10 faktov o počítači Apple 1, ktoré pobavia aj prekvapia

ZDROJ | Wikipedia

Písal sa rok 1975 a Steve Wozniak testoval prvý Apple počítač na svete, Apple 1. Nebola to však prechádzka ružovým sadom. Tu je 10 faktov, obklopujúcich produkt, ktorý sa podieľal na písaní modernej histórie.

Apple 1 sa skladal len zo základnej dosky, procesoru a pamäte, ktoré však už boli vsadené. V tom čase bolo potrebné iné počítače skladať.

Apple12
ZDROJ | Willegal

Výkon bol naozaj komický, čomu nasvedčuje aj fakt, že počítač v sebe skrýval procesor taktovaný na 1,023 MHz. Základná pamäť RAM, ktorá činila 4 KB sa dala rozšíriť o 8 či 48 KB.

Wozniak ponúkol dizajn a podklady Apple 1 svojmu vtedajšiemu zamestnávateľovi HP dokopy päťkrát. Vždy ho však Hewlett-Packard odmietol s odôvodnením, že si nemôžu dovoliť vstúpiť na trh, ktorý ešte nie je osvedčený a preskúmaný.

Pozrite siZNAČKY | História a súčasnosť novátorskej spoločnosti Hewlett-Packard

Apple13
ZDROJ | myapplecomputer.net

Steve Jobs bol skvelý rečník. Túto schopnosť využil aj pri prehováraní Woza, aby svoj talent začal predávať. Ten napokon vyrobil ručne prvých 200 počítačov, z ktorých len 25 ostalo nepredaných.

Pozrite siSkratky pre Apple OS X – Safari špeciál

Veľkoobchodná cena Apple 1 bola 500 dolárov. Čo však bolo zaujímavé bola cenovka, aká bola určená pre maloobchodníkov, 666,66 USD. Jobs chcel pôvodne počítač predávať za 777 dolárov, v tomto prípade mu však jeho presviedčanie očividne nevyšlo. Wozniakovi sa taktiež opakovanie čísiel páčilo. Vtedy, ako tvrdí, nevedel o tom, že tri šestky majú určitý, duchovný význam.

Apple16
ZDROJ | dcnewsman

Najvyššia suma, za akú sa kedy Apple 1 predal je neuveriteľných 905 000 dolárov. Stalo sa tak v roku 2014 a počítač bol v tom čase stále plne funkčný.

Apple1
ZDROJ | BBC

Ron Wayne bol tretím spoluzakladateľom spoločnosti. Odišiel však krátko po tom, ako Jobs prišiel s nápadom zadĺžiť sa, aby mohli Apple 1 uviesť do masovej výroby. Bál sa, že by Apple mohlo viac stratiť ako získať, a tak si vyžiadal svoj 10-percentný podiel akcií, ktoré v tej dobe predstavovali 500 dolárov.

Apple15
ZDROJ | CNN

Aby mali Jobs a Wozniak dosť peňazí na výrobu Apple 1, Woz predal svoju kalkulačku, HP-65. Jobs musel predať svoje auto VW Microbus.

Apple14
ZDROJ | everystevejobsvideo

Do dnešného dňa sa zachovalo iba 66 kusov. Všetky sú zaregistrované v Apple-1 registry. Nachádzajú sa tu fotky ako aj komentáre ich majiteľov.

Pozrite siZNAČKY | Apple – história a súčasnosť IT legendy

Povzbudený úspechom, Steve Wozniak začal v roku 1976 pracovať na Apple 2.

ZdrojCNET,AppleMuseum,BT

Komentáre k článku