Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Teleskop JWST prvýkrát objavil oxid uhličitý v atmosfére exoplanéty

Teleskop JWST prvýkrát objavil oxid uhličitý v atmosfére exoplanéty
Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Teleskop JWST prvýkrát objavil oxid uhličitý v atmosfére exoplanéty
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) zachytil prvý jasný dôkaz prítomnosti oxidu uhličitého v atmosfére planéty mimo slnečnej sústavy. Pozorovanie plynného obra s označením WASP-39 b vo vzdialenosti 700 svetelných rokov poskytuje dôležité poznatky o zložení a formovaní planéty.  

WASP-39 b je horúci plynný obor s hmotnosťou 0,28 Jupitera a s priemerom 1,3-krát väčším ako Jupiter. Obieha len 0,0486 astronomických jednotiek (7,29 mil. kilometrov) od svojej hviezdy. Hviezda WASP-39 je o niečo menšia a menej hmotná ako Slnko, preto exoplanéta obieha tak blízko. Vedci sa tiež domnievajú, že WASP-39b je veľmi horúci (s teplotou 900 stupňov Celzia) a zrejme slapovo uzamknutý, s jednou stranou vždy otočenou k svojej hviezde.

Pozrite si

Exoplanéty – nekonečná mnohotvárnosť vesmíru

Obsah pokračuje pod reklamou

Predchádzajúce pozorovania z iných teleskopov odhalili prítomnosť vodnej pary, sodíka a draslíka v atmosfére planéty. Bezkonkurenčná infračervená citlivosť JWST teraz potvrdila na tejto planéte aj oxid uhličitý.

Zdroj | NASA

Obrázok vyššie: Séria svetelných kriviek z Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) ukazuje zmenu jasu troch rôznych vlnových dĺžok (farieb) svetla z hviezdneho systému WASP-39 v priebehu času, keď 10. júla 2022 planéta prechádzala pred hviezdou. Zdroj: NASA, ESA, CSA a L. Hustak (STScI); The JWST Transiting Exoplanet Community Early Release Science Team

Tranzitujúce planéty ako WASP-39 b, ktorých obežné dráhy pozorujeme skôr zboku ako zhora, môžu poskytnúť výskumníkom ideálne príležitosti na skúmanie atmosféry planét.

Počas tranzitu je časť svetla hviezd planétou úplne zatienená (spôsobuje celkové zatmenie) a časť je prenášaná cez atmosféru planéty.

Pretože rôzne plyny absorbujú rôzne kombinácie vlnových dĺžok, výskumníci môžu analyzovať malé rozdiely v jase prenášaného svetla v spektre, aby presne určili, z čoho sa atmosféra skladá. Vďaka kombinácii nafúknutej atmosféry a častých tranzitov je WASP-39b ideálnym cieľom pre transmisnú spektroskopiu.

Výskumný tím použil Webbov Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) na svoje pozorovania WASP-39b. Vo výslednom spektre atmosféry exoplanéty predstavuje malý kopček medzi 4,1 a 4,6 mikrónov prvý jasný dôkaz oxidu uhličitého, aký bol zistený na planéte mimo slnečnej sústavy.

Prístup k tejto časti spektra je rozhodujúci pre meranie množstva plynov, ako je voda a metán, ako aj oxid uhličitý, o ktorých sa predpokladá, že existujú na mnohých rôznych typoch exoplanét.

Pozrite si

Počet známych exoplanét prekročil 5 000, neobjavených sú miliardy

Pochopenie zloženia atmosféry planéty je dôležité, pretože nám hovorí o pôvode planéty a o tom, ako sa vyvinula. Oxid uhličitý je citlivým indikátorom príbehu o formovaní planét, povedal Mike Line z Arizona State University, ktorý je členom výskumného tímu. V nadchádzajúcom desaťročí JWST vykoná toto meranie pre rôzne planéty a poskytne pohľad na podrobnosti o tom, ako planéty vznikajú, a na jedinečnosť našej vlastnej slnečnej sústavy.

Zdroj: NASA, ESA, CSA, a L. Hustak (STScI); The JWST Transiting Exoplanet Community Early Release Science Team

Toto pozorovanie WASP-39b pomocou NIRSpec je len jednou časťou väčšieho výskumu, ktorý zahŕňa pozorovania planéty pomocou viacerých Webbových prístrojov, ako aj pozorovania dvoch ďalších tranzitujúcich exoplanét.

Zdroj