Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tatra banka dokáže odhadnúť hodnotu CO2 z vašich platieb, načo je to dobré?

Tatra banka dokáže odhadnúť hodnotu CO2 z vašich platieb, načo je to dobré?
Roman Calík
Tatra banka dokáže odhadnúť hodnotu CO2 z vašich platieb, načo je to dobré?

Tatra banka opäť vylepšuje svoju aplikáciu. Zatiaľ v beta verzii sme mali možnosť vyskúšať si všetky novinky, kde nechýba ani ukážka hodnoty CO2 pri platbách platobnou kartou. Načo je to dobré a aká je budúcnosť sledovania uhlíkovej stopy?

Tatra banka pripravuje spustenie novej verzie svojej aplikácie 3.9 s viacerými novinkami. Základom pre zmeny je aj nový Účet pre modrú planétu, ktorý chce byť ešte pútavejší a ekologickejší. Mení sa napríklad aj poplatok za účet. Ak si však otvoríte bežný Účet pre modrú planétu online, zostáva známa zľava 100 % z poplatku za jeho vedenie počas prvých 12 mesiacov. Dokonca ak si do Tatra banky prenesiete účet z inej banky, tak získate ďalších 12 mesiacov bez poplatku za vedenie účtu.

Poplatok za účet je pritom 7 eur/mesačne. No viete si ho znížiť využívaním produktov Tatra banky. Doteraz bolo možné získať zľavu aj za využívanie inovácií, napríklad ste získali zľavu, ak ste skombinovali viacero inovácií typu výber z bankomatu mobilom a podobne. Ustriehnuť počet využití inovácií (7) počas mesiaca však vedel málokto, teraz však vidíte priamo v aplikácii, koľko za váš účet budete platiť.

Ak využívate 1 produkt, mesačný poplatok sa zníži na 5 eur, ak 2 produkty banky, tak sú to 3 eurá a ak 3 produkty, tak za Účet pre modrú planétu neplatíte mesačne nič. Produktami sú napríklad sporenia, úvery či využitie kreditnej karty a iné. Výhodou novinky v aplikácii Tatra banka je, že teda poplatok vidíte priamo cez widget.

Mimoriadne zaujímavou inováciou, ktorá príde s verziou 3.9 od 15. mája 2022 je práve sledovanie uhlíkovej stopy. Totiž, pri vašich platbách platobnou kartou vidíte, akú uhlíkovú stopu zanechala. Prečo? Lebo ak si myslíte, že váš nákup potravín je CO2 neutrálny, mýlite sa. Kým si potraviny, oblečenie alebo iný tovar kúpite, na ceste k vám vyprodukuje nezanedbateľnú uhlíkovú stopu. Tú teraz vidíte pri konkrétnych platbách priamo v aplikácii.

Tatra banka pri ohodnotení transakcií uhlíkovou stopou CO2 spolupracuje s firmou ecolytiq GmbH a spoločnosťou Visa. Zatiaľ sú hodnotené transakcie podľa kategórií (je ich 20), napríklad potraviny, oblečenie, jazda taxislužbou a podobne. Bližšie sa CO2 nešpecifikuje. Avšak hodnoty sú veľké, dokonca v aplikácii vidíte hodnotu, ktorou si túto produkciu CO2 viete predstaviť na príkladoch z bežného života – napríklad koľko by ste prešli kilometrov na vašom aute či nabili váš smartfón.

Zatiaľ však ide len o informačné hodnoty, ďalej sa s CO2 nepracuje. To sa však má postupne meniť. Tatra banka má záujem motivovať vás byť CO2 neutrálnymi, budete si môcť napríklad pozrieť vašu produkciu CO2 počas mesiaca a budete môcť niečo planéte vrátiť, napríklad kúpou stromčekov,  ktoré sa vysadia a podobne. Je to veľmi zaujímavý krok zo strany banky, ktorý má síce v súčasnosti len informatívny charakter, ale v budúcnosti môže byť atraktívnym na sledovanie a aj riešenie. Všetci máme možnosť pomôcť našej planéte.

Medzi novinky aplikácie patrí aj možnosť vydania náhradnej platobnej karty. Poviete si, maličkosť. Ale už ste boli nútení zablokovať si vašu kartu alebo ste ju stratili? Čo potom? Bolo potrebné navštíviť pobočku banky. Teraz si jednoducho cez aplikáciu vytvoríte novú platobnú kartu, pričom táto služba nie je spoplatnená. Výhodou je, že takto vytvorená karta je takmer okamžite k dispozícii na používanie a pridanie do služieb ako Google Pay či Apple Pay.

Malou, ale príjemnou inováciou je aj prístup k výpisom z účtu, pričom v aplikácii vidíte aj vaše heslo k výpisom. Nám sa tiež páči po novom aj pridanie benefitného programu My Benefit #premodruplanetu aj pre debetné karty. U viacerých obchodníkov tak môžete získať zľavy po nákupe, ktoré sa vám pripíšu na účet.

Pozrite si

Aplikácia Tatra banka vylepšila Spending report a teší podnikateľov

Nevýhodu je, že si vopred musíte pozrieť partnerov programu a možnosť uplatnenia zľavy si aktivovať ešte pred nákupom. Uvítali by sme, keby takéto transakcie boli automatické, jednoducho prídete, kúpite a dostanete peniaze naspäť. Vylepšený by mal byť aj chatbot Adam, ktorý bude vedieť odpovedať aj na nové otázky k ďalším produktom banky.

Ako ste na tom vy? Využívate beta verziu aplikácie Tatra banky? Ak áno, novinky by ste mali mať aktívne už dnes. Ak nepatríte k beta testerom, mali by sa vám objaviť po aktualizácii aplikácie po 15. máji 2022.