12 vecí o iPhone, na ktoré by ste sa báli jabĺčkarov opýtať

ZDROJ | Apple

O tom, že Appe iPhone 12 je skvelá séria smartfónov zrejme nikto nepochybuje. Ide naozaj o vydarené zariadenia, nad ich kúpou uvažujú i dlhoroční používatelia konkurenčnej platformy Android.

Nikto učený z neba nespadol a preto je zrejmé, že mnohých budúcich členov „elitného“ klubu Apple trápia otázky, ktoré u skúsenejších môžu vzbudzovať úsmevy.

Spísali sme krátky zoznam otázok, ktoré by mohli pomôcť vyriešiť aspoň niektoré nejasnosti. Verte či nie, narátali sme ich rovný tucet.

Ako si vytvorím účet v iOS? Koľko to stojí?

Rovnako ako v telefóne s OS Android, aj v iPhone sa musíte prihlásiť zo svojho účtu. Nie je to nič náročné a pokojne môžete využívať ten istý, aký ste mali v starom smartfóne. Nebude vás to stáť ani jeden cent.

Keď vás systém požiada o Apple ID, vyberte si možnosť Vytvorte si bezplatné Apple ID. Tam vyplníte všetky údaje, ktoré od vás systém požaduje. O ochranu svojich údajov sa nemusíte báť, práve Apple patrí medzi niekoľko málo technologických spoločnosti, ktoré nezarábajú na dátach, ktoré od vás získa.

ZDROJ | Apple

Váš e-mail bude zároveň vašim novým účtom Apple ID. Apple bude od vás chcieť uložiť údaje o platobnej karte, tie sa však použijú len v tom prípade, ak si niečo v App Store kúpite – aplikáciu, alebo službu.

Ako si presuniem dáta z Androidu do iPhone?

Ak idete prejsť na nový operačný systém, stiahnite si ešte v starom mobile aplikácia Prechod na iOS. Aplikácia by vám mala uľahčiť bezpečné prenesenie dát z kontaktov, správ, fotiek a videí, webových záložiek, e-mailových účtoch či kalendárov. Aplikáciu spustíte na zariadeniach s Androidom 4.0 a novším.

Pri prenose dát musia byť obe zariadenia pripojené na nabíjačky, mať zapnuté Wi-Fi a nesmie v nich bežať žiadna aplikácia, ani proces! Dopredu sa uistite, že sa na iPhone zmestí celý obsah, vrátane dát na microSD karte.

ZDROJ | Paul Hanaoka

Pri nastavovaní nového iPhonu si vyberte z ponuky Migrovať dáta z Androidu. Potom v Androide otvorte appku Prechod na iOS a potvrďte Pokračovať. Na obrazovke sa vám ukáže kód, ktorý si zadáte do iPhonu.

Vráťte sa na smartfón s Androidom a tam vyberte obsah, ktorý chcete presúvať, potom kliknite na Ďalej. Spustí sa proces, ktorý môže trvať aj dlhší čas, záleží na veľkosti uložených dát.

Pozor – hudbu, elektronické knihy a PDF súbory je treba preniesť manuálne. Tu pomôže cloudové úložisko, Disk Google, Dropbox, či Microsoft OneDrive.

Pozrite siAko si rozšíriť úložisko v službe Apple iCloud?

Prenesiem si kontakty z Androidu?

Ak nevyužijete aplikáciu Prechod na iOS, kontakty zo starého telefónu môžete synchronizovať z Google účtu. Podmienkou je, aby ste ich mali uložené v konte Google a nie v zariadení, alebo na SIM karte.

V iPhone si otvoríte Nastavenia > Účty > Pridať účet > Google. Tam zadáte svoj e-mail a heslo. Kliknete na Ďalej a podčiarknete možnosť Kontakty a napokon Uložiť.

V zelenom rámiku je vyznačená možnosť importu kontaktov zo SIM karty.

Podobne si môžete synchronizovať Kalendár a Poznámky.

Ako sa ovláda iPhone, keď nemá navigačné tlačidlá?

Ja pravda, že iPhone nemá spodné navigačné tlačidlá na aké ste zvyknutí z iných smartfónov. Nemusíte sa však obávať, že sa ovláda zle. Tlačidlá, ktorými sa potvrdzuje výber, alebo vrátiť sa dozadu sú, samozrejme, aj v iPhone. Budete si však musieť zvyknúť na iný operačný systém. Možno sa vám po čase bude zdať divné ovládanie na Androide.

Dostanem sa na internet banking?

Všetky relevantné banky majú svoje aplikácie na internet banking aj pre systém iOS. Väčšina popredných slovenských bánk okrem toho podporuje Apple Pay, vďaka tejto službe môžete bezkontaktne platiť iPhonom.

Pozrite siTatra Banka vylepšuje svoju mobilnú aplikáciu o online bankára Adama

Využívam Gmail, ako sa naň prihlásim z iPhone?

Ani v tomto prípade sa nemusíte ničoho obávať. Aj keď je Gmail služba od Google, používateľ ju bez problémov využije i vo svojom iPhone. Rovnako ako ďalšie aplikácie, napríklad Mapy, Chrome, Kalendár Google, Keep, Prekladač a podobne.

Pozrite siGmail si v novom iOS 14 viete nastaviť ako hlavnú mailovú aplikáciu

Ako sa dostanem k svojim fotkám?

Fotky si vo svojom smartfóne bežiacom na systéme Android môžete ukladať na internú pamäť, alebo na microSD kartu s možnosťou synchronizácie do cloudu. Apple iPhone nepodporuje microSD karty, preto si ju nemôžete jednoducho presunúť do nového zariadenia. Vtedy je najlepšie využiť službu Fotky od Google, ktorá poskytuje neobmedzený ukladací priestor (pri ukladaní vo vysokej kvalite).

Ak si ukladáte fotky na SD kartu, pred prechodom ich presuňte na cloud Fotky Google a neprídete ani o jeden obrázok. Pri prechode na iPhone sa môžete prihlásiť do svojho účtu v službe Fotky Google.

Mimochodom, iPhone má vlastnú, mimoriadne vydarenú, aplikáciu Fotky. Rozhodne vyskúšajte aj tú.

Pozrite si10 aplikácií, vďaka ktorým posuniete vaše fotky a videá na vyššiu úroveň

Môžem využívať sociálne siete?

Samozrejme. Všetky sociálne siete majú svoje aplikácie aj pre iPhone. Niektoré boli dokonca dlhú dobu dostupné len pre systém iOS, napríklad Instagram.

ZDROJ | 9to5Mac

Vydrží mi batéria aspoň jeden deň?

Toto je obľúbená pieseň konkurenčnej platformy. Pravda je niekde uprostred. Je faktom, že staršie iPhony na tom neboli s výdržou bohvieako dobre. Novšie modely sa zvyčajne vyrovnajú porovnateľným smartfónom bežiacim na systéme Android.

Pozrite siAko som z Androidu prešiel na Apple iPhone

Aj keď Apple zvyčajne používa batérie s menšou kapacitou než konkurencia, vyladenosť systému a moderné procesory nemajú takú spotrebu, ako staršie procesory od konkurencie. Napríklad najnovší iPhone 12 má procesor A14 Bionic, ktorý je vyrobený 5 nm technológiou.

Budem môcť hrať hry na iPhone?

Hry môžete mať k dispozícii zadarmo, alebo si ich musíte kúpiť. Ak ich kupujete z Google Play, na iOS si ich budete musieť opätovne zakúpiť. V prípade, že máte obľúbenú hru, ktorá je na Androide zadarmo, je možné, že bude bezplatne aj na iPhone. Záleží od konkrétneho titulu a vydavateľa. Vo všeobecnosti však platí, že pre iOS je viac platených aplikácií, ako pre Android.

Pozrite siVšetko o Apple Arcade: Od aktivácie, cez výber hier až po deaktiváciu

Pripomíname, že Apple pred rokom spustil vlastnú hernú službu Apple Arcade, kde za 4,99 € mesačne získate bezplatný prístup k stovkám hier.

Mám navigáciu Sygic, čo s ňou?

Vynikajúca aplikácia od slovenskej firmy Sygic funguje aj v iOS. Dokonca je pre používateľov tejto platformy výhodnejšia. V Androide totiž funguje len v jednom zariadení, v prípade iOS môžete jednu licenciu využívať aj vo viacerých – ak sú prihlásené v rovnakom účte. Takže navigáciu môžete mať napríklad naraz v iPhone aj v iPade.

ZDROJ | Sygic

Pôjde mi Spotify, ktoré mám predplatené?

Áno, do tejto obľúbenej hudobnej služby sa prihlásite aj z iPhone. Aplikáciu si stiahnete z App Store a prihlásite sa do nej cez e-mail s heslom, aké ste používali aj predtým.

Pozrite siVšetko o hudobných streamovacích službách: Spotify

V iPhone si otvoríte aj ďalšie predplatené služby nielen hudobné (Deezer, YouTube Music) ale aj napríklad Denník N, SME a podobne.

Komentáre k článku