T-Mobile USA masívne prechádza na „pravú“ 5G sieť

ZDROJ | Vodafone

T-Mobile USA spustil 5G sieť s technológiou Standalone (5G SA) a sľubuje lepšie pokrytie a výkon oproti súčasnej verzii Non-Standalone (NSA). Operátor tvrdí, že v tomto roku rozvinie svoje pokrytie 5G v ďalších 2 000 amerických mestách.

Kým na Slovensku zatiaľ v živej sieti (na jednej BTS) testuje 5G technológiu len Swan Mobile (4ka), v USA komerčné 5G siete spustili v roku 2019 všetci štyria veľkí mobilní operátori – AT&T, Sprint, T-Mobile, aj Verizon.

ZDROJ | HTC

Keďže však začiatky sú takmer vždy ťažké, dominuje v nich technológia 5G NSA, ktorá čiastočne participuje na 4G (LTE) technológii. V praxi to vyzerá tak, že 5G smartfón, alebo iný 5G terminál sťahuje dáta cez 5G NSA, ale odosielanie prebieha cez 4G, podstatne nižšou rýchlosťou. Takáto kombinácia technológií je síce výhodná z hľadiska budovania pokrytia a infraštruktúry, ale degraduje popri rýchlosti aj latenciu.

Pozrite siNokia ohlásila nasadenie prvých sietí 5G SA pre firmy

Naproti tom 5G Standalone, čiže samostatné 5G, poskytne vyššie rýchlosti pre downlink, aj uplink a podstatne nižšiu latenciu (oneskorenie). Tá síce sama o sebe rýchlosť dátového prenosu nezvyšuje, ale pomáha on-line aplikáciám reagovať svižnejšie, čo vyvoláva dojem ďalšieho zrýchlenia.

Zatiaľ operátori v USA využívajú 5G hlavne v pásme sub-6 GHz, čo umožňuje rýchlejšie pokrývanie. Takéto riešenie s technológiou 5G NSA ponúka o niečo vyššie rýchlosti ako LTE a nižšiu latenciu, ale nejde o dramatické vylepšenie. Zároveň nová technológia poskytuje väčšiu kapacitu na jednu BTS, takže viac používateľov dosiahne na deklarované rýchlosti 100 – 150 Mbit/s.

ZDROJ | China Daily

V pásme mm vĺn (mmWave) 5G naproti tomu ponúka oveľa rýchlejší prenos, teoreticky rádovo v gigabitoch za sekundu, má však extrémne krátky dosah kvôli vysokému útlmu prostredia. Takáto sieť viac pripomína lokálnu WLAN, napríklad Wi-Fi, ako mobilnú sieť, ktorá je kategórie WWAN (wireless wide area network, čiže bezdrôtová sieť širokého rozsahu).

5G v pásme mmWave už v USA spustil Verizon a deklaruje priemernú užívateľskú rýchlosť 494 Mbit/s, kým konkurenčný T-Mobile dosahuje v priemere údajne len 49,2 Mbit/s. Vzhľadom na spomínaný útlm je však dosah vysielačov/prijímačov v pásme mmWave veľmi krátky, preto si zákazníci extra širokopásmové pripojenie užijú len v obmedzených lokalitách ako sú letiská, veľké tranzitné stanice, štadióny, či turistické a nákupné centrá.

Pozrite si5G konšpirátori prerazili dno. Za epidémiu COVID-19 vinia mobilné siete

T-Mobile však ide zatiaľ inou cestou. „Keďže sa Sprint stal súčasťou T-Mobile, rýchlo sme skombinovali a zjednotili naše siete, pričom sme rozšírili našu celoštátnu 5G stopu. Dnes robíme obrovský krok do budúcnosti s 5G SA architektúrou,“ povedal Neville Ray, technický prezident spoločnosti T-Mobile USA.

T-Mobile zároveň nasadí 5G sieť v pásme 600 MHz, čo umožní pokrývať stovky kilometrov štvorcových z jednej základňovej stanice a lepšie šíriť signál v budovách ako doteraz. Po zlúčení sietí 5G so Sprintom zvýšil T-Mobile svoje 5G pokrytie v USA o 30 percent a aktuálne pokrýva viac ako 7 500 miest po celej krajine. T-Mobile tvrdí, že jeho 5G sieť má dosah na takmer 250 miliónov Američanov.

5G sieť T-Mobile v USAZDROJ | T-Mobile

V oblastiach, kde spustili 5G SA už inžinieri T-Mobile zaznamenali zlepšenie latencie počas testovania až o 40%, ale hlavným benefitom bude zvýšenie rýchlosti, zvlášť pri uplinku. Aby však bolo možné benefity novej technológie naplno využiť, bude potrebný aj adekvátny hardvér a na ten si zrejme ešte pár týždňov počkáme.

Prvé smartfóny Apple s podporou 5G prídu na trh až na jeseň a oproti zaužívanému septembrovému termínu sa zrejme tento rok mierne omeškajú. Očakáva sa, že najskôr budú v októbri uvedené LTE verzie a iPhone 12 s podporou 5G by mali byť dostupné až v novembri.

Zdroj9to5Mac

Komentáre k článku