13 konzolových a PC hier, pri ktorých sa oplatí stráviť piatok 13-teho

ZDROJ | Luis Villasmil

Vonku to na mrazivú atmosféru síce nevyzerá, čo však neznamená, že si ju nemôžete vytvoriť doma. Pri príležitosti piatku trinásteho sme pre vás totiž vybrali trinásť herných titulov, z ktorých vás bude mraziť aj bez klímy.

Alan Wake

PC, konzoly Xbox

Príbeh dnes už ikonickej akčnej adventúry Alan Wake sleduje príbeh rovnomenného autora románov, ktorý sa pokúša odhaliť tajomstvo zmiznutia svojej manželky počas ich spoločnej dovolenky v malom mestečku Bright Falls. Keď sa začne prelívať realita s dejom jeho najnovšieho thrilleru, pôjde do tuhého.

Alien: Isolation

PC, PS3, PS4, konzoly Xbox, Linux, macOS, Nintendo Switch

Hry patriace do filmových sérií zvyčajne nestoja za veľa, no výnimka opäť potvrdzuje pravidlo. Alien: Isolation pokračuje 15 rokov po príbehu pôvodného filmu Alien z roku 1979 a sleduje príbeh Amandy Ripley, dcéry hlavnej hrdinky Ellen Ripley z pôvodného filmu. Hra má perfektnú atmosféru a chytí aj tých, ktorí k filmovej sérii Alien nikdy nepričuchli.

Amnesia: Rebirth

PC, PlayStation 4, Linux

Amnesia: Rebirth kráča ako tretí diel v šľapajách obľúbenej série, ktorá svojho času pobláznila celý YouTube. Niet sa čomu čudovať, hra si z pohľadu ľakačiek a desivej atmosféry takpovediac neberie servítku pred ústa a na vašich vystrašených skokoch zo stoličky a gauta sa napokon budete baviť aj vy sami.

Bloodborne

PlayStation 4

Titul, pre ktorý si ľudia kupujú konzoly PlayStation… Bloodborne je akčné RPG, v ktorom sa ocitnete v koži Huntera putujúceho cez schátrané gotické mesto Yharnam postihnuté chorobou prenášanou krvou. Podarí sa vám nájsť zdroj nákazy?

Dead Space

PC, PlayStation 3, konzoly Xbox

Sériu Dead Space snáď hráčom ani netreba predstavovať. Hororové sci-fi osadené do prostredia vesmírnej lode sa zaradilo medzi klasiky prakticky okamžite po vydaní a doteraz najlepšie hodnoteným dielom tejto trilógie je jej prvý diel, ktorý okrem iného nájdete aj v ponuke predplatného Xbox Game Pass.

https://youtu.be/S7VvKGlVZu8

Friday the 13th: The Game

PC, PlayStation 4, konzoly Xbox, Nintendo Switch

Existuje snáď vhodnejší titul na piatok 13-teho? Jason Voorhees je späť a vy sa tentokrát môžete prevteliť do jeho kože, alebo môžete hrať za jedného z návštevníkov kempu Crystal Lake. Na ktorú stranu sa postavíte vy?

Little Nightmares 2

Little Nightmares 2 je hororovka z trošku iného súdka. Prím v nej totiž hrajú logické hádanky vložené do atmosférického 2,5D sveta, ktorým vás bude sprevádzať jemný náznak príbehu.

Mundaun

PC, PS4, PS5, konzoly Xbox

Myslíte, že vás nedokáže vystrašiť svet nakreslený pomocou ceruzky? Mundaun je svojská, no zároveň skutočne originálna hororovka, ktorú sa oplatí vyskúšať už len kvôli jej vizuálu.

Prey

PC, PS4, konzoly Xbox

Ako by vyzerala budúcnosť, v ktorej by JFK prežil pokus o atentát na jeho osobu? To zistíte v reštarte série Prey, ktorý vás privíta na palube vesmírnej stanici Talos v roku 2035. Viac prezrádzať nebudeme, do Prey sa oplatí ísť na slepo. Hra si však zaslúži trošku trpezlivosti, kým sa poriadne rozbehne jej príbeh.

Resident Evil Village

PC, PS4, PS5, Stadia, konzoly Xbox

História série Resident Evil siaha až do roku 1996, čias prvej generácie hernej konzoly PlayStation. O to prekvapivejšie je, že stále pôsobí sviežo a dokáže prekvapiť ako spracovaním, tak aj kvalitným príbehom. Resident Evil Village je jej najnovším pokračovaním, ktoré si z recenzií odnáša výborné hodnotenia.

Returnal

PS5

Ďalšia exkluzivita pre PlayStation, tentokrát pre najnovší next-gen. Ak sa vám už podarilo uchmatnúť si jeden kus novej PS5ky, Returnal si určite nenechajte ujsť. Aj keď v podstate nejde o hororovku, ale o akčný roguelike titul z pohľadu 3. osoby, jeho atmosféra vám určite naženie husiu kožu.

Slender: The Eight Pages

PC, macOS

Neexistuje zrejme žiaden väčší herný YouTuber, ktorý by svojho času nenatočil minimálne jedno video venované tomuto titulu. Slender pobláznil svet a to aj vďaka tomu, že ide o free-to-play indie titul, ktorý si môže na svojom PC zahrať každý. Pôvodná hra je dostupná bezplatne aj dnes pod názvom Slender: The Eight Pages.

Until Dawn

PS4

Sony má vo svojom portfóliu exkluzívnych hier pre PlayStation nejako veľa hororov, čo nás ale špeciálne pri tomto výbere teší. Until Dawn patrí medzi tie najlepšie hororové hry na trhu a to nielen vďaka samotnej atmosfére, ale aj hviezdnemu obsadeniu, spracovaniu, grafike a príbehu hry.

Komentáre k článku