Toyota nás presvedčila že budúcnosť je už tu! Vodíkový Mirai je už v predaji

Toyota Mirai – auto poháňané na vodík je už v predaji. Aké výhody takéto vozidlo ponúka?

Mnohí nadšenci automobilov, ale aj odborníci vidia vodík ako reálnu náhradu áut s konvenčným pohonom. Okrem rýchlosti čerpania vodíka, ktorý je porovnateľný s bežným tankovaním, je dojazd značne vyšší než bežné elektromobily. Aj preto je Toyota Mirai ideálne ekologické auto. Prinášame vám hlavné dôvody, prečo vodíková Toyota Mirai, ktorú si môžete kúpiť už aj na Slovenku je ideálnym ekologickým autom a  bez chýb elektrického.

1. Miesto škodlivých emisií vodná para

Klimatická kríza sa dotýka každého jedného z nás. Na internete sa môžeme stretnúť s petíciami, na úrovni štátov sú schvaľované zákony na zníženie uhlíkovej stopy a vo veľkých mestách je cieľom na najbližšie roky zredukovať benzínové a predovšetkým dieselové vozidlá. Aj preto je nutné sa pri kúpe nového auta začať obzerať po ekologickejších variantoch.Toyota Mirai takúto vhodnú alternatívu predstavuje.

Na rozdiel od bežných elektromobilov nemusíte riešiť dlhé nabíjanie či krátky dojazd na jedno nabitie. Pri vodíkovom aute sa stačí napojiť na čerpaciu vodíkovú stanicu, ktorých v stredoeurópskom regióne bude len pribúdať a za menej ako päť minút máte dostatok vodíka, aby ste s Toyotou prešli 650 kilometrov. Oproti bežným vozidlám navyše miesto škodlivých emisií vypúšťate neškodnú vodnú paru.

O tom, že ide o pohon budúcnosti niet pochýb. Navyše Toyota nám už s hybridnými modelmi, ktoré patria k špičke na trhu ukázala, ako to s ekologickými pohonmi vie. Vodíkové auto oproti elektrickým nielen rýchlejšie „načerpáte“, ale výhody tejto „elektrárne“ priamo pod kapotou si budete užívať denne s vedomím, že ekologická nie je len samotná jazda, ale aj výroba vodíka, ktorý čerpáte.

2. Rozširujúca sa infraštruktúra

Pokiaľ máte obavy, že si do Toyota Mirai nebudete mať kde načerpať vodík, vedzte, že už tento rok na Slovensku pribudnú prvé dve čerpacie vodíkové stanice. Už dnes však môžete vodík čerpať v susednom Rakúsku, kde nájdete viacero vodíkových staníc, vrátane blízkej Viedne.

Nechýba tiež množstvo medzinárodných, ale aj národných projektov, ktoré rátajú s investíciami do vodíka. Preto môžeme očakávať neustále rozširujúcu sa infraštruktúru pre tento typ vozidiel. Jednoducho ak sa už dnes rozhodnete stať sa súčasťou budúcnosti, môžete tak smelo urobiť.

3. Reprezentatívne auto

Jazdiť na ekologickom vozidle nemusí znamenať, že budete šoférovať nesúrodé mini autíčko s atypickým tvarom, ako to bolo v minulosti. Toyota Mirai druhej generácie je auto, ktoré sa nebojí konkurovať ani prémiovým nemeckým automobilkám.

Plnohodnotná limuzína Mirai je väčšia než Mercedes-Benz Triedy E či BMW radu 5. Nech sa na novinku pozriete z akéhokoľvek uhla, bude sa vám páčiť, verte nám. O tom, že sedíte v prémiovom aute, vás presvedčí aj interiér, ktorý sa môže pochváliť kvalitnými materiálmi a prvotriednymi technológiami.

Nechýba tak napríklad automatické vyhrievanie alebo chladenie sedadiel a volantu, veľký dotykový 12,3-palcový displej, bezdrôtové nabíjanie smartfónu či ďalšie vychytávky. Asistenčné systémy sú tiež samozrejmosťou, nielen adaptívny tempomat, aktívne držanie v jazdných pruhoch, mŕtvy uhol, ale nechýba ani 360°pohľad na okolie auta.

Čerešničkou na torte v technologickej výbave je aj elektronické spätné zrkadlo. Kedykoľvek si tak klasické spätné zrkadlo môžete prepnúť do elektrického režimu a ihneď vidíte vďaka kamere umiestnenej na veku zadného kufra viac.

4. Toyotu si môžete dovoliť

Pýtate sa, koľko za auto budúcnosti zaplatíte? Základná cena modelu Toyota Mirai začína na 62 990 € a už v tejto cene získate bohatú výbavu v rámci verzie Comfort. Pokiaľ však chcete investovať do lepšej výbavy, cena sa môže vyšplhať na 73 990 €. Stále však ide o prijateľnú cenu, keď sa zamyslíte nad úrovňou výbavy, celkovým dizajnom a hlavne použitou technológiou, ktorá je bezkonkurenčná.

Súčasťou výbavy sú napríklad 19″ disky kolies z ľahkých zliatin, bezkľúčové otváranie i štartovanie, LED svetlá, elektrické predné a vyhrievané sedadlá, ale aj najnovšia generácia Toyota Safety Sense s množstvom bezpečnostných prvkov, vrátane Toyota Teammate Advanced Park – parkovací asistent po prvýkrát dostupný v Európe.

Taktiež treba dodať, že prvá generácia Mirai bola dokonca drahšia, čo nebýva v automobilovom priemysle zvykom. Toyote sa však podarilo ušetriť náklady a tak je druhá generácia dostupná za ešte prijateľnejšiu cenu.

Toyota opäť ukazuje, kto je lídrom v technológiách a automobilovom priemysle ako takom. Nielenže jej patrí prvenstvo v počte predaných áut, ale nebojí sa ísť ani do nových technológií. Bola to práve Toyota, ktorá ešte v roku 1996 začala experimentovať s vodíkom vo svojich komerčných vozidlách. Bola to práve Toyota, ktorá prerazila vo svete s najpredávanejším hybridným autom, Toyota Prius, a je to opäť Toyota, ktorá prichádza na trh s vodíkovým autom, ktoré búra zaužívané predstavy a ktoré budete s hrdosťou šoférovať.

Pozrite si aj naše video z prvej jazdy s novinkou Toyota Mirai.

Komentáre k článku