siahnuť aj po podobnom modeli, ak vám bude vyhovovať jeho výbava alebo cena viac. Je taktiež celkom možné, že vybrané modely už nebudú tesne pred Vianocami v ponuke, no ak sa budete držať vyššie spomínaných zásad, kúpu vami vybraného modelu by ste určite nemali ľutovať.

Acer Aspire 3 (A315-42-R1R8)

468 €

ZDROJ | Acer

Prečo kúpiť?

Vybraný kúsok od Aceru poháňa 2-jadrový procesor AMD Athlon 300U predstavený začiatkom tohto roka, ktorému sekunduje 8 GB operačnej pamäte RAM a SSD úložisko s kapacitou 256 GB, ktoré vám poskytne požadovanú rýchlosť operačného systému a programov. Sklamať by nemal ani 15,6“ matný displej, ktorý ponúka Full HD rozlíšenie.

Prečo nekúpiť?

SSD úložisko má mnoho výhod, no pri kapacite 256 GB treba počítať s tým, že vám minimálne štvrtinu z nej zaberie operačný systém a základné programy. Kúpa väčšieho úložiska alebo externého disku tak bude pre zberačov dát skôr či neskôr nevyhnutnosťou. Nepoteší ani chýbajúci USB-C port a najmä študentov ani chýbajúci VGA port, ktorý je v školách ešte stále veľmi rozšírený.

ASUS X509UA-EJ071T

467 €

ZDROJ | ASUS

Prečo kúpiť?

ASUS balansuje na hrane cenovo dostupných a prémiových notebookov, preto je aj výbava vybraného modelu trochu rozporuplná. Pozitívne je, že jeho 15,6“ matný displej má Full HD rozlíšenie, v jeho ponuke portov nájdeme okrem klasických portov aj jeden port USB-C 3.1 a oceniť musíme aj SSD úložisko, ktoré ponúka kapacitu 512 GB. Je tu však aj viacero mínusov.

Prečo nekúpiť?

Vo vnútri nájdeme minuloročný procesor Intel Core i3-7020U, ktorý ešte určite nepatrí do starého železa, no na jeho mieste by sme určite radšej videli novší model. Väčším mínusom je operačná pamäť s kapacitou 4 GB, pri ktorej vám z popisu výrobcu nevieme na 100 % potvrdiť, či je tu možnosť jej rozšírenia.

HP 250 G7 (6EC31EA#BCM)

499 €

ZDROJ | HP

Prečo kúpiť?

HP 250 G7 v nami vybranej konfigurácii sa zmestil do zvoleného rozpočtu len tesne, no odpovedá tomu jeho výbava. Začnime pri procesore, ktorým je 4-jadrový Intel Core i5-8265U predstavený koncom minulého roka. Plusom je aj 8 GB RAM, 15,6“ matný displej s Full HD rozlíšením a pre niekoho aj optická DVD±R/RW mechanika.

Prečo nekúpiť?

Operačný systém môže brzdiť HDD úložisko, ktoré síce poteší kapacitou 1 TB, no už tak nepoteší otáčkami 5 400 za minútu. Vo výbave nám tiež chýba USB-C port, ktorý by už dnes mal patriť do štandardnej výbavy notebooku.

Lenovo IdeaPad S340-15IWL (81N80099CK)

499 €

ZDROJ | Lenovo

Prečo kúpiť?

Ide o ďalší kúsok, ktorý sa do nášho výberu dostal s odretými ušami. Tentokrát pod jeho povrchom nájdeme 2-jadrový procesor Intel Core i3-8145U spárovaný s 8 GB RAM a SSD úložiskom, ku ktorému sa ešte dostaneme. Opäť tu máme 15,6“ matný displej s Full HD rozlíšením, no tentokrát nám už vo výbave nechýba USB-C port.

Prečo nekúpiť?

Spomínané SSD úložisko má v tomto prípade kapacitu iba 128 GB, čo je žalostne málo a postačí iba skutočne nenáročným používateľom. Z počiatku tiež môže zaraziť operačný systém Windows 10 v režime S, v ktorom je možné do systému inštalovať iba aplikácie z obchodu Microsoft Store. Tento režim je možné bezplatne opustiť, no ide o jednosmerný krok, ktorý nie je možné zvrátiť. Pre technicky menej zdatných používateľov môže ísť o celkom mätúci zádrhel.

Ak zablúdite do ktorejkoľvek kamennej predajne či e-shopu, nájdete v ňom desiatky notebookov s cenou do 500 €. Vybrali sme pre vás len zopár modelov, ktoré sme ohodnotili na základe ich papierových špecifikácií. Výber je v tomto momente už iba na vás. Ak máte tipy na modely s lepším pomerom ceny a výkonu, určite sa s nimi neváhajte podeliť v diskusii pod článkom.

Kvalitné a výhodné notebooky si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku