Technológia Ambilight aj po rokoch očaruje a okúzľuje

ZDROJ | J0v43/Shutterstock.com

V segmente televízorov sa medzi výrobcami strhla po nástupe nových plazmových, LCD, LED a aktuálne OLED modelov doslova konkurenčná bitka. Medzi silnými hráčmi z Ázie nájdeme aj európskeho zástupcu Philips, ktorý má sídlo v Holandsku.

Už od roku 2002 má tento výrobca patent na technológiu, ktorá tieto televízory odlišuje od konkurentov a prináša divákovi jedinečný divácky zážitok. Hovoríme o technológii Ambilight, ktorá posúva sledovanie televíznych programov či využívanie Smart TV na úplne inú úroveň.

Čo je to Ambilight?

Philips drží patent na Ambilight už 18 rokov. Prirodzene, je k dispozícii len pre televízory Philips, tí, ktorí majú televízory iných značiek, sa k nej skrátka nedostanú. Pointou tejto technológie je ponúknuť divákovi ešte výnimočnejší zážitok zo sledovania televízie.

Veľmi zjednodušene povedané – pri Ambilight sa obraz nekončí na televíznej obrazovke, ale pokračuje aj na stene za televízorom.

Ak si teda doma zhasnete a pustíte si film na televízore so spustenou funkciou Ambilight, uvidíte, že je to niečo úplne iné, než ste dovtedy zažili. Samozrejme, funkcia sa dá aj vypnúť, no hovorí sa, že len naozaj nízke percento tých, ktorí ju raz zapli, ju následne niekedy chceli vypnúť.

ZDROJ | TP Vision

Ako funguje Ambilight?

Technológia Ambilight na Philips TV funguje prostredníctvom LED svetiel, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti televízora. Tieto svetlá zabezpečujú projekciu aj na stenu, ktorá je za televízorom. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov pri ovládaní si viete nastaviť, či chcete mať za televízorom farby vyplývajúce z toho, čo sa deje na obrazovke, alebo napríklad upokojujúce farby pri tom, ako si večer pustíte hudobný kanál a počúvate pesničky.

Pri filmoch rýchla zmena osvetlenia za televízorom môže zvýrazniť dramatický efekt, naopak, pri športovom zápase vie opticky zväčšiť futbalové ihrisko či ľadovú plochu. Nie je odporúčané umiestniť televízor hneď pre stenu, ideálne je dať ho na stojan alebo ďalej od steny.

ZDROJ | TP Vision

Ako využijete Ambilight?

Technológia Ambilight nie je určená len pre sledovanie filmov. Na moderných smart televízoroch si napríklad môžete zahrať aj rôzne počítačové hry. Pri využití tejto technológie sa tak aj futbalový zápas na počítači môže stať skutočným predstavením vo vašej obývačke.

Podľa veľkosti miestnosti, kde sa televízor nachádza, si môžete vybrať z dvojstrannej, trojstrannej alebo štvorstrannej funkcie Ambilight. Čím väčšia miestnosť, tým viac strán, čiže pre veľké miestnosti je ideálna štvorstranná funkcia. Pokiaľ dáte televízor na stojan a zapnete štvorstrannú funkciu Ambilight, tak sa obraz akoby vznáša a vy si môžete vychutnať doteraz nepoznaný televízny zážitok.

Komentáre k článku