Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ťažiari kryptomien v Kazachstane čelia rozsiahlemu nedostatku elektriny

Ťažiari kryptomien v Kazachstane čelia rozsiahlemu nedostatku elektriny
Zdroj | Financial Times
Michal Spiegel
Ťažiari kryptomien v Kazachstane čelia rozsiahlemu nedostatku elektriny
Zdroj | Financial Times
Zdroj | Financial Times

Ťažba kryptomien je čoraz náročnejšia. V Kazachstane sa napríklad miestni ťažbári stretávajú s masívnym nedostatkom elektrickej energie.

Ako informoval denník Financial Times, Kazachstan zápasí s preťaženou elektrickou sieťou. Prečo práve Kazachstan? Na východe susedí táto krajina strednej Ázie s Čínou, kde miestne úrady zakročili proti ťažbe kryptomien a zakázali kryptomenové transakcie. Množstvo čínskych ťažbárov sa tak presunulo práve do Kazachstanu.

Zdroj | Hacker Noon
Pozrite si

Salvádor pripravuje inovatívny spôsob ťažby Bitcoinu

Dopyt po energii v Kazachstane preto údajne vzrástol až o 8 percent od začiatku roku 2021. Bežný ročný rast spotreby je okolo 1-2 percent. Denník tiež informuje, že z Číny sa do Kazachstanu dostalo viac ako 87 tisíc ťažobných súprav.

Kazachstan sa tak stal druhou najväčšou krajinou, kde sa ťažia kryptomeny, hneď po USA. Dôsledky týchto skutočností sa prejavili na spomínaných preťaženiach. Uhoľné elektrárne museli napríklad núdzovo odstaviť svoje prevádzky. Ministerstvo energetiky Kazachstanu preto začne obmedzovať spotrebu kryptomenových fariem.

V Kazachstane je povolená ťažba pre registrovaných podnikateľov. Zároveň však existuje bohatá sieť neregistrovaných ťažbárov, proti ktorým bude štát taktiež zasahovať. Od roku 2022 začnú zároveň registrovaní ťažbári platiť poplatok za ťažbu, aby sa vyrovnali energetické straty.

Zdroj | Bitcoinist
Pozrite si

Nelegálna ťažba kryptomien rastie spolu s ich popularitou

Do hry zároveň vstúpila ruská energetická spoločnosť Inter RAO, ktorá poskytne dodatočnú energiu v najbližších zimných mesiacoch, aby nedochádzalo k odstávkam.

K podobnému prípadu výpadkov došlo aj v Iráne, kde rovnako funguje systém registrovaných a neregistrovaných ťažbárov. V máji 2021 musel štát na štyri mesiace zakázať ťažbu kryptomien z dôvodu častých výpadkov prúdu.